Перерва для мами

Чим корисним можна зайняти дитину, якщо маєте невідкладні справи

фото: архів
Що тихіше поводиться малюк, то швидше треба бігти, чи бува не вліз кудись знову. Це золоте правило мам, які “сидять удома” і доглядають маленьких дітей. 
Нерідко від такого “сидіння” увечері мама ледь жива, адже стільки всього треба встигнути зробити за день: і погуляти з малюком, і побавитися з ним, і прибрати, і зварити, і білизну випрати, і ще купа всякого та різного... А спить дитина часто не так довго, як би хотілося… 
Тож доводиться вдаватись до розмаїтих хитрощів, аби зайняти чимось малюка. Година-дві вільного часу – це щось із фантастики. Але дозволити собі 15-20 хвилин перепочинку, вирішити якусь невідкладну справу цілком реально.

Чарівна торбинка

Кожній мамі бажано мати “чарівну торбинку”. Складіть у неї коробочки, пляшечки, дрібні іграшки, корки від пластикових пляшок, шнурочки, намисто з ґудзиків, природні матеріали. Підійде все, що дорослі вважають непотребом, а діти найдорожчим скарбом (але не забудьте про безпеку, зважаючи на вік дитини!).
Давши малюкові цю торбинку, отримаєте кілька вільних хвилин як “бонус”. Проте не забувайте час до часу поновлювати вміст такого мішка! Можна скористатися й “чарівними” валізами зі старим одягом, скриньками зі шпильками для волосся, коробочками для рукоділля (після вилучення небезпечних предметів) тощо.
При нагоді витинайте малюнки з упаковань продуктів, з буклетів, зі старих листівок. Заняття це дуже добре заспокоює, а конверт із малюнками тварин, машин, посуду, квітів допоможе вам на три-п’ять хвилин зайняти дитину до п’яти років.

Принеси мені…

Попросіть малюка принести вам із кімнати, до прикладу, червону вантажівку, синій потяг і жовтий екскаватор. Пошуки всіх цих забавок займуть деякий час, і є надія, що, порпаючись у іграшках, малюк захопиться ними. 
Якщо він виконає ваше прохання, дайте йому наступне завдання: принеси мені три круглі предмети, дві пластмасові забавки, п’ять предметів, назви яких починаються на літеру “к” і т.п. (що старша дитина, то складніші завдання). За таким заняттям ваш син чи донька повторить лічбу, абетку, згадає форми предметів, їх кольори. Одне слово, тренуватиме пам’ять і увагу. 

Допомагаємо

Всі щоденні обов’язки можна виконувати разом із дитиною. Для неї це стане ще однією грою.
Наприклад, допоки ви оббираєте овочі, малюк може їх по одному мити чи розкладати на столі в довільному порядку; поки підмітаєте – нехай потримає совок для сміття, а якщо перете – дозвольте дитині розвішувати речі на мотузці (і вам легше, і дитина зайнята корисною справою). А якщо вона ще й називатиме назви речей і їх кольори – взагалі супер!
Доручіть дитині викинути у сміття різний непотріб: зіпсуті малюнки, списані ручки, фломастери. Нехай прибере у себе на поличці, витре її губкою. Звичайно, ідеального порядку ніхто не чекає, але, знову ж таки, дитина не битиме байдики і не надокучатиме вам.

Ігри на кухні

Якщо пораєтеся на кухні, використовуйте продукти харчування для розваги і розвитку дитини. Шматочок тіста замінить пластилін, але виглядатиме більш привабливо в очах малюка, особливо якщо мама в цей час ліпить вареники. 
Насипавши солі, борошна чи манної крупи на невелику тацю, навчіть дитину створювати пальцями нескладні малюнки. Ігри з дрібними предметами – такими як горох або насіння – допоможуть розвинути дрібну моторику рук. Малюк може складати з них візерунки, сортувати за кольором, розміром, класти в коробочки. Можна заздалегідь покрити скляну пляшку тонким шаром пластиліну і запропонувати дитині зробити вазу, оздобити її рисом, гречкою, горохом, гарбузовим насінням, ягодами горобини тощо. 
Таке завдання допоможе малюкові розвинути навички дизайнера. Проте пам’ятайте: якщо малюк зайнятий дрібними предметами, не зводьте з нього очей!

Модний показ

Всі дівчатка обожнюють вбиратися самі та одягати ляльок. Запропонуйте своїй донечці влаштувати показ мод. Нехай підбере для кожної своєї Барбі, принцеси чи феї Вінкс вбрання, зробить їм святкові зачіски. 
А давши валізу зі своїми старими сукнями-блузками-спідницями, попросіть її саму переодягтися задля такої події. Повірте: це заняття затягнеться надовго. Нехай дитина пройдеться по кімнаті у ваших старих мештах на підборах (навіть хлопчики отримують від цього неабияке задоволення!) або у величезних батькових черевиках, поклавши в них устілки. 
А ще можна побавитися в театр: закутатися в шаль, з поважним виглядом надіти татів “ковбойський” капелюх, потанцювати в накидці, зробленій зі спідниці, простирадла або рушника. Крім того, дівчатка люблять приміряти мамині прикраси, фарбувати нігті і “зовсім трошки” мастити губи помадою.
Нехай ваш малюк зобразить якийсь персонаж, дібравши для цього відповідний костюм. Порадьте йому постати у вигляді супермена в плащі, ковбоя в строкатій хустці та чоботях, зобразити стару з костуром або чужопланетянина в шоломі. Доки дитина перевдягатиметься, матимете хвильку вільного часу.

“Читаємо” журнали

Можливо, у вас назбиралося багато дитячих журналів, альбомів з витинанками, брошурок. Складіть їх у коробку, скажімо, з-під офісного паперу, якось оформіть її, обклейте. 
Така “чарівна скринька” зацікавить дитину щонайменше на годину. Але поясніть малюкові, що після того, як він  розгляне вміст коробки, мусить поскладати все на місце. Це займе ще як мінімум хвилин 15, бо дитина знову розглядатиме журнали і знаходитиме там те, чого раніше не зауважила. Головне підтримувати інтерес до цієї коробки – не давати її занадто часто і час до часу оновлювати вміст.
Якщо дитина вміє добре користуватися ножицями, віддайте їй “на розтерзання” кілька старих часописів. Журнали захоплять і малюка: покажіть йому, як весело рвати папір, робити у ньому дірки, зминати в кульки. Але поясніть, що робити так можна не з усім папером, а лише з тим, який ви йому дали.

Скриньки з дрібними предметами

Є такі чудові скриньки (шкатулки) для різних дрібничок. Виглядають вони як невеликі пластмасові валізки з багатьма відділеннями і перегородками, що не дають речам перемішуватися. 
Такі коробочки продають у спеціалізованих магазинах для шиття, рибальства. У них дитина може зберігати свої скарби –  скляні камінці, мушлі, фішки для настільних ігор тощо. Дітям дуже подобається перебирати дрібні предмети, розкладати їх по відділеннях. Таке сортування також дуже добре розвиває дрібну моторику рук.
“Що покласти в коробку?” – спитаєте ви. Передусім візьміть до уваги вік малюка, подбайте про його безпеку, а тоді спостерігайте, які предмети його цікавлять передусім. Наприклад:
– ґудзики (як звичайні, так і фігурні – у вигляді фруктів, тварин і т.п.);
– дешеві намистини з великими отворами (дитині простіше потрапити у них голкою);
– палички для лічби;
– пластмасова голка (для зшивання в’язаних речей; поранитися нею неможливо, зате з її допомогою дитина може робити прикраси, нанизуючи коралики на нитку);
– скляні камінчики (їх можна купити в зоомагазині – їх кладуть у акваріуми – або ж у крамницях “Все від 2 гривень”, де вони недорогі);
– елементи розвивальних ігор (наприклад, “розумні” кубики з літерами, з яких можна складати слова);
– невеличкі забавки (наприклад, з “Кіндер-сюрпризу”) тощо.

Ігри з водою

Важко знайти дитину, яка б не любила бавитися з водою. Цим заняттям можна захопити навіть малюка, який щойно навчився сидіти.
Стелимо на підлогу рушник, коцик, які потім легко висушити (можна скористатися складеною в кілька шарів постільною білизною, що мала йти у прання, або ж одноразовою пелюшкою, яка не промокає). Садимо малюка на підстилку і ставимо перед ним таз із теплою водою. Багато води не знадобиться. Навіть якщо малюк переверне миску, всю воду повинна увібрати підстилка. Вода сама по собі є цікавим засобом для гри. 
Дайте дитині горнятко або тарілку і ложку. Вкиньте у воду кульки від пінг-понгу, а потім навчіть дитину ловити їх ложкою (або ситечком) і перекладати в тарілку. 

Маленькі художники

Розстеліть на підлозі старі шпалери (можна постелити під них церату) і дайте малюкові можливість проявити фантазію за допомоги пальчикових фарб. Їх нескладно приготувати самому. Для цього потрібно: 0,5 кг борошна; 5 ст. л. солі; 4 ст. л. олії (надає фарбі гарного блиску); трішки води (фарба повинна мати консистенцію густої сметани).
Всі складники ретельно змішуємо, перекладаємо в баночки і додаємо барвників. Можна скористатися і готовими фарбами, не токсичними для дітей (гуаш або темпера), харчовими барвниками або ж натуральними (морквяний чи буряковий сік). І нумо малювати – квіти, хмарки, дощ, дерева, машинки! 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4786 / 1.62MB / SQL:{query_count}