За останній період вартість комунальних послуг значно зросла. Проте високі ціни ще не є гарантією того, що ви отримаєте якісні послуги. Що ж робити, якщо ви щомісяця платите за утримання будинку та прибудинкової території, а у під'їзді тижнями не прибирають чи від ремонту, який зробили кілька місяців тому, і сліду не залишилося, бо у будинку постійно протікає дах? Аби отримати відповіді на ці та інші запитання, "Пошта" звернулася в Територіальний орган Держспоживстандарту у Львівській області - управління у справах захисту прав споживачів.
Упродовж 2008 року в управління надійшло більше тисячі скарг, значна частина з них (понад 300) на неякісні послуги комунальних підприємств Львова (ЛКП), зокрема, щодо протікання покрівель, якість опалення, нарахування оплати за воду та інші. Було багато скарг і у зв'язку з передачею рахунків за водо- та теплопостачання від ЛМКП "Львівводоканал" та "Львівтеплоенерго" до ЛКП, оскільки квитанції дублювали. Як пояснила головний спеціаліст управління Оксана Кечур, щоб з'ясувати причину виникнення заборгованості за отримані послуги, потрібно насамперед звернутися в ту установу, звідки надходить квитанція, щоб здійснити звірку. Звертатися бажано у письмовій формі з додаванням копій квитанцій. Якщо споживачі незадоволені ненаданням конкретних послуг чи їхньою якістю (наприклад, вивіз сміття, прибирання сходових кліток, ремонт дахів тощо), а вони за них платять, насамперед слід звернутися з заявою до ЛКП, яке обслуговує даний будинок. "Бувають випадки, що люди скаржаться до нас, ми приїжджаємо в ЛКП, а в них немає жодних скарг чи заяв від мешканців. У таких випадках немає підстав для здійснення перерахунку за ненадані послуги за попередній період", - говорить Оксана Кечур.
Та якщо у встановлений Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій термін ЛКП не відреагує на заяву і не ліквідує несправність, тоді скаржник повинен скласти акт-претензію за підписом двох мешканців під'їзду, подати його до ЛКП, яке повинно прийняти рішення про здійснення перерахунку за ненадану послугу або надати обґрунтовану письмову відмову. Тобто, будь-яка скарга насамперед повинна бути адресована виконавцю робіт чи надавачу послуг. Якщо такі скарги не дали жодного результату, тоді львів'яни можуть звернутися в управління у справах захисту прав споживачів, яке з'ясує, чому ЛКП не виконує своїх обов'язків. За словами головного спеціаліста, за багатьма скаргами керівників комунальних підприємств було притягнуто до адміністративної відповідальності.
В управління звернулися мешканці будинку вул. Максимовича щодо ремонту покрівлі. Перед тим вони неодноразово зверталися до БУ № 2 (будинкоуправління) львівської КЕЧ, але результату це не дало. Працівники управління перевірили й встановили, що покрівля дійсно не відремонтована. Як наслідок, керівництво БУ № 2 оштрафували й приписом зобов'язали усунути протікання покрівлі. Невдовзі керівництво БУ № 2 відзвітувало, що ремонтні роботи проведено. Приблизно через рік мешканці повторно звернулися із заявою, що дах знову протікає. Спеціалісти встановили, що ремонт виконали неякісно, тобто припис не виконали. За це штрафну санкцію наклали не тільки на керівника, але й на підприємство. Після цього скарг від мешканців більше не надходило.
Платили штрафи та здійснювали перерахунок й інші ЛКП Львова. Зокрема, у 2008 році за неналежне надання послуг з централізованого теплопостачання та постачання гарячої води ЛКП № 504 змушене було провести перерахунок споживачам за водопостачання на суму 1144 грн. Штрафні санкції на керівника ЛКП "Янів" (у розмірі 119 грн) і на саме комунальне підприємство (370 грн) були накладені за неналежне централізоване опалення.
Ще один приклад. Мешканці з вул. Лазаренка, 48, звернулися в управління зі скаргою щодо неправильного нарахування оплати за спожиту теплоенергію. З ладу вийшов будинковий тепловий лічильник, і ЛКП проводило нарахування, враховуючи загальний обсяг спожитого тепла. Проте 10 квартир мали індивідуальне опалення, цього факту працівники ЛКП до уваги не взяли. Під час перевірки встановили порушення і мешканцям перерахували 39 тис. грн.
Найбільше львів'яни скаржаться на БУ львівської КЕЧ (15 скарг), ЛКП № 504 (13), ЛКП "Магістральне" (8), ЛКП "Скнилівок" (7), ЛКП "Південне"(7), ЛКП "Затишне" (7).
Загалом, як повідомила Оксана Кечур, зі всіх скарг, які надходять в управління, понад 90% вирішують на користь споживачів товарів чи послуг.
Якщо у вас є скарга на діяльність ЛКП, товари чи послуги, ви можете повідомити факти в громадську приймальню управління у справах захисту прав споживачів за номером телефону 261-36-03.