Перлина Адріатики

“Пошта” розповідає про улюблене місце відпочинку львів’ян – Чорногорію

фото: Ірина Бабкіна
На Землі є місця, до яких притягує, ніби магнітом. Хочеться відчувати їх атмосферу, насолоджуватися природою, пізнавати історію і традиції, знайомитися з людьми. Таким чарівним місцем є Будванська рів’єра в Чорногорії.
Як влучно сказав лорд Джордж Байрон, “у момент народження нашої планети найпрекрасніша зустріч землі та моря відбулась у Чорногорії… Коли сіялися перлини природи, на цю землю впала ціла жменя…”

фото: Ірина Бабкіна
Чорногорія (чорногорською – Crna Gora, сербською – Црна Гора, італійською – Montenegro) – держава на Адріатичному узбережжі Балканського півострова. Історична та культурна столиця країни – місто Цетинє, нинішня – найбільше місто Чорногорії Под­ґоріца.
Культура Чорногорії формувалась упродовж віків різними народами, на неї вплинули Захід і Схід, християнські та ісламські традиції. Географія країни поєднала природні багатства Адріатичного узбережжя, порівняно рівнинної центральної частини та східного гірського масиву. Проживають тут здебільшого чорногорці та серби, але є і представники балканських національностей, зокрема боснійці, албанці, хорвати, й інших народів. 
Територіально країна складається з 21-ого муніципалітету (општини), що іменуються за назвами центральних міст. Кожна општина має свої численні принади, але найбільше вабить туристів Будванська рів’єра. У її чарівному намисті – перлини Адріатики: місто Будва, курортні містечка Бечичі, Рафаіловичі, Петровац, Светі-Стефан і Пржно. 
Будва – відомий туристичний центр, серце општини. Бечичі та Рафаіловичі – невеликі курортні селища з розвиненою інфраструктурою та смугою зручних пляжів. Светі-Стефан і Пржно – містечка з неповторною природою та середньовічною архітектурою. Тут полюбляють бувати аристократи, знамениті актори й інші поважні особи. Місто Петровац же приваблює густими сосновими лісами, оливковими гаями, а також піщаними пляжами.

Колорит Адріатики


фото: Ірина Бабкіна
Окрасою Будванської рів’єри є її надзвичайна природа. Милують око зелені пагорби, мальовничі острови. Однак головна принада місцини – Адріатичне море. Воно змінює свій колір так, як міняють забарвлення очі звабливої жінки: від яскраво-блакитного до світло-зеленого. Вода чиста й прозора, і можна побачити, як плавають великі рибини навіть на 50-метровій глибині. Малеча юрмиться біля берега, інколи лоскотно штовхає тебе, ніби просить не заважати їй бавитися, вистрибувати з води. 
Тут можна займатися дайвінгом, а насолодитися екстримом повною мірою допоможе серфінг. Найкраще вдасться помилуватися красою Адріатичного узбережжя та відчути адреналін у крові, пролетівши над поверхнею моря на дельта- чи параплані (початківці це роблять зазвичай разом з інструктором).
Оселитися в Чорногорії можна як у комфортному готелі, так і в невеличкому бюджетному помешканні. Більшість туристів обирає апартаменти вілл різного класу (А, В, С). Зазвичай у номерах є невеличкі кухні з начинням, отож готувати можна самим. Продукти за доступними цінами ви знайдете в супермаркетах або на базарах. Варто скуштувати різноманітні сири місцевого виробництва, а також відомий делікатес пршут – дуже смачне копчене на вугіллі чи в’ялене м’ясо. 

фото: Ірина Бабкіна
Сповна відчути місцевий колорит зможете в численних ресторанчиках і кафе на узбережжі. У меню зазвичай європейська, середземноморська, італійська кухні. Популярними серед туристів є різноманітні страви з морепродуктів. Місцеві жителі ж полюбляють м’ясо, яке готують дуже просто — смажать на грилі. Як гарнір зазвичай подають картопляне пюре зі шпинатом, який надає страві не лише оригінального смаку, а й приємного кольору. Порції тут величезні! Аби не набрати зайвих кілограмів, варто відразу поплавати у морі, а це можна робити годинами – вода дуже солона, і ви триматиметесь на її поверхні без жодних зусиль. 
Звісно, більшість часу туристи проводять на пляжах (а їх – більше сотні), оскільки Будванська рів’єра славиться майже трьохсоткілометровою смугою узбережжя. Вузькою стежкою від Старої Будви можна дістатися до знаменитих “Могрен I” і “Могрен II”, які причаїлися серед мальовничих скель. Сучасним сервісом і комфортом вабить “Словенська плажа”, але відпочивальникам завжди знайдеться місце і в Бечичах. Позасмагати на пісочку варто в Рафаіловичах, звідки тунелем можна потрапити до бухти з пляжем “Каменово”. Зручний для відпочинку і “Яз”. Чорногорці пишаються тим, що їх пляжі визнані одними з найкращих у Європі. На більшості з них майоріє блакитний стяг — європейська ознака екологічності. 

Національний характер


фото: Ірина Бабкіна
Любов до Адріатики є національною рисою чорногорців. Здається, що до морської води вони звикають змалку. Зворушливо спостерігати, як у море занурюють крихіток, які ще не вміють навіть ходити. Зазвичай це роблять татусі чи дідусі. До речі, чоловіки тут майже всі велетні і красені. 
Ще однією національною особливістю чорногорців є доброзичливий, спокійний характер. Також кажуть, що місцеві жителі не дуже працелюбні. Про це свідчать, зокрема, 10 відомих чорногорських заповідей, кожна з яких оспівує відпочинок. Таке dolce far niente (солодке ледарювання) охоче сповідують і численні туристи, які насолоджуються життям, ніжаться на пляжах, купаються у морі, катаються на човнах-таксі, сидять у кафе, слухають проникливі балканські пісні, блукають вуличками таємничої Будви.

Таємниці старовинної Будви

• За легендою, Будву заснував Кадмус Фінікійський, вигнаний із Греції з дружиною Гармонією. 
• Під час розпаду Римської імперії Будвою проходила межа між двома новоутвореними державами. 
• Слов’янська держава Дукля утворилася на землях нинішньої Чорногорії в 1042 році, після перемоги над візантійцями.
• Згодом країну назвали Зета, і вона мала спільні віхи історії із Сербією.
• Упродовж 1420 – 1797 років Будва була під протекторатом Венеціанської республіки, що захищала її від турецької навали. Жителі міста до XIX століття розмовляли венеціанською мовою.
• З 1815 по 1918 рік історія міста творилась у складі Австрійської, а згодом Австро-Угорської імперії. 
• Після Першої світової війни Будва стала частиною Королівства Сербів, Хорватів і Словенців.
• Чорногорія в 1929 році увійшла до складу Югославії. 
• Із 3 червня 2006 року Будва є частиною незалежної Чорногорії. 
У Будві сучасні квартали гармонійно поєднуються зі старою частиною міста. Вулиці древнього туристичного центру такі вузенькі, що подекуди можна одночасно торкнутися стін будинків, які стоять навпроти. У прохолоді білих кам’яниць причаїлися невеликі крамнички, а відпочити в тіні дерев запрошують численні ресторани, кафе та кав’ярні, у яких, буває, стоїть один-два столики. Тут завжди затишно і прохолодно, навіть у спеку.
Неповторна атмосфера міста навіює спогади про грецьку та римську цивілізації. Старе місто оточують неприступні стіни, які в давнину боронили його від нападників. Здається, Будва ділиться з тобою таємницями своєї історії, що, ніби давня посудина, заповнювалась упродовж більше ніж двох тисячоліть традиціями різних народів. 
Зараз Будва – одне з найвідоміших міст незалежної Чорногорії, популярний міжнародний курорт. Найкраще відпочивати в цій країні з квітня до середини вересня. Мені доводилося бувати в Будві і на початку курортного сезону, і наприкінці. Я зустріла тут стількох знайомих, що засумнівалася, чи справді всі дороги ведуть у Рим. Багато шляхів веде до перлини Адріатики – Чорногорії!
Ірина Бабкіна, Львів – Будва – Львів
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4326 / 1.66MB / SQL:{query_count}