Предстоятель Російської православної церкви пішов з життя у своїй резиденції в Пєрєдєлкіно. Про смерть Алєксія II, відповідно до церковного канону, повідомив передзвін у понад 600 храмах російської столиці.
На момент підготовки цього матеріалу до друку було відомо, що в Москві тривало екстрене засідання Священного Синоду РПЦ, на якому обговорювали дату патріаршого похорону, а також визначали місцеблюстителя Патріаршого престолу, який виконуватиме обов'язки до виборів патріарха. Нового главу РПЦ повинен обрати Помісний Архієрейський собор Російської православної церкви, який збереться не пізніше, ніж упродовж шести місяців.
Смерть патріарха стала несподіванкою: ще напередодні він привітав росіян зі святом Введення в храм Пресвятої Богородиці та очолив святкове богослужіння. Нагадаємо, однак, що восени 2002 року в Астрахані Патріарх переніс дуже важкий інсульт. А після того, як Алєксій II не був присутній на відспівуванні й похороні першого президента Росії Боріса Єльцина 25 квітня 2007 року, часопис "Московскій комсомолєц" написав, нібито патріарх двічі пережив клінічну смерть. Навздогін радіостанція "Ехо Москви" з посиланням на власні джерела повідомила, що Патріарх шпиталізований до клініки в Швейцарії, причому його стан украй важкий. В оточенні Алєксія II інформацію про його госпіталізацію тоді підтвердили, однак чутки про критичний стан здоров'я категорично спростували.
Предстоятель УПЦ Митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан) не має жодних шансів стати новим Московським патріархом. "Думаю, цього питання ніхто навіть не порушуватиме. Цього не дозволяє ні теперішній статус митрополита Володимира в Україні, ані його стан здоров'я", - заявив у коментарі ЗІКу кандидат політологічних наук, доцент ЛНУ ім. І. Франка, релігієзнавець Андрій Юраш. |
За час архієрейського служіння патріарх Алєксій очолив 84 архієрейські хіротонії, рукопоклав у священичий сан понад 400 ієреїв і майже стільки ж дияконів. Велику увагу Патріарх приділяв встановленню в незалежній Росії нових взаємин між державою та Церквою. При цьому він послідовно дотримувався принципу розподілу місії Церкви й функцій держави, невтручання у внутрішні справи одна одної.