Гармидер у Греції

Масові заворушення  можуть тривати кілька тижнів, а то й закінчитися зміною влади

yalinka.jpg 

Зазвичай спокійні Афіни нині нагадують район бойових дій - через вбивство полі­цейськими 16-річного юнака молодь забарикадувала центральні вулиці міста та вже п'ятий день веде майже безперервну боротьбу з правоохоронцями. Ті у відповідь на так звані "коктейлі Молотова" застосовують сльозогінний газ та кийки. Вже заарештовано близько 200 людей, яким інкримінують напади на поліцейських, вандалізм і мародерство.

За деякими даними, лише за перші три дні заворушень знищено близько 130 магазинів, 35 банків, спалено сотні автомобілів. У центрі Афін заблоковано автобусний і трамвайний рухи та закрито станції метро, над якими розташовані осередки акцій непокори. Заворушення вирують також у Салоніках, Піреї, на островах Крит, Родос і Корфу. Заблоковано посольство Греції у Лондоні та консульство в Берліні. Унаслідок зіткнень серйозно постраждали понад півсотні цивільних та майже три десятки поліцейських.

Пізнього суботнього вечора група з 30 - 50  молодиків-анар­хістів (є в Греції й такі) перегородила дорогу поліцейському патрулю. Протестанти, мабуть, ототожнили поліцію з владою, яку зараз хіба дуже лінивий грек не звинувачує в економічних негараздах та соціальній нерівності. Хлопці заходилися закидати поліцейську машину камінням і пляшками із займистою сумішшю. Однак у правоохоронців на такі випадки є заздалегідь заготовлена інструкція: для заспокоєння юних нападників їх треба налякати зброєю. Та цього разу план не вдався і  все закінчилось фатально.

Узагалі-то відтворити ці­лісну картину того, що трапилось, вкрай складно, оскільки є дві кардинально різні версії. В поліцейському рапорті сказано, що правоохоронці просто намагались відігнати підлітків від автомобіля, тому й зробили три попереджувальні постріли в повітря. Проте одна куля відбилась рикошетом та потрапила у 16-річного Александра Андреаса Григоропулоса. Свідки стверджують, що поліцейський свідомо цілився у підлітка.

Як на біду, інцидент трапився в афінському районі Ексархія, який традиційно вважають осередком анархістських та "лівих" рухів. Зрозуміло, що симпатії місцевих жителів аж ніяк не на боці поліції, що зрозуміли дуже швидко.

Тисячі молодих людей вийшли на вулиці Афін, через Інтернет закликаючи й інших приєднатися до акцій протесту. Заклик не пропав даремно: страйк оголосили студенти та викладачі вишів. Поліція блокувала вулиці довкола університету та політехнічного інституту, оскільки заходити на територію навчальних закладів правоохоронцям, згідно із законодавством, заборонено.

Учасники акції розповідають журналістам, що дуже розгнівані діями поліції, мовляв, це далеко не перший подібний випадок: поліцейські, за їхніми словами, періодично і без жодного приводу вбивають ні в чому не винних людей, зокрема, іммігрантів. Безлади ж ви­правдовують тим, що мирні демонстрації безрезультатні й не зможуть вирішити проблеми. До речі подібний інцидент зі стріляниною, який стався в Греції 1985 року (в тому ж районі), призвів до жорстоких сутичок між молоддю та поліцією.

Наразі відомо, що обох офіцерів, задіяних у суботній сутичці, усунено від виконання службових обов'язків та за­тримано. Грецька прокуратура висунула їм звинувачення у вбивстві підлітка. Міністр МВС та його заступник подали заяви про відставку, а прем'єр-міністр публічно попросив пробачення в родичів загиблого.

Тим часом багато експертів наголошують на політичному підтексті нинішнього гармидеру. Річ у тім, що грецька правоцентристська партія "Нова демократія", яку представляє прем'єр-міністр країни Костас Караманліс, стрімко втрачає популярність. Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, більшість населення Греції підтримує Всегрецький соціалістичний рух (PASOK), до якого належить і чинний президент Карлос Папульяс. Активісти PASOK, до речі, вже декілька днів закликають греків виходити на демонстрації, щоправда, мирні. Таким чином, якщо Караманліс не впорається із ситуацією, вбивство підлітка може закінчитись зміною влади.

Прем'єр уже провів з міністрами екстрену нараду щодо заходів, які допомогли б покласти край безладам. Про остаточні результати поки що нічого не відомо, однак представник уряду спростував інформацію про те, що влада нібито планує оголосити в країні воєнний стан.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5671 / 1.57MB / SQL:{query_count}