Постимо з користю для душі й тіла

Грибні та рибні страви, свіжі овочі, сухофрукти, горіхи, насіння роблять харчування у піст різноманітним, смачним та корисним

Учора, 7 квітня, християни святкували Благовіщення Пресвятої Богородиці. До Воскресіння Христового залишається ще два тижні Великого посту, тож саме час духовно і фізично налаштуватись на гідне відзначення цієї великої події. Зокрема, подумати, які добрі справи треба зробити не лише для душі, а й для тіла. 
На думку лікарів, під час посту можна очистити, навіть омолодити весь організм, зміцнити імунітет, якщо ввести у щоденний раціон щонайбільше фруктів та овочів. Але перш ніж робити це, треба піти до дієтолога, який має визначити пісне меню з огляду на стан вашого здоров’я. Не постити можуть люди похилого віку, хворі, малі діти, вагітні, матері, що годують грудьми, мандрівники.
Відомо, що в часі Великого посту варто утриматися від продуктів тваринного походження – м’яса, птиці, молока, яєць. В останній тиждень посту бажано взагалі їсти сирі й напівсирі овочі – варені, приготовлені на парі, грилі, запечені у фользі.
“Відмова від м’яса, жирних страв, споживання овочів та фруктів, багатих на клітковину, нормалізує обмін речовин, знижує рівень “поганого” холестерину, – каже “Пошті” голова Асоціації дієтологів Львівщини Зоряна Завада. – Корисним для цілого організму є й одноденне або кількаденне утримання від їжі (але не жорстка дієта!). Такі дні мобілізують захисні сили організму, активізують імунну та ендокринну системи, особливо роботу наднирників, зменшують прояви запалення, алергії, нормалізують інтенсивність обміну речовин та стимулюють організм використовувати жирові запаси”.
А оскільки існує заборона на споживання м’яса, то, зі слів дієтолога, для профілактики дефіциту білка в раціон варто ввести продукти, що містять білки рослинного походження, наприклад, соєві. Для запобігання виникнення залізодефіциту важливо споживати бобові разом із овочами, в яких є вітамін С, що перетворює залізо у засвоювану форму.
Дуже корисно урізноманітнити щоденне меню різними кашами, макаронними виробами з борошна грубого помелу або твердих сортів пшениці, стравами з неочищеного рису, пшона, гречки, картоплі, бо вони є ідеальними джерелами тривалої енергії. Крім білкової та крохмалистої їжі, необхідно щодня пити олію (приблизно одну-дві столові ложки на день). “Найкориснішими є нерафінована оливкова першого холодного віджиму та лляна. Ними бажано заправляти салати, а ось для смаження і тушкування підійде оливкова рафінована”, – радить дієтолог.
Важливу частку щоденного раціону повинні становити овочі та фрукти – не менш ніж 500 грамів щодня. Найкраще керуватись у їх виборі “правилом веселки”, тобто віддавати перевагу жовтим, оранжевим, червоним, фіолетовим, зеленим (лимон, морква, буряк, помідори, синя капуста, селера, авокадо, петрушка, кріп тощо).
А тим, хто любить солодощі, радимо споживати мед і сухофрукти, що позитивно впливають на роботу шлунково-кишкового тракту, бо містять велику кількість глюкози і фруктози, вітаміни групи В, А, С, Е, РР, К. Не варто забувати й про пиття достатньої кількості чистої води – не менш як 1,5 л на день. Оздоровлять і додадуть життєвих сил напій із сушених абрикосів з кісточками, компот із шипшини, узвар, трав’яні чаї.
Окрім цього, важливо правильно організувати режим харчування. “Їсти бажано в один і той же час не рідше чотирьох-п’яти разів на день, бо рослинна їжа менш калорійна, аніж тваринна, і при нестачі калорій може розвинутися втома та слабкість”, – веде далі Зоряна Завада.
А ще дієтолог порадила частіше бувати на свіжому повітрі, робити легкі фізичні вправи та приймати ароматичні ванни з натуральними інгредієнтами: хвойним екстрактом, відварами сухих трав (ромашки, меліси), аромаоліями лимона і апельсина.

 Шість продуктів – замінників м’яса                     
Поширену думку про те, що білки і вітаміни, які є у м’ясі, не мають альтернативи, фахівці зі здорового харчування вважають хибною. В рослинній їжі також містяться всі необхідні для організму білки та мікроелементи!
Боби. Рекордсмени із вмісту білка. Відсоток їх той самий, що й у м’ясі – приблизно 20. Окрім цього, боби містять необхідні організму вітаміни А, В1, В2, В6, С, РР, а також такі важливі мінеральні речовини, як  фосфор і залізо. Проте в білках бобів не вистачає кількох незамінних амінокислот, тому страви з них необхідно чергувати із кашами, де, крім вуглеводів, також присутні білки. Доповнюючи одні одних, ці наїдки дадуть організму необхідний білковий набір.
Тофу. Цей сир із ферментованого соєвого молока містить дев’ять амінокислот і служить ідеальною альтернативою молока завдяки високому вмісту кальцію.
Соєвий соус. Здатен замінити одночасно сіль, масло, приправи, майонез, до того ж не містить холестерину. Рекомендується додавати до страв тим, хто має харчову алергію на білки тваринного походження, а також надлишкову вагу. Понад те, соєвий соус корисний людям із порушеннями в роботі серцево-судинної системи (ішемічна хвороба, гіпертонія, атеросклероз, відновлення після інфаркту міокарда).
Горіхи. Залежно від виду містять 20-30% чистого білка. Але ними не можна зловживати – жиру в горіхах аж надто багато.
Насіння. У соняшниковому білка 24%, лляне за концентрацією омега-3 жирних кислот випереджає навіть рибу. А ще в насінні багато кальцію, цинку, магнію.
Гриби. Також багаті на білки, але варто уникати їх у маринованому або сушеному вигляді, бо “зайві” оцет і консерванти організму не потрібні.

 Рецепти                                

Суп-пюре з коренеплодів

Складники: 400 г картоплі, 200 г моркви, 200 г ріпи, 100 г кореня селери, стебло порею, 4 галузки петрушки, 2 ст. л. оливкової олії, 2 лаврові листки, чорний мелений перець і сіль до смаку, 1,5 л води.
Овочі помити, обібрати і накраяти на кубики. Покласти в каструлю, залити водою, додати лаврового листа, посолити-поперчити і довести до кипіння. Суп, що закипів, поставити в розігріту до 150 градусів духовку і залишити на годину-півтори, щоб овочі розімліли. Готову страву зблендерувати на пюре. Перед подачею на стіл додати оливкової олії та прикрасити петрушкою.

Пиріжки з капустою

На тісто: 500 г борошна, 30 г дріжджів, 1 ст. л. цукру, 200 мл води, 70 г олії, щіпка солі.
На начинку: 700 г капусти, кисле яблуко, морквина, 2 цибулини, 1 ч. л. томатної пасти, 2 ст. л. олії, 1 ст. л. цукру, лавровий лист, сіль до смаку.
Дріжджі, цукор і столову ложку борошна розчинити в теплій воді. Залишити у теплому місці на 15-20 хвилин до появи піни. До просіяного борошна додати солі, влити опару, що вже підійшла, і додати олії. Замісити тісто, накрити рушником і залишити на дві години в теплому місці, щоби підійшло. 
За цей час приготувати начинку: цибулю дрібно посікти, капусту нашаткувати, а морквину і яблуко натерти на тертці з великими вічками. Цибулю спасерувати на олії, додати моркви, капусти, яблука і тушкувати під кришкою на середньому вогні п’ять хвилин. Потім додати до начинки лаврового листа, томатної пасти, солі і цукру. Вимішати та обсмажити не накриваючи три-п’ять хвилин. Готове тісто ще трохи обім’яти і розділити на 15-20 частин. З кожної частини розкачати коржик, викласти на нього начинку і зліпити пиріжок. 
Викласти пиріжки на змащене олією деко і залишити на 20 хвилин. А щоб вони були рум’яніші та блискучіші, змастіть їх перед випіканням свіжозапареним підсолодженим чаєм. Пекти пиріжки з капустою треба у розігрітій до 200 градусів духовці, через 10 хвилин знизити температуру до 180 градусів і пекти ще 20 хвилин.

Салат з рису, овочів і риби

Складники: 150 г рису, 240 г консервованої риби в олії, 1 великий солодкий перець, 2 середні помідори, морквина, 2 маленькі мариновані огірки, пучок зеленої цибулі та іншої зеленини, олія, сіль до смаку.
Рис промити і зварити в підсоленій воді в пропорції один до двох. На великому вогні довести до кипіння, час до часу помішуючи, щоб не пригорів, потім зменшити вогонь і варити ще 15-20 хвилин. Готовий рис вистудити, промивши в друшляку проточною водою.
Перець, помідори і огірки накраяти на невеликі кубики, морквину натерти на тертці з великими вічками, покришити цибулю та іншу зелень. З риби видалити кістки, злити в посудину олію. Подрібнити консерву виделкою, за необхідності долити трішки олії. Змішати всі овочі з охолодженим рисом, додати риби, посолити, заправити олією і прикрасити зеленню.

Рисова запіканка з фруктами та горіхами

Складники: 200 г рису, 100 г яблука, 100 г грушки, 100 г ананаса, 100 г волоських горіхів, 1 ст. л. лимонного соку, 1 ст. л. олії, 50 г цукру, 10 г ванільного цукру, щіпка солі, 500 мл води.
Рис ретельно промити, залити водою, посолити і варити помішуючи до напівготовності 15 хвилин. Промити рис водою в друшляку. Яблуко, грушку і ананас обібрати і накраяти на часточки. Змішати фрукти та скропити їх лимонним соком. У змащену олією форму для випікання викласти половину рису, на нього – фруктову начинку, посипати цукром, зверху накрити залишками рису і полити олією. 
Пекти пісну рисову запіканку під кришкою у розігрітій до 150 градусів духовці 20 хвилин. Потім зняти кришку і пекти ще п’ять хвилин.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4715 / 1.63MB / SQL:{query_count}