Єгипет – це прекрасна країна, де цілий рік можна плавати у теплому морі та комфортно відпочивати. Тут завжди виникає бажання торкнутися таємничих сторінок історії та побачити пам’ятки давніх цивілізацій.
Сторінки історії
Історія цієї країни веде нас у часи неоліту. Перші ознаки землеробства на території доісторичного Єгипту з’явилися більш ніж сім тисяч років до нашої ери. Згодом тут почало розвиватися тваринництво і ремесла. Люди зводили дамби, греблі, аби приборкати стихію Нілу та створити систему зрошування земель. Окремі громади (номи), утворені навколо іригаційних систем, у IV ст. до н.е. об’єдналися у Верхнє і Нижнє Єгипетські царства.
Орієнтовно три тисячі років до н.е. фараон Менес об’єднав Єгипет і утворив державу зі столицею Мемфіс. Цей початковий період історії країни вважається найбільш визначним. Тоді виникли перші суспільні та релігійні закони, канони мистецтва, народилася письменність, що стало основою розвитку наступних цивілізацій.
Історія Стародавнього Єгипту складається з п’яти періодів, упродовж яких правили тридцять династій фараонів: Раннє, Древнє, Середнє, Нове і Пізнє царства (III – I тис. до н.е.). Сходження на трон нового владики ставало для Єгипту початком наступної ери, відтоді починався новий відлік часу. Фараонів вважали втіленням верховного бога Хору на землі. Основним завданням фараона було знищення зла і встановлення Маат – справедливого порядку, який керував світом людей і усім всесвітом.
У період Стародавнього царства обожнювання фараонів, що мали титул Син Сонця, сягло апогею. Символом їхньої величі стало будівництво гігантських гробниць-пірамід. До нашого часу в Єгипті їх збереглося 118. Перша ступінчаста піраміда фараона Джосера (2670 р. до н.е.) нагадує кілька поставлених одна на одну щораз менших за розміром плит. Одним із чудес світу є Великі піраміди фараонів Хеопса (Хуфу), Хефрена і Мікеріна, що належать до періоду IV династії і зведені в Гізі неподалік Каїру.
На відміну від піраміди Джосера, вони мають не ступінчасту, а суворо геометричну пірамідальну форму. Найбільшою є піраміда Хеопса. Ця велична споруда складена з 2,3 мільйона кам’яних блоків (кожен вагою майже дві тонни), які були підігнані один до одного з неперевершеною точністю без використання цементу чи інших речовин. Припускають, що її будівництво тривало 23 роки.
На плато Гіза вражає своєю величчю кам’яна фігура Сфінкса (лева з головою людини). Його завдання – захищати сусідні піраміди Хеопса, Хефрена і Мікеріна, а також спостерігати щоранку схід сонця.
За періодом будівництва пірамід починається час заворушень, ослаблення влади фараонів, розпаду Єгипту на ворогуючі напівсамостійні князівства (номи). За часів Середнього царства країна знову об’єдналася, але її стрясали повстання. Ослаблений Єгипет захопили дикі азійські племена гіксоси. Завдавши шкоди цивілізації, вони водночас познайомили єгиптян зі своєю військовою технікою (бронзовою зброєю і кінними колісницями). Фараони XVIII династії зуміли вигнати гіксосів і створити грандіозну державу, що охоплювала, крім самого Єгипту, весь сучасний Близький Схід, частину Лівії та Намібію.
В часи царювання Рамзеса II Єгипет ще більше розширився. Завойовник побудував нові міста, канали та гігантські храми. Майже сім десятків років його царювання (1279 – 1213 рр. до н.е). стали часом могутності та процвітання країни. Рамзесу II поклонялися як богу. Про ці давні сторінки історії нагадують величні монументи в Абу-Сімбелі, Карнаку, Луксорі (на місці Луксора була давньоєгипетська столиця Фіви). Найбільший з фараонів – тепер музейний експонат. Його мумія виставлена у скляній вітрині Єгипетського музею в Каїрі.
Наступники Рамзеса II воювали багато, але невдало, через що послабили країну, яка стала здобиччю іноземних завойовників. Спочатку Єгипет підкорили лівійці, а потім ефіопи та ассирійці. Останній період незалежності Єгипту закінчився в VI ст. до н.е. захопленням його могутнім Перським царством. Але вже у IV ст. до н.е. Персія прийшла в занепад і разом з Єгиптом підкорилася війську Александра Македонського. Єгипетською столицею та центром усього античного світу стало місто Александрія.
Після розпаду Македонської держави полководець Птолемей став правителем країни. Для Єгипту почався новий період – еллінізм, тісно пов’язаний з історією Стародавньої Греції і Стародавнього Риму. В ті часи країна була головним постачальником хліба в елліністичному світі. Її флот панував у Середземному морі. За часів правління цариці Клеопатри, останньої з династії Птолемеїв, Єгипет був втягнутий у політичну боротьбу з Римом. Після поразки флоту і самогубства Клеопатри в 31 р. до н.е. країну перетворили на римську провінцію.
Після розподілу Римської імперії в 395 р. н.е. Єгипет став частиною Східної Римської імперії Візантії. Нащадки давніх єгиптян – копти прийняли християнську релігію.
Згодом (у 639–642 рр.) Єгипет завоювали араби і володарювали тут впродовж шести століть. Саме вони запровадили в країні іслам та арабську мову. В 1517 р. султан Селім завоював країну і приєднав її до Османської імперії. В 1798 – 1800 рр. Єгипет опинився під французькою окупацією внаслідок кампанії Наполеона Бонапарта, але намісник султана Мухаммад Алі переміг військо Наполеона і почав правити сам.
Наступною боротьбу за вплив у Єгипті виграла Великобританія, яка скупила більшість акцій товариства Суецького каналу, збудованого в 1859 –1869 рр. французом Фердинандом де Лессепсом за підтримки європейського капіталу. Це дозволило британцям встановити повний контроль над єгипетським урядом (з 1880 р. – фактичний, а з 1914-ого – офіційний, як над протекторатом).
Незалежність від Британської імперії країна здобула в 1936 р. Президент генерал Нагіб оголосив Єгипет республікою в 1953-ому. У 1956 р. президент Насер заявив про націоналізацію Суецького каналу, що стало причиною шестиденної війни з Ізраїлем, окупації Синаю і сектора Газа. Переговори в Кемп-Девіді з Ізраїлем привели до виключення Єгипту з Ліги арабських держав. Президент Садат був убитий, а його місце в 1981 р.
зайняв Хосні Мубарак. З лютого 1958 по вересень 1961 р. країна входила до складу Об’єднаної Арабської Республіки (федерації з Сирією) і після виходу Сирії з федерації упродовж десяти років зберігала колишню назву. В 1987 р. Єгипет був знову прийнятий до Ліги арабських держав і поступово відновив дипломатичні відносини з арабськими країнами.
Сьогодні Арабська Республіка Єгипет – сучасна держава на північному сході Африки та Синайському півострові в Азії (там є близько 6% її території). Крім того, Єгипту належать кілька невеликих островів у Суецькій затоці та Червоному морі.
Єгипет має площу понад мільйон квадратних кілометрів і є тридцятою країною в світі за величиною території, більшість якої – пустеля. На захід від Нілу розташовані величезні плато Лівійської пустелі (майже 60% території країни), на сході – плато Аравійської пустелі, що простяглося з півночі на південь між долиною Нілу і Червоним морем, а на крайньому південному сході – плато Нубійської пустелі.
Через посушливий клімат населення країни сконцентроване у вузькій долині Нілу і його дельти та частково на узбережжі Червоного моря, Синаю і навколо Суецького каналу, тобто 95% населення використовує лише близько 5,5% загальної земельної площі.
Розкішними оазами в таємничому світі пустелі ваблять до себе міста. Єгипет славиться на весь світ курортами на Червоному морі.
Шарм-ель-Шейх

Популярним місцем відпочинку туристів з усього світу є місто Шарм-ель-Шейх, розташоване вздовж 30-кілометрової смуги західного берега затоки Акаба на узбережжі Червоного моря. Місто є сучасним курортом з розвиненою інфраструктурою пляжного відпочинку та розмаїтих розваг. Численним туристам свої послуги пропонують більш ніж дві сотні готелів різного класу та цінової категорії.
Місто складається з кількох районів, розташованих на узбережжі бухт. Найбільш популярним є Наама-Бей – своєрідний центр Шарм-ель-Шейха. Туристи можуть відпочивати в розкішних готелях, відвідувати елітні торгові центри, ресторани, нічні клуби, спортивні майданчики, Клео-парк. Улюбленим місцем прогулянок відпочивальників є алея-променад. Майже всі пляжі тут піщані.
Приваблюють комфортними готелями та багатим підводним світом райони Гарденс-Бей, Корал-Бей, Шаркс-Бей. Район Хадаба, зокрема мікрорайони Аідо, Тауер, Іль Меркато з кораловими пляжами – справжній рай для дайверів. У Шарм-ель-Майя є можливість поніжитися на пісочку, відвідати східний ринок в Старому місті. А неподалік національного заповідника, навпроти острова Тиран, є район Набк-Бей, який також гостинно запрошує туристів.
Клімат на курорті тропічний пустельний, тож відпочивати тут можна майже цілий рік. Найбільш спекотними є липень і серпень. Температура повітря подекуди сягає 45 градусів за Цельсієм. Морська вода напрочуд тепла (до 28 градусів за Цельсієм) – можна досхочу купатися, засмагати і милуватися кольоровими рибками та іншими жителями розкішного підводного світу.
До уваги туристів численні дайвінг-центри, школи підводного плавання, пункти оренди масок, ластів, аквалангів, послуги інструкторів. Раджу обрати морську екскурсію на катері зі скляним дном або ж у батискафі та у повній мірі насолодитися красою підводного царства. Популярними є й екскурсії національним парком Рас-Мохаммед з кораловим рифом, а також на острів Тиран.
Неподалік затоки Акаба розкинулися бедуїнські міста-курорти Дахаб і Нувейба. Варто також скористатися чудовою нагодою відвідати Ізраїль та Йорданію.
Незабутні враження і духовне очищення подарують вам православний монастир святої Катерини та сходження на вершину гори Мойсея. Саме тут за легендою Господь передав Мойсею скрижалі з десятьма заповідями. Гора Мойсея заввишки 2 285 м, і на її вершину потрапляєш, здолавши не одну сотню сходинок. Втім, зустрівши тут світанок, дійсно відчуваєш прощення гріхів.
Треба сказати, Шарм-ель-Шейх нагадує відомі середземноморські курорти. Аби відчути єгипетську атмосферу і долучитися до давньої історії країни, вирушайте в африканську частину, зокрема Хургаду.
Хургада

Хургада – місто на західному узбережжі Червоного моря і водночас адміністративний центр провінції Червоного моря (однієї з 27 єгипетських провінцій). Тут проживає понад 80 тисяч осіб. В Хургаді діє уряд провінції, є суд і порт.
З невеликого селища британських нафтовиків Хургада від початку ХХ ст. завдяки єгипетським та іноземним інвестиціям перетворилась на відомий у всьому світі курорт. Сьогодні місто об’єднує старий центр Дахар, район Саккала та Нову Хургаду – 40-кілометрову смугу, на якій розташовані готелі різного класу.
Тропічний пустельний клімат, яскраве сонце, завжди тепле Червоне море приваблюють численних туристів. Території готелів нагадують справжні оази серед пустелі. Тут упродовж року можна комфортно відпочивати, ніжитися на піщаних пляжах, плавати, займатися віндсерфінгом, кайтингом, снорклінгом, рибалити на великій глибині, насолоджуватися морськими прогулянками. У центральній частині курорту можна добре розважитись на дискотеках, відвідати базари, магазини. Комплекс “Нью Марина” біля порту пропонує відпочити у численних ресторанах, кафе, торгових центрах. Легендарний палац “Тисяча і одна ніч” запрошує на театралізовані вистави про Єгипет епохи фараонів.
Аби поринути у атмосферу Стародавнього Єгипту, раджу вирушити у історичні екскурсії. Відвідавши Каїр, ви будете зачаровані Великими пірамідами Гізи. Під час екскурсії до Луксора оціните велич споруд і статуй епохи Рамзеса ІІ, торкнетеся таємничих сторінок історії Єгипту.
Марса-Алам

На поціновувачів спокійного комфортного відпочинку чекає Марса-Алам, що за 240 км на південь від Хургади.
Це новий курорт на узбережжі Червоного моря. А море тут надзвичайне! Його розкішний підводний світ приваблює і досвідчених дайверів, і тих, хто тільки починає занурюватися в морські глибини. Туристи мають змогу вирушити у різноманітні екскурсії та морські прогулянки.
Курорт активно розвивається: тут постійно будують нові комфортні готелі, які, проте, не порушують затишної і спокійної атмосфери.
Круїзи Нілом

Унікальною можливістю поєднати пляжний відпочинок в Хургаді з оглядом пам’яток давньої цивілізації можна скористатися під час чотириденного або семиденного круїзу Нілом.
Упродовж доби на узбережжі Хургади ви відпочинете, а згодом трансфером дістанетесь місця посадки на морський лайнер. Під час чотириденного круїзу “Луксор – Асуан” матимете змогу побачити Долину Королів і Королев, храм жінки-фараона Хатшепсут, славнозвісні храми і статуї Карнаки та Луксора. Ваш маршрут пролягатиме через міста Есна та Едфа на західному березі Нілу. В місті Ком-Омбо на східному березі ріки ви оглянете храм Себека – бога води в образі крокодила. На завершення подорожі відвідаєте місто Асуан. І в Хургаді знову відпочинете кілька днів на морі.
Семиденний тур доповнюється відвідинами Високої греблі – грандіозної споруди, яка забезпечує електроенергією країну та систему зрошення земель. Можна оглянути гранітні кар’єри і храми острова Філе – місця вічного сну бога Озіріса. А подорож на невеличкому пароплаві до острова Елефантина та ботанічного саду додасть романтичного настрою.
Круїзи Нілом подарують вам незабутні враження про шедеври давнього та сучасного Єгипту.