Філософ і мученик

Сьогодні свого небесного покровителя вшановують Устими і Юстини

Святий мученик Юстин Філософ – найвизначніший апологет ІІ ст. – народився близько 100 року н.е. у місті Флавій Неаполіс (нині Наблус у Палестині). 
Це містечко постало за наказом полководця Тита на місці історичного Сихема, зруйнованого дощенту 72 року н.е. під час Юдейської війни. Давній корінь юдейської віри був знищений, а на його місце привезено римських колоністів разом з їхніми культурними та філософськими школами.  
Як доносить нам Житіє святого Юстина, його батьки були греками-язичниками. Юстин з дитинства вирізнявся глибоким розумом, любов’ю до наук і гарячим прагненням пізнання Істини. Досконало вивчив різні напрямки грецької філософії – стоїків, перипатетиків, піфагорійців, платоніків, але вони не задовольнили його прагнень.  
Якось, прогулюючись за містом і розмірковуючи про те, де шукати шлях до пізнання Істини, він зустрів старця, який у тривалій бесіді розкрив Юстину сутність християнського вчення і порадив шукати вирішення всіх питань життя в книгах Святого Письма. “Але перш за все, – наголосив старець, – молись старанно Богу, щоб Він відкрив тобі двері Світу. Істину ніхто не може осягнути, якщо не дасть йому розуміння сам Бог, який відкриває її кожному, хто шукає Його з молитвою та любов’ю”.
Близько 30 року життя Юстин прийняв хрещення (між 133 і 137 рр.). З того часу свої обдарування і великі філософські знання присвятив проповіді Євангелія серед язичників, мандруючи Римською імперією. “Хто може звіщати Істину і не звіщає, той буде засуджений Богом”, – писав він.
Близько 155 року, коли імператор Антонін Пій розпочав гоніння на християн, святий Юстин особисто подав йому “Апологію” на захист невинно засуджених на страту християн. “Апологія” справила такий благотворний вплив на імператора, що той припинив гоніння!
Юстин відкрив училище, де проповідував християнську філософію. Він послідовно відстоював істинність і спасительність християнського вчення, переконливо спростовуючи і язичницькі мудрування, і єретичні перекручення християнства, яке тоді відстоювало свої переконання в дискусії з гностиками. Крім того, Юстин Філософ є цінним свідком літургії давньої церкви. Його поняття духовного жертвоприношення (втілений Логос, який складає себе в жертву Отцю) увійшло як молитва до Римського канону святої меси (нині – Перший канон). Юстин був першим богословом, який провів паралель між Євою та Марією.
Близько 155 року, коли імператор Антонін Пій (138 – 161 рр.) розпочав гоніння на християн, святий Юстин особисто подав йому “Апологію” на захист невинно засуджених на страту християн – Птоломея, Лукія та ще одного, ім’я якого залишилося невідомим. У “Апології” він доводив хибність зведених на християн обвинувачень “від імені несправедливо ненавиджених і гнаних християн”. “Апологія” справила такий благотворний вплив на імператора, що той припинив гоніння! За рішенням імператора Юстин вирушив до Азії, де сильно переслідували християн, і там поширював радісну звістку про імператорський указ у навколишніх містах і країнах.
В Ефесі відбувся диспут святого Юстина з рабином Трифоном, на основі якого постав твір “Розмова з Трифоном-юдеєм”. Друга “Апологія” святого Юстина була звернена до римського сенату. Написана вона була в 161 році, незабаром після сходження на престол Марка Аврелія (161 – 180 рр.).
Дорогою до Італії святий Юстин всюди проповідував Євангеліє і багатьох навернув до християнської віри. А коли прийшов до Рима, його заздрісник Крискент, якого Юстин не раз перемагав у дебатах, звів на нього багато неправдивих звинувачень перед римським судом. Юстина заарештували і катували. 166 року він прийняв мученицьку смерть.
Мощі святого Юстина Філософа спочивають у Римі, а його пам’ять як Східна, так і Західна Церква вшановує 1 червня з тією різницею, що Східна Церква послуговується юліанським календарем. Тож за звичним для нас календарем день пам’яті святого Юстина Філософа припадає на 14 червня.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5592 / 1.56MB / SQL:{query_count}