Українське судно "Фаїна", яке понад два місяці перебуває у полоні сомалійських піратів, можуть звільнити навіть сьогодні
Як повідомляє агентство Reuters, згоди з піратами українська сторона досягнула ще наприкінці минулого тижня, однак звільнення корабля затягується через деякі технічні труднощі, пов'язані з внесенням викупу. Зокрема, доставка готівки та її передача ускладнюються додатковими вимогами піратів, які прагнуть максимальної безпеки.
За словами представника сомалійських піратів Сугуля Алі, вони бояться, щоб звільнення "Фаїни" не пройшло "за французьким сценарієм". Нагадаємо, що після звільнення туристичної яхти "Le Pognan" (серед членів екіпажу якої, до речі, була громадянка України) піратів з повними торбами грошей вже на березі перехопили французькі спецназівці. Можливо, що такі побоювання не безпідставні.
За деякими даними, українська сторона справді ставила собі за мету реалізувати один хитрий план, однак не взяла до уваги деяких моментів. Як пише "Газета 24", Служба безпеки України намагалась тиснути на піратів через їхніх земляків, які проживають на території України. Зокрема, представники головної української спецслужби мали певного роду контакти із сомалійською общиною у Вінниці. Щоправда, не взяли до уваги того факту, що більшість сомалійців, які мешкають на території нашої країни - представники пригнічених малих кланів з південного регіону Сомалі, які не мають нічого спільного з піратами.
За словами "українських" сомалійців, вони із самого початку попереджали, що такий план провальний. По-перше, у цій африканській країні ціна людського життя (навіть якщо йдеться про родичів) надзвичайно низька, а тим більше для піратів, для яких єдиний аргумент - це гроші. По-друге, у країні панує такий хаос та постійна міжкланова боротьба, що навіть впливова, за місцевими мірками, людина, яка покинула Сомалі, моментально втрачає увесь авторитет.
Один із лідерів впливового сомалійського клану, до якого належать пірати, що захопили у вересні 2008 року "Фаїну", здобув освіту в одному з військових вузів Харкова. Про це йдеться на сайті "Газети 24". За даними видання, кореспондентам якого вдалося поспілкуватися із представниками сомалійської діаспори у Вінниці, у Харкові навчався президент Сомалі Абдулла Юсуф Агмед. Як стверджують "українські" сомалійці, він є одним з лідерів клану Дород, представники якого брали безпосередню участь у захопленні "Фаїни". |
Наразі нічого не відомо про точну суму викупу: і українська сторона, і представники сомалійських піратів відмовляються розголошувати цю інформацію. Нагадаємо, що сума викупу зменшилася з первісних 35 мільйонів американських доларів спочатку до п'яти, а потім до трьох мільйонів. Деякі джерела повідомляють, що кінцева сума може становити лише 1,5-2 мільйони доларів.
P. S. Новина про звільнення екіпажу "Фаїни", 17 членів якого становлять громадяни України, на момент підготовки цього матеріалу до друку виглядає переконливо, однак наскільки вона справдиться - покаже час. Родичів захоплених моряків та громадськість вже багато разів "годували" інформацією, нібито перемовини вже на фінальній стадії і моряків ось-ось звільнять, однак потім виявлялося, що насправді все далеко не так весело. Сподіватимемося, що цього разу все закінчиться добре...