Роберт Гейтс залишиться чільником Пентагону при Бараку Обамі
За інформацією американських мас-медіа, офіційно про призначення Гейтса буде оголошено на початку наступного тижня.
Оточення Барака Обами вказувало на можливість повторного призначення Гейтса ще влітку, вихваляючи досягнення чільника Пентагона. Крім того, сам Обама мав намір запросити у свій кабінет хоча б одного міністра-республіканця, отож найдоречнішою фігурою виявився саме Гейтс.
Таким чином оборонним відомством США при новому президентові керуватиме людина, яка безпосередньо реалізовувала військово-політичний курс колишньої адміністрації Джорджа Буша. Однак експертів у галузі американської внутрішньої політики ця, на перший погляд, парадоксальна ситуація не дивує. Роберт Гейтс давно славився "теплими" стосунками з демократами, адже прийшов у Пентагон як антипод ненависного для демократів Доналда Рамсфелда. Наприкінці 2006 року, за підсумками проміжних виборів, республіканці втратили більшість у Конгресі, тож Джордж Буш був змушений якось "підіграти" цій партії. На зміну головному вашингтонському "яструбові" Рамсфелду, який став уособленням провальної політики в Іраку, висунули споконвічного "антирамсфелда" Гейтса. Він принаймні відверто заявляв, що іракську кампанію Сполучені Штати не виграють. Далі новий міністр зумів не лише максимально дистанціюватися від політики Рамсфелда, а й домігся певної незалежності в ухваленні рішень від самого президента.
Гейтс дбав про ефективніший захист життя та здоров'я солдатів під час військових дій, а також ухвалив низку радикальних кадрових рішень. Зокрема, у 2007 році відправив у відставку командувача сухопутних військ Френсіса Гарві, який не встежив за поганою роботою одного з госпіталів. Минулого літа позбувся посади начальник військово-повітряних сил Майкл Вінн та начальник штабу ВПС Майкл Моуслі. Через військові провали в Іраку Гейтс також звільнив голову Об'єднаного комітету начальників штабів та командувача американських сил на Близькому Сході.
Усе ж варто зазначити, що насправді Роберт Гейтс не є аж таким ідеальним кандидатом на посаду чільника Пентагону, адже його робота за часів Джорджа Буша не цілком відповідає позиції Барака Обами, висловленій під час передвиборчої гонки. Зокрема, міністр оборони у 2007 році реалізував пропозицію Білого дому щодо збільшення американського контингенту в Іраці, що категорично засудив новообраний президент. Щобільше, Гейтс привселюдно висловив свою незгоду з наміром нового господаря Білого дому вивести американські війська з іракської території за 16-місячний термін.
Зважаючи на останні події, Барак Обама, ймовірно, переконаний, що обережний і вмілий Гейтс все ж відмовиться від колишніх переконань та зуміє ефективно втілити політику нової адміністрації Сполучених Штатів. Сам Обама не має наміру відмовлятися від своїх планів щодо Іраку. Отож, Гейтсу, очевидно, доведеться керувати переорієнтацією контртерористичних зусиль США з Іраку на Афганістан.
Опоненти Гейтса все ж активно агітують Обаму відмовитись від рішення зберегти старого главу Пентагону на посаді, мовляв, це може спричинити незадоволення противників війни в Іраку, які, власне, й були найбільшою складовою частиною виборчої бази демократичного переможця. Однак, зважаючи на все, Обама від свого рішення відмовлятися не збирається.
Хоч остаточна відповідь на запитання, чи Роберт Гейтс працюватиме на своїй посаді, стане відома лише наступного тижня, команда Барака Обами вже зараз обговорює з потенційним кандидатом головні питання роботи міністра в нових умовах. Зокрема, йдеться про оновлення кадрового складу Пентагону. Ясна річ, що більшість міністерських керівників доведеться звільнити, але чи дозволять Гейтсу зберегти хоч коло своїх найближчих радників, наразі невідомо.
Найімовірнішим заступником нового-старого міністра оборони вважають Данціга, який свого часу був міністром військово-морських сил. Пікатність ситуації полягає в тому, що Данціг ще донедавна був серед основних кандидатів на посаду міністра оборони. З огляду на це, експерти розглядають два ймовірні сценарії розвитку подій. Згідно з одним, призначенець Буша залишатиметься на чолі Пентагону не більше року, а відтак влада в оборонному відомстві перейде до Данціга. За іншим сценарієм, термін роботи Гейтса не буде обмежений. Єдине, що відомо напевне, - якщо Роберту Гейтсу все ж довірять цю посаду, йому буде дуже складно керувати Пентагоном, маючи заступником людину, яка "мітить" на його місце.