З початку осені в Україні імпорт фруктів зменшився удвічі
Фахівці б'ють на сполох: впродовж останніх років так низько ці показники ще не опускалися. Це може призвести до того, що у супермаркетах напередодні зимових свят традиційних мандаринів та апельсинів буде не так багато, як зазвичай, як і людей, охочих їх придбати. Адже усю "фруктову" галузь охопило затишшя.
Падіння попиту стало головною причиною зменшення продажів фруктів і відповідно їх імпорту в Україну. Адже люди почали економити на всьому: ціни неабияк "кусаються". Як наслідок, вітчизняний ринок виявився перенасиченим привезеними плодами, які вже не продаються так успішно, як досі. Наприклад, за останні два місяці імпорт цитрусових скоротився на 40%, а в порівнянні з минулим роком - на 50%.
- Ми відчуваємо вплив цієї кризи значно гостріше, ніж в інших країнах. До того ж українці тепер почали купувати значно менше фруктів. Це зрозуміло, бо в умовах економічної нестабільності й різкого коливання курсів валют люди відмовляються від багатьох речей, зокрема, і від деяких продуктів, - розповів "Пошті" Олег Александров, менеджер Української фруктової компанії.
Сьогодні, за рейтингами продажів, популярні дорогі екзотичні фрукти поступилися дешевшим. Так, порівняно з минулим роком, зменшився імпорт інжиру, ананасів та ківі. Що ж стосується ціни на фрукти, то на неї неабияк вплинуло зниження курсу гривні, через що подорожчали найбільш "ходові" взимку апельсини і мандарини. "Коли компанії купують фрукти в доларах, а продають у гривнях, то хочеш чи ні, а доводиться прив'язуватися до наявного курсу, щоб не працювати в збиток", - зазначив Олег Александров.
У найбільш виграшній ситуації є банани, ціна на які залишилася порівняно невисокою. "Загалом наприкінці цього року кількість імпортованих плодів буде більш-менш однаковою, у порівнянні з минулим. Але якщо раніше спостерігалася постійна тенденція до зростання імпорту бананів в Україну, то за цьогорічними результатами про це сказати не можна", - каже фахівець. За даними учасників ринку, в жовтні 2007 р. було імпортовано 1 млн 326 тис. ящиків, а в жовтні 2008 р. - 981 тис., в листопаді 2007 р. - 1 млн 238 тис., у листопаді 2008 р. - 1 млн 155 тис. ящиків.
Наразі найкраще фрукти продаються у центральних областях України, зокрема, у Київській. Адже там вищий рівень зарплат і більша густота населення. А от чим далі на захід чи на схід, тим купівельна здатність людей є меншою. Попри те, найбільший попит серед українців зараз на банани, яблука з Польщі та гранати.
Низька купівельна спроможність - не єдина причина скорочення обсягів на ринку фруктів. Нещодавно чи не всі провідні світові постачальники фруктів, зібравши непоганий урожай, знизили закупівельні ціни від 5 до 20%. Від цього найбільше постраждали ті імпортери, які, не розрахувавши потреб українського ринку, завезли на 40% плодів більше, аніж тепер можуть розпродати. Найгірша для учасників ринку ситуація з цитрусовими, яких завезли на третину більше від потреб. Тож деякі компанії тепер ламають голову над тим, що робити з цим товаром, адже фрукти довго не чекатимуть. За прогнозами фахівців, найбільш від цього постраждають нові й невеликі фірми - вони на собі найгостріше відчують збитки.
І якщо у цій ситуації стрибок курсу долара мав би призвести до підвищення цін на фрукти і компенсувати витрати, то все відбувається навпаки - деякі компанії тепер змушені її знижувати, аби встигнути продати товар, який швидко псується. Найпарадоксальнішим є те, що такий обвал цін відбувається якраз у розпал сезону, коли на імпортовані фрукти зазвичай найбільший попит. В Україні взимку продажі інколи сягають до 40% (!) ринку всіх фруктів. Наприклад, влітку цей показник тримається на рівні 25%. Тож імовірно, що одні імпортери вже після зимових свят підуть "на канікули" до покращення економічної ситуації, інші - ще більше скоротять імпорт фруктів в Україну.
Наслідки цієї ситуації не оминули і Львів. В одній з торгових мереж "Пошті" розповіли, що зменшення попиту на фрукти, зокрема цитрусові, в останні тижні справді відбулося. "Але люди купували, купують і будуть купувати ті ж банани, апельсини чи мандарини. Тим паче, що незабаром розпочнуться свята, а в цей період завжди кожен намагається купити якісь фрукти, принаймні для дитини. Інша річ - асортимент і кількість придбаного", - розповіла "Пошті" менеджер одного з супермаркетів Оксана Семків. З нею також погоджуються реалізатори на ринках міста. Вони поки що про зменшення покупців воліють не говорити, адже працюють із невеликими партіями товару. А наразі імпортери підраховувати свої збитки ще не бралися, кажуть - зарано. Більшість учасників ринку працює без прибутку і чекає сюрпризів після нового року.