Сезон чорниць розпочався! На ринках Львова цих лісових ягід вже чимало. Везуть їх звідусіль – з Карпат, Волині, Рівненщини. Коштують чорниці 25 – 30 гривень за літр. Покупців вистачає, адже відомо, що, крім чудового смаку, вони є дуже помічними від багатьох хвороб!
Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, чорниці містять вітаміни Р, С, В1, В2, каротин, пектини, цукор (5-6%), а ще молочну, лимонну, щавлеву, бурштинову і яблучну кислоти. Є в них і мікро- та макроелементи: марганець, калій, залізо, фосфор, сірка, мідь, цинк і хром; ефірні олії, спирти і дубильні речовини. За вмістом марганцю чорниці перевершують всі інші ягоди, фрукти та овочі, а цинк і хром беруть участь у синтезі інсуліну, який постачає в організм глюкозу. Тому чорниці корисні тим, що важко працюють, і тим, що потерпають від цукрового діабету.
“Завдяки вмісту великої кількості вітамінів та мінералів ці ягоди мають протизапальну й антисептичну дію, допомагають при шлункових розладах неінфекційного походження, колітах, ентероколітах, входять до складу традиційних шлункових зборів, позитивно впливають на роботу травної системи загалом, – каже дієтолог. – Споживання чорниць нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту і посилює виділення шлункового соку”.
Доведено, що чорниці мають бактерицидну дію. У цьому можна переконатися, якщо на початковій стадії ангіни прополоскати горло свіжим соком цих лісових ягід. Крім того, чорниці є ефективним немедикаментозним засобом для лікування гінгівітів, стоматитів, опіків, трофічних виразок та екземи. Фітонциди, що містяться в них, негативно впливають на дизентерійну паличку, стафілококи, збудники дифтерії. Ці ягоди застосовують при гострому та хронічному бронхіті, набрякові легень.
Тим, що потерпають від анемії, чорниці допомагають поповнити запас заліза, зняти втому та позбутися млявості. Потребу в натуральному, несинтезованому залізі, що є в чорницях, мають вагітні. Відвар плодів радять пити при нічному нетриманні сечі (енурезі), нирковокам’яній хворобі й недокрів’ї. Дуже часто чорниці називають ягодами довгожителів. І недарма, адже завдяки їм люди похилого віку залишаються бадьорими та активними.
Дієтолог стверджує, що регулярне споживання цих ягід є добрим засобом для відновлення гостроти зору – вони зміцнюють сітківку ока завдяки біофлавонідам, що входять до їх складу. А онкологи одностайні в тому, що чорниці здатні запобігати утворення пухлин.
Проте захоплюватися чорницями не варто, бо це може спричинити безсоння. Зоряна Завада радить їсти їх не більш ніж 200 грамів на день! Для дітей добова норма становить 150 грамів на день.
Ягоди ці можна споживати усім – особливих протипоказань немає, хіба що індивідуальна непереносимість. Людям, що мають хвору підшлункову залозу чи проблеми із жовчовивідними шляхами, перед тим, як їсти чорниці, треба неодмінно порадитися з лікарем!
До теми
Як вибрати

Корисні ті чорниці, які зібрали в екологічно чистій зоні. Не секрет, що після аварії на Чорнобильській АЕС у Волинській, Рівненській та Житомирській областях досі є місцини, на яких категорично не можна збирати ягоди, гриби та інші дари лісу, бо вони можуть серйозно нашкодити здоров’ю.
Тому перш ніж купувати чорниці запитайте, звідки вони. Не варто брати їх на стихійних ринках, залізничних вокзалах і у людей, що стоять уздовж автомобільних трас! Ягоди повинні бути сухими, однакового кольору, бажано великі. Сизий наліт свідчить про те, що вони щойно зібрані.
Як зберігати
Перед зберіганням чорниці треба перебрати, відкинувши гнилі ягоди, листя і гілочки. У сухому немитому вигляді тримайте їх у холодильнику в герметично закритому контейнері.
Як заморожувати
Щоб заморозити чорниці, потрібно відібрати великі стиглі ягоди, промити їх і обсушити. Заморожувати краще розсипом на картонному піддоні з бортиками заввишки 2-2,5 см.
Морожені ягоди треба пересипати в поліетиленові мішечки, зав’язати їх і покласти в морозилку. Заморожувати чорниці можна і з цукром. Розфасувати в пакети і поставити в морозилку.
Як сушити
Сушити чорниці, як і заморожувати, можна двома способами – на відкритому повітрі або в духовці. Якщо збираєтеся це робити в духовці, то розкладіть їх в один шар на декові та виставте температуру 40 градусів. Сушіть ягоди дві-три години, час до часу перемішуючи для рівномірного висушування. Коли ягоди підв’януть, збільшіть температуру до 60 градусів.
Якщо маєте намір сушити чорниці на відкритому повітрі, висипте їх на піддон, деко або решітку. Можна використати і щільний папір або розкласти їх на чистій тканині. Сушити чорниці на сонці треба не менш ніж три дні.
Зберігати сушені ягоди бажано в ящичках, встелених папером, або полотняних мішечках. У слоїчках чорниці тримати не радимо – вони одразу ж вкриються цвіллю. Термін зберігання сушених ягід – два роки.
Чорничне листя бажано сушити на відкритому повітрі в затінку упродовж двох днів. А потім поставити в темне сухе місце на зберігання.
Рецепти
Суп-пюре із чорниць
Складники: 130 г свіжих чорниць, 20 г цукру, 10 г картопляного крохмалю, 20 г сметани або вершків.
Свіжі ягоди перебрати, промити, залити гарячою водою, зварити і протерти через сито. Додати цукру і довести до кипіння, поваривши після цього ще п’ять-шість хвилин. До пюре влити картопляного крохмалю, розведеного холодною водою, і довести суміш до кипіння. Охолодити, додати сметани або вершків і подавати на стіл.
Салат з качиної грудинки і ягід
Складники: 300 г вудженої качиної грудинки, 100 г полуниць, 100 г чорниць, 300 г спаржі, 300 г апельсинів, 100 г мікс-салату. На соус: 200 г апельсинового фрешу і 2 ст. л. оливкової олії.
Ягоди змішати і викласти на бланшовану спаржу, м’якоть апельсинів і листки салату. Приготувати соус: апельсиновий фреш випарувати на вогні наполовину і збити в блендері з оливковою олією. Заправити салат апельсиновим соусом. Качину грудинку накраяти на тонкі смужки і викласти на салат.
Чорничний пиріг
Складники: 1,5 скл. цукру, 3 скл. борошна, 200 г масла, яйце, 1/3 ч. л. солі, щіпка кориці, 1 ст. л. розпушувача для тіста, 4 скл. чорниць, 4 ст. л. картопляного крохмалю.
Збиваємо цукор, яйця і масло, додаємо борошна, солі та розпушувача для тіста і розтираємо на крихку масу. Форму змащуємо маслом або ж встеляємо пергаментним папером. Половину тіста викладаємо на дно, не дуже приминаючи. Робимо бортики.
Готуємо начинку: перебрані чорниці вимішуємо з корицею, крохмалем і цукром. Викладаємо готову суміш на тісто. Зверху викладаємо другу половину тіста.
Печемо пиріг при 180 градусах 40 хвилин. Перед тим, як нарізати, даємо вистигнути.
Тости із кукурудзою та чорницями
Складники: багет, 200 г консервованої кукурудзи, 0,5 горнятка чорниць, половинка червоної цибулини (середнього розміру), зелень до смаку. На соус: 1 ч. л. меду, сік з 1 лимона, 3 ст. л. оливкової олії, щіпка солі.
Нагріти духовку до 210 градусів. Багет нарізати на скибки 1,5-2 см завтовшки і підсушити в духовці (чотири-п’ять хвилин). До кукурудзи додати дрібно нарізаної червоної цибулі, зелені та чорниць. Заправити суміш соусом і викласти її на скибки багета.
Ягідні млинці
Складники: 3 яйця, 150 г сиру рікота (або сирної маси без грудочок), 500 г молока, 1 ч. л. розпушувача для тіста, 2-3 ст. л. цукру, 2 скл. борошна, щіпка солі, пачечка ваніліну, 3-4 ст. л. олії, 2 скл. чорниць.
Рікоту (або сирну масу) ретельно перетираємо. Додаємо яйця, сіль, цукор, розпушувач, склянку молока і розмішуємо віничком. Після того, як суміш стане однорідною, вливаємо решту молока. Поступово підсипаємо борошна.
Тісто повинно бути не надто рідким, але й не надто густим! Наприкінці вливаємо до нього олії і ще раз вимішуємо. Наливаємо тісто на сковорідку і посипаємо ягодами. Гарячі млинці відразу ж подаємо до столу з домашнім йогуртом, сметаною або ягідним сиропом.
Смузі
Складники: 2 скл. чорниць, 200 г нежирного йогурту, 1 скл. молока, 180 г несолодкого ананасового соку, 3 ст. л. меду, кубики льоду.
Змішати в блендері чорниці, йогурт, молоко, ананасовий сік і мед до утворення однорідної маси. Вкинути у неї кубики льоду і знову вимішати, доки лід не подрібниться. Налити смузі в склянки для коктейлю і подати до столу.