Удар “правознавця”

Рейдерами в Україні стають одинадцятикласники. Вони атакують ЗНО

shkola.jpg

26 листопада, за чотири дні до початку всеукраїнської реєстрації учасників цьогорічного незалежного тестування, Одеський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про призупинення будь-яких дій, пов'язаних з підготовкою до реєстрації. Міністерство освіти та науки готується оскаржити ухвалу в суді. Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук переконаний, що реєстрація розпочнеться вчасно - 1 грудня.

Ухвала про призупинення реєстрації, з погляду юриспруденції, є заходом на забезпечення позову. Натомість сам позов одеського 11-класника стосується, зокрема, скасування "Умов прийому до ВНЗ", прийнятих Міністерством науки та освіти України. Перше судове засідання по суті справи призначено на 5 грудня. Проте досі якраз і діє ухвала Одеського суду про "призупинення всіх дій, пов'язаних з підготовкою до незалежного тестування". Тобто власне заборона на початок процесу реєстрації.

Позов подав 11-класник Одеської школи № 46. Міністерство моментально заявило, що відразу після отримання відповідних документів оскаржуватиме це рішення в суді, щоправда, після того, як отримає ухвалу на руки. На момент здачі номера в друк у прес-службі МОН запевнили нас, що жодної  ухвали чи постанови, яка б обумовлювала процес призупинення реєстрації, вони досі не отримали.

"Пошта" наполегливо намагалася з'ясувати дослівне формулювання позовної заяви, як також і те, на підставі яких правових актів було внесено рішення про призупинення процесу. Без сумніву, що у з'ясуванні цього питання нам, згідно з українським законодавством, був просто зобов'язаний допомогти сам Одеський окружний суд. Проте його працівники - від найменшого секретаря до поважних панів у мантіях - так і не спромоглися поспілкуватися протягом двох днів з нашим кореспондентом. Затятість їхнього мовчання майже дорівнювала "затятості" хамства, яке дозволяв собі Одеський суд  у ставленні до наших журналістів.

Із власних джерел нам вдалося дізнатися, що одинадцятикласник подав позов з метою "захисту прав дитини". Їх порушення він вгледів у вилученні основ правознавства з переліку предметів, винесених на ЗНО-2009. Хлопець нібито кілька років поспіль готувався до вступу на юридичний факультет і найбільше часу приділяв саме цьому предмету. Тому його вилучення пережив настільки гостро, що вирішив скасувати незалежне тестування в усій Україні.

- Я не бачу предмета для коментування, - заявив Ігор Лікарчук, директор Українського центру оцінювання якості освіти, відповідаючи на прохання "Пошти" оцінити ситуацію. - Жодних документів, які б призупиняли процес реєстрації, ми не маємо, тому реєстрація учасників розпочнеться згідно із графіком - 1 грудня. І взагалі, хіба це перша  атака на систему ЗНО?  Зрозуміло, система зовнішнього оцінювання багатьом не подобається, але нас те не обходить. Міністерство освіти і науки оскаржить рішення Одеського окружного суду відразу після того, як отримає це рішення.

Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти, який об'єднує Одеську, Миколаївську і Кіровоградську області, жодних зупинок у підготовці до реєстрації не зробив. Це підтвердив "Пошті" Григорій Вартанян, заступник директора центру.

- Не розкажу вам нічого про цю судову справу, бо сам нічого не знаю  про неї. Жодного разу мені не доводилося спілкуватися з цим учнем. Ніякої іншої інформації, окрім тої, що передали центральні телеканали, я не маю. Тому до реєстрації ми готуємося, бо на це є розпоря­дження Українського центру оцінювання якості освіти, - зауважив він у коментарі.

На думку Лариси Середяк, директора Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти, на цю ситуацію не варто звертати особливої уваги.

- Я думаю, що після цього позову може з'явитися ще багато інших подібних. Усі вони робляться, щоб розхитати систему тестування чи навіть дискредитувати її в очах громадськості. Цікаво, що коли раніше виші незаконно підвищували плату за навчання, за "власними критеріями" набирали студентів, то всі спірні питання вирішувалися в межах самого вишу. Натомість щойно МОН скасувало більшість пільг, чим сильно ускладнило декому дорогу до ВНЗ, відразу почалися отакі позови. Все буде гаразд. Реєстрація розпочнеться вчасно. Тестування відбудеться, - зауважила Лариса Середяк.

Суб'єктивний погляд

Андрій Гнида,
юрист благодійного фонду "Твоє право"

По-перше, варто з'ясувати питання предметної і територіальної підсудності. Оскільки це адміністративна справа, одним із відповідачів якої виступає орган державної влади, то, згідно зі ст. 19 Кодексу про адмі­ністративне судочинство, справи, які стосуються оскарження рішень органів влади, дії яких розповсюджені на всю територію України, повинні розглядатися у Києві - Печерським окружним судом. Отже, Одеський окружний суд не мав права брати до провадження цю справу.

Щодо правомірності ухвали про призупинення підготовки до реєстрації, то можна запитати: чим послуговувався суддя, коли брав до провадження цю справу? Але це один момент.

З іншого боку, якщо це вже сталося і ухвала прийнята, то вона є чинною доти, доки її не оскаржить протилежна сторона. І як би ми не трактували це рішення, але його треба дотримуватися доти, доки не буде вирішено питання по суті.

Це право кожного з нас - сумніватися і вважати, що тієї чи іншою дією орган влади порушив наші права. Але школяр тепер повинен довести, що МОН, скасувавши один із предметів, порушило цим його право на освіту. Водночас влада повинна довести, що рішення про вилучення правознавства з переліку предметів ЗНО було прийняте на законних підставах. Якщо влада це доведе, зрозуміло, позов не буде задоволений.

Високі урядовці і представники МОН вбачають у позові та судовому рішенні "політичне замовлення" і "рейдерську атаку на систему освіти". Прес-служба Президента України оприлюднила позицію заступника голови Секретаріату Президента Юрія Богуцького, який заявив, що "спроби зірвати зовнішнє тестування - це провокація з метою "дезорганізації спеціалістів центрів тестування, викладачів і, звичайно, самих учнів".

"Особливо обурює те, що ініціатори судових тяжб не соромляться використовувати дітей", - заявив Юрій Богуцький.

Із схожим зверненням виступила і громадянська мережа "Опора", Вона вбачає причину позову у скасуванні в цьогорічних "Умовах..." пункту №15, який обумовлював привілеї багатьом категоріям пільговиків, зокрема слухачам довузівської підготовки. Активіст "Опори" Ольга Стрелюк у коментарі "Пошті" зауважила, що позов до суду, найімовірніше, має політичний підтекст і був поданий для того, щоб зірвати реєстрацію учасників тестування, яка розпочинається 1 грудня.

- Наші юристи дуже уважно відслідковують розвиток ситуації і будуть присутніми на всіх судових засіданнях, під час яких слухатиметься ця справа, - заявила Ольга Стрелюк.

Гіпотеза про те, що школяр став маріонеткою у "волохатих руках" деяких політиків, здається, зовсім не безпідставна. Ім'я учня тримають у  таємниці. В суді його інтереси представляли мама і адвокат.

А от завуч 46-ї одеської школи Раїса Перлова у коментарі газеті "Сегодня" відреагувала дуже емоційно: "Та я б сама хотіла подивитися в очі цьому хлопчикові і поговорити з ним, але я не знаю, хто це в нас такий тут розумний! У нас усі учні знають, що такого предмета, як основи правознавства, в списку немає, тому до нас ця історія не має жодного стосунку".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4644 / 1.62MB / SQL:{query_count}