На ринках Львова уже з’явилися перші гриби. Щоправда, торговці не дуже хочуть признаватися, де їх збирали. Чи то регіон не надто екологічно чистий, а чи просто грибні місця тримають у таємниці…
“Гриби виросли після дощів у перших числах місяця, – пояснює продавець з Привокзального ринку Петро. – Збираємо уже і білі, і підосичники. Ось ті буквально вранці зрізав – свіженькі”. За кілограм боровиків на Привокзальному ринку правлять майже 60 гривень, але можна поторгуватися.
Гриби – то не лише азарт і відпочинок, але й неймовірна смакота. Ці лісові дари низькокалорійні, містять клітковину, вуглеводи, амінокислоти, ефірні олії. Вони корисні при недокрів’ї, авітамінозі, запальних процесах. Крім того, в них є майже всі необхідні вітаміни – В1, В2, С, РР, D, фосфор (втричі більше, ніж у овочах), кальцій (стільки ж, як у рибі), цинк, мідь, залізо, марганець, йод. За вмістом корисних речовин дієтологи порівнюють гриби з морквою, буряком, рибою, навіть м’ясом, бо в них білка втричі більше, ніж у яловичині, та вдвічі, ніж у яйцях.
Є в них і така речовина, як хітин, що міститься у панцирі ракоподібних, тому гриб має схожість з крабом. Хітин дуже щільний, важкостравний, отож створює додаткове навантаження на шлунково-кишковий тракт. Гастроентеролог Ольга Бідюк не радить їсти гриби при виразковій хворобі шлунка, гастритах, хворобах печінки та підшлункової залози.
Гриби, як губка, вбирають чимало токсичних речовин. Лікарі не рекомендують споживати їх вагітним і дітям до 12 років (у них ще погано працює ферментна система). Не варто вірити в те, що нібито дієтологи радять їсти гриби тим, що хочуть схуднути. З точки зору дієтології це “даремний” продукт, який погано перетравлюється організмом.
Найкориснішими вважають білі гриби, лисички та підберезники. Дещо поступаються їм опеньки, моховики і сироїжки. Цікаво, що білка більше не в ніжці гриба, а в шапинці!
Готуємо і зберігаємо гриби правильно
Гриби добре смакують у будь-якому вигляді – смажені, варені, мариновані, сушені, тушковані. Під час їх приготування важливе не тривале кип’ятіння, а зміна води, в якій вони варяться.
“Гриби після ретельного миття потрібно варити не менш ніж три рази, щоразу змінюючи воду, – радить Ольга Бідюк. – Тоді важкі метали залишаться у відварі. Закипів грибний бульйон – злийте його і знову залийте гриби холодною водою, потім ще раз”.
Гастроентеролог каже, що гриби краще готувати з іншими продуктами – наприклад, зі сметаною, адже вона знешкоджує важкі метали. Неправильна кулінарна обробка часто призводить до отруєння. В жодному випадку не можна пекти сироїжки у лісі на вогні!
Якщо хочете запастися грибами на зиму, висушіть їх. Сушені гриби хоча й втрачають вологу, проте зберігають усі поживні та смакові властивості. Окрім цього, вони ароматніші, але спожити їх потрібно впродовж року! Засолювання є кращим, аніж консервування – воно спричиняє ботулізм. Заморожувати гриби можна в сирому або вареному вигляді, але обов’язково подрібненими. Щойно зібрані треба готувати одразу ж, бо навіть їстівні довго не лежатимуть – буквально через три години можуть стати отруйними!
Не вірте міфам!
Ніколи не застосовуйте народних методів визначення отруйності грибів. В жодному разі не довіряйте таким помилковим твердженням:
– всі їстівні гриби добрі на смак і мають приємний запах, а отруйні погано пахнуть;
– молодим людям можна споживати всі їстівні гриби;
– личинок комах, а також хробаків чи равликів ніколи не побачиш на отруйних грибах;
– занурена у відвар срібна ложка або монета почорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби;
– цибуля або часник побуріють, якщо варити їх з неїстівними грибами;
– отрута з грибів виходить після тривалого їх кип’ятіння;
– сушіння, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують грибну отруту.
Куди поїхати по гриби на Львівщині
Завзяті грибники зазвичай не кажуть, куди їздять на “тихе полювання”, проте на прохання “Пошти” радять побувати:
– в селі Гребенів Сколівського району (одразу за ним є невелика гора, на якій у мішаному лісі багато грибних галявин; там можна знайти боровики і лисички);
– на горі Парашка за 10 км від Сколе (місцеві жителі з четвертої ранку йдуть по гриби, знають місця, де щороку родять білі; за три-чотири години можна знайти до 5 кг боровиків та вдвічі більше підберезників);
– у Винниківському лісі поблизу Львова (тут непогано родять лисички; шукайте галявини з мохом і збирайте гриби по периметру; з однієї галявини можна зібрати до півкілограма);
– в селі Затока Яворівського району (сюди їдуть по маслюки; шукати їх слід під хвойними деревами);
– в березовому лісі біля села Липники Пустомитівського району (з довколишніх сіл сюди приходять багато грибників по моховики, боровики, підберезники, опеньки і лисички).
Поради затятого грибника
Завiдувач лабораторiї геологiчного факультету Львiвського нацiонального унiверситету ім. I. Франка Михайло Горiн, який добре знається на грибах, перші в цьому році гливи збирав уже наприкінці квітня – на початку травня. В садах коло села Ямельня Яворівського району цих лісових дарів вистачало усім, хто не лінувався рано встати. Єдиний клопіт – у той час майже всі вони були червивими. Проте чоловік не засмутився і дочекався початку червня, коли грибочки вже чисті.
– Завдяки клiмату в нашій областi по гриби можна вирушати в усi ліси. Однак найбiльше їх, звiсно, у гiрських районах Львiвщини – Туркiвському, Старосамбiрському, Сколiвському. Збирати їх там можна мiшками! У Сколiвському районi (особливо в селі Дубина) грибів чи не найбiльше в нашiй областi. Славиться ними й село Либохора поблизу гори Пiкуй. Там росте дуже багато боровикiв. Найбiльше в нашому регiонi пiдосичникiв, пiдберезникiв, сироїжок та бiлих грибiв, якi ростуть у Карпатах, трохи менше на Яворiвщинi, Стрийщинi, Радехiвщинi та Сокальщинi.
Цього року грибів небагато, бо червень видався спекотним – тільки в останні дні випав дощ, тому в ґрунтi ще недостатньо вологи.
Рецепти
Грибний паштет
Cкладники: 500 г грибів, цибулина, 2 ст. л. масла, 2 варені морквини, 1/2 скл. молока, 2-3 окрайці білого хліба, 1/2 ч. л. майорану, 3 яйця, 2 ст. л. панірувальних сухарів, сіль і перець до смаку.
Гриби ретельно промити, висушити, нарізати на невеличкі кубики або натерти на тертці. Цибулю накраяти на дрібні кубики і обсмажити на маслі. Додати нарізаних грибів. Смажити на повільному вогні близько 10 хвилин, приправити сіллю і перцем. Моркву дрібно нарізати або натерти на тертці з маленькими вічками. Хліб розмочити в молоці, сирі яйця розділити на білки і жовтки. Окремо збити жовтки і білки (на пишну піну). До грибів додати моркви, хліба і збитих жовтків. Потім всипати майорану, влити збиті білки та повільно вимішати.
Деко змастити маслом і посипати сухарями. Викласти готову суміш у форму і пекти паштет у розігрітій до 180 градусів духовці майже 40 хвилин.
Фаршировані печериці
Складники: 12 штук печериць, цибулина, 100 г твердого сиру, 400 г м’ясного фаршу, яйце, зелень і майонез до смаку, олія для змащування.
Печериці помити, обсушити і відокремити ніжки від шапинок. Ніжки накраяти на невеликі кубики. Обібрати і нарізати півкільцями цибулю та обсмажити її разом з грибними ніжками в олії. Посолити-поперчити, додати до м’ясного фаршу обсмажених грибів з цибулею, вибити туди яйце, всипати подрібненої зелені та ретельно вимішати.
Нафарширувати підготовлені грибні шапинки і викласти їх на деко, змащене олією. Зверху змастити шапинки печериць майонезом і посипати тертим сиром. Пекти в духовці при 180 градусах 15 хвилин.
Жульєн з грибів та баклажанів
Складники: 250 г печериць, баклажан, цибулина, 1 скл. вершків, 2 зубці часнику, 1/4 ч. л. мускатного горіха, сіль, перець, олія для смаження.
Баклажани накраяти на смужки. Гриби (якщо великі) розрізати. Часник і цибулю посікти. Баклажани обсмажити в олії до появи скоринки. Після цього обсмажити гриби (кілька хвилин на сильному вогні), щоб не встигли пустити сік. Змішати баклажани з грибами. Обсмажити на олії цибулю, додати до неї часнику і смажити ще хвилину.
Додати її до баклажанів та грибів. Посолити і поперчити. Викласти баклажани з грибами у форму для запікання. Залити суміш вершками, посипати мускатним горіхом і тримати в духовці 20 хвилин при 220 градусах.
Макарони з лисичками
Складники: 300 г макаронів (краще з твердих сортів пшениці), 300 г лисичок, 200 мл нежирної сметани, цибулина, 2 зубчики часнику, 2 ст. л. оливкової олії, 1 ст. л. масла, сіль, перець, петрушка.
Цибулину і часник обібрати, лисички промити і відкинути на друшляк. Цибулю накраяти на кубики, часник посікти. Розігріти на сковороді масло і оливкову олію, обсмажити в них цибулю до золотистого кольору, додати подрібненого часнику і смажити ще зо три хвилини. Додати лисичок, посолити, поперчити і тушкувати на повільному вогні ще з 10 хвилин.
Тим часом зварити макарони в підсоленій воді, воду злити і викласти макарони до лисичок. Вимішати і прогріти страву ще зо дві хвилини. Перед подачею на стіл притрусити дрібно нарізаною петрушкою.