Вчені нарахували близько 30 різних вітамінів, 13 з яких є особливо важливими для належної роботи організму. Вони настільки унікальні, що не можуть заміняти один одного. Вітаміни виробляються організмом у невеликій кількості (в кишківнику), тому основне їх джерело – продукти.
Щойно харчування стає неповноцінним, як з’являються ознаки дефіциту корисних елементів: дитина стає млявою, малорухливою, вередує, частіше хворіє і довго одужує. Нежить плавно переходить у кашель, тримається температура, нігті відшаровуються, волосся тьмяніє, а шкіра пересихає, на ній з’являються окремі дрібні прищики. Також вкрай потрібні дитячому організму й мінеральні речовини.
Вітаміни містяться в основних продуктах харчування – крупах, хлібі, м’ясі, рибі, печінці, овочах. Однак найбільше їх у ягодах і фруктах. Тож влітку саме час скористатися нагодою поласувати дарами природи та оздоровитися.
Насамперед намагаємося дбати про дітей. Однак є кілька застережень. Починати вводити у раціон ягоди та фрукти потрібно дуже обережно, уважно спостерігати, чи не проявляється алергічна реакція! П’яти-, шестимісячній дитині можна давати 40-50 г ягідного пригодовування, при цьому вже не треба годувати її фруктовим пюре. До того моменту, коли малюкові сповниться рік, ця кількість повинна поступово збільшитися до 100 г ягід чи фруктів; до 3 років – до 150 г; з 3 до 6 років – до 150-200 г. Не слід вводити у раціон відразу кілька видів ягід, аби знати, на що в дитини алергія.
Спершу малюкові дають скуштувати неяскравих ягід (аґрусу, чорниць, білих порічок), а вже потім – яскравих (малини, смородини, полуниць). Проте якщо все-таки з’явилися перші ознаки алергії – почервоніли і стали сухими щічки, зверніться до лікаря.
Варто пам’ятати, що більше, ніж потрібно, організм дитини не засвоїть, а надлишок вітамінів просто виведеться через нирки із сечею. Понад те, надмірна кількість ягід може спричинити діарею. Та й з вітаміном С “жартувати” не варто. Якщо в дитини є проблеми зі шлунково-кишковим трактом, нирками, краще також порадитися з лікарем, аби благими намірами не нашкодити здоров’ю.
Перелік плодів, якими можуть ласувати малюки
Чорниці – з 6 місяців. Містять багато вітаміну Е, калій, кальцій, магній, фосфор, залізо, вітаміни С, P, PP. Покращують гостроту зору, регулюють травлення, а відвар сушених ягід є чудовим засобом від проносу.
Лохина – із 6 місяців. Основне джерело фолієвої кислоти, вітаміну С і каротину. Ягоди лохини сприяють виділенню шлункового соку, мають протизапальну, жовчогінну, сечогінну дію, захищають від радіонуклідів. Унікальні тим, що згладжують усі алергічні реакції та знімають подразнення шкіри.
Малина – із 7 місяців. Чудово тамує спрагу, стимулює апетит і роботу кишківника, запобігає анемію. Саліцилова кислота, що міститься в ній, має антибактеріальну та жарознижувальну дію. Чай з малини незамінний при застуді, ангіні, будь-якому підвищенні температури.
Ожина – із 7 місяців. Джерело глюкози, фруктози, вітамінів А і С, каротину і органічних кислот. Зміцнює імунітет, стимулює виділення шлункового соку, допомагає лікувати кашель і оздоровити ясна. Дуже ефективна в лікуванні стоматиту.
Смородина – із 7 місяців. Містить багато вітаміну С (навіть більше, ніж у лимонах!), вітаміни А і PP. До її складу входять кальцій, калій, магній та інші мікроелементи. Смородина зміцнює імунітет, допомагає при болю в горлі та животі, збільшених мигдаликах, покращує апетит. Дуже помічна при анемії.
Вишні – з 9 місяців. Багаті на вітамін С, каротин, мінеральні солі (калій, фосфор, залізо), містять йод. Ці елементи відіграють важливу роль в утворенні червоних кров’яних тілець. Вишні покращують роботу центральної нервової системи, активізують діяльність шлунка, нирок і печінки, знімають набряки, сприяють регулюванню обміну речовин, зміцнюють капіляри.
Шовковиця – з 9 місяців. Містить глюкозу, сахарозу, фруктозу, яблучну кислоту і клітковину. Добре впливає на кровотворення, покращує обмін речовин, має легку проносну дію, може використовуватися як відхаркувальний, антисептичний і протизапальний засіб. Годиться для профілактики і лікування шлунково-кишкових недуг. Ягоди шовковиці корисні для нервової системи, прискорюють процес одужання при застуді, покращують роботу серця.
Яблука – з 5 місяців. Поліпшують травлення. Яблучна кислота, що міститься в них, стимулює продукування травних ензимів, а двоокис кремнію зміцнює кістки. Але оббирайте їх від шкірки незадовго до того, як давати малюкові, бо під дією повітря чищені яблука втрачають багато вітаміну С!
Сливки – з 10 місяців. Багаті на клітковину, яка поліпшує роботу кишківника, містять фосфор і магній, що позитивно впливають на нервову систему. Добре тамують голод. Проте дітям, схильним до закрепів, варто давати сушені плоди або компот із чорносливу. Не можна варити сливи з кісточками, бо в них міститься шкідлива синильна кислота!
Аґрус – із 7 місяців. Містить органічні кислоти, пектин, солі калію, натрію, кальцію, магнію, міді, заліза, вітаміни С, А, P і PP. Добре очищає кишківник, виводить токсичні сполуки, зміцнює стінки судин, допомагає при анемії.
Виноград – з 1,5 року. Є джерелом цукру, магнію, заліза і калію, вітамінів групи В та вітаміну С. Позитивно впливає на функції нервової та кістково-м’язової систем, покращує стан шкіри, ясен і волосся. Виноград у невеликій кількості радять давати малюкам під час проносу або печії. Але іноді він підсилює процеси бродіння в кишківнику. Тож якщо дитина часто скаржиться на біль у животі, давати виноград їй не варто!
Кавун – з 18 місяців. Чудово тамує спрагу, оскільки на 93% складається з води, поповнює запас мінеральних солей, який втрачається з потом. Багатий на магній, добре впливає на нервову систему. Але не давайте малюкові кавунів, які щойно з’явилися на ринку! Ранні баштанні містять багато нітратів і можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю!
Диня – з 18 місяців. У м’якоті багато клітковини, цукрів, а також провітаміну А, вітамінів С і РР, заліза. Ніжна клітковина не подразнює шлунок, до того ж багата на лужні речовини, тож легко нейтралізує надлишок кислот у організмі. Диню радять давати дітям при закрепах. Залізо, що є у м’якоті, корисне малюкам, які мають недокрів’я.
Персики – із 7 місяців. Багаті на вітамін А, вітаміни групи В, містять вітаміни С, Е і К. У цих плодах – велика кількість калію, кальцію, марганцю. Персики виводять шкідливі речовини з організму, охолоджують під час літньої спеки. Варто давати дітям із легкозбудливою нервовою системою.
Абрикоси – із 7 місяців. Джерело каротину, калію, пектину і вітаміну С. Добре регулюють роботу кишківника, посилюють апетит. У абрикосах багато заліза, тому їх радять їсти при авітамінозі, анемії та захворюваннях слизової оболонки порожнини рота – наприклад, стоматиті. Не купуйте нестиглих абрикосів: зняті з гілок дерева завчасу вони такими й залишаться!
Грушки – із 7 місяців. У них також багато вітамінів: C, P, PP і групи B. З мінералів – фтору, йоду, міді, нікелю, ванадію та молібдену. А цинку більше, ніж у інших фруктах. Тільки варто пам’ятати, що грушки можуть спричиняти закрепи!
Суниці – з 10 місяців. Багаті на залізо, марганець, мідь, цинк. У цих ягодах міститься багато калію, а також пектинових речовин та органічних кислот. Основними є вітамін С і фолієва кислота. Спектр інших вітамінів теж дуже широкий – В1, В2, РР, Е та ін. Крім того, в суницях присутня значна кількість біофлавоноїдів (вітаміну Р).
Способи заготівлі на зиму
Найкращим способом зберегти в ягодах більшість вітамінів є швидке заморожування. Для цього потрібно відібрати стиглі, але не перестиглі плоди, видалити плодоніжки, ретельно промити ягоди під проточною водою, а тоді викласти, щоби обсохли, на рушник або бавовняну тканину.
Скласти у поліетиленовий мішечок чи контейнер і покласти у морозильну камеру, увімкнувши її на максимальну потужність, аби замерзання відбулося якнайшвидше. Взимку такі ягоди можна вживати як свіжі після швидкого розморожування в мікрохвильовій печі. Не допускайте танення при зберіганні чи повільного розморожування, інакше ягоди втратять значну частину вітаміну С!
Другим способом є перетирання з цукром. Для цього потрібно відібрати зрілі, незіпсовані ягоди. На 1кг ягід – 1кг цукру-піску. Якщо ягоди кислі, цукру знадобиться більше. Збийте ягоди з цукром за допомоги кухонного комбайна або ж розітріть макогоном у емальованому посуді чи макітрі, розкладіть у слоїчки і поставте в холодильник чи в інше прохолодне темне місце.
Дуже корисними для малюків узимку є фруктово-ягідні компоти і консервовані соки. Консервовані ягоди зберігають до 30% вітаміну С. Найкращим його джерелом є смородина. Смородиновий сік можна приготувати за допомоги соковарки чи соковитискача. Свіжий сік для тривалого зберігання необхідно простерилізувати. Деякі ягоди та більшість фруктів сушать, при цьому сушені плоди не втрачають вітамінів і мінералів. З них можна приготувати смачні та корисні компоти, додавати до салатів, класти у випічку, різні страви. Сушать плоди на свіжому повітрі, виклавши на деко, встелене пергаментним папером, у добре провітрюваному місці, куди потрапляють прямі сонячні промені, в середньому 2-3 дні.
Можна сушити й у духовці: сировину також викладають на деко, встелене пергаментним папером або марлею, і ставлять у духовку, розігріту до 70 градусів. Під кінець сушіння температуру зменшують до 50 градусів. Сушити фрукти таким способом потрібно 7–12 годин. Якщо в духовці є вентилятор, увімкніть його – рух повітря пришвидшить процес.
Якщо маєте намір скористатися електросушаркою, помістіть підготовлену сировину в її лотки та увімкніть пристрій. Через 10 годин матимете сухофрукти! Аби плоди під час сушіння не потемніли, залийте їх водою з лимонним соком, через 5 хвилин воду злийте.