В Ірані арештували ізраїльських агентів, які збирали інформацію про ядерну програму та готували теракти
flickr.com |
![]() |
Особливий інтерес "Моссад" виявляє до іранської ракети "Shahab-3", відстань польоту якої дозволяє поцілити в будь-який об'єкт на території Ізраїлю |
Перші повідомлення про розкриття шпигунської мережі, пов'язаної з ізраїльською розвідкою "Моссад", з'явилися на початку цього тижня, однак точної інформації про кількість арештованих й досі немає. Про арешт повідомив командувач елітного Корпусу стражів ісламської революції Могаммад Алі Джаффарі. Він заявив, що ізраїльські шпигуни збирали інформацію про іранські спецслужби та ядерну програму. Крім того, офіційний Тегеран стверджує, що вчасно затримавши агентів "Моссаду", вдалось ще й запобігти цілій серії терактів, адже в арештованих вилучили високотехнічне устаткування. Таким чином шпигуни стали ще й терористами. Всі затримані нібито зізнались у підготовці вбивств і вибухів.
Нагадаємо, що нещодавно в Ірані повісили 45-річного продавця телекомунікаційного устаткування Алі Аштарі. Його затримали влітку цього року, чоловік зізнався в співробітництві з ізраїльською розвідкою й повідомив, що "Моссад" оплатив йому купівлю спеціального устаткування, яке він мав перепродати "особливим клієнтам" - комусь із іранських військових високопосадовців. Таким чином "Моссад" планував налагодити радіотехнічну розвідку в колі іранських генералів.
А в середині листопада за звинуваченням у шпигунстві був арештований відомий іранський блоггер Госсейн Деракшан. Він багато років жив у Канаді й публікував в Інтернеті позитивні матеріали про Ізраїль та часто критикував іранське керівництво, закликаючи до демократизації країни. Однак потім кардинально змінив свої погляди, підтримавши президента Ірану Магмуда Агмадінеджада, й заявив, що в разі, якщо США розпочне війну проти Ірану, він "прилетить додому й боротиметься за свою країну". Однак Агмадінеджад не пробачив "блудному сину": після повернення на батьківщину Госсейна Деракшана майже відразу ж арештували.
"Моссад" (у перекладі з івриту - "установа") або офіційно - Служба секретної розвідки Ізраїлю. Був створений 13 грудня 1949 року. Прототипом "Моссаду" став Політичний відділ МЗС Ізраїлю, що займався розвідкою в різних країнах світу. На відміну від двох інших ізраїльських спецслужб - АМАН і Шин Бет - "Моссад" є цивільною організацією, тож його співробітники не мають військових звань. Чисельність співробітників "Моссаду" коливається від 1200 до 2000 осіб. Керівник (з 2003 року) - Меїр Даган. Найуспішніші операції: одержання тексту промови Хрущова про культ особи Сталіна на XX з'їзді КПРС (1956); захоплення Адольфа Ейхманна (1960), операція "Гнів Бога" - винищення всіх палестинців, які захопили ізраїльських спортсменів на Олімпіаді в Мюнхені (1972). Джерело: agentura.ru |
Тим часом експерти в галузі розвідувальної діяльності припускають, що іранці якимось чином вийшли не на завербованих "Моссадом" агентів, а на мережу так званих сайанімів (сайан у перекладі з івриту означає "помічник"). Сайанімами можуть бути тільки чистокровні євреї. Зберігаючи лояльність стосовно тієї країни, громадянами якої вони є, сайаніми водночас симпатизують і Державі Ізраїль. За приблизними оцінками, тільки в Лондоні налічується близько двох тисяч сайанімів, загалом у Британії їх тисяч сім, у США - вдесятеро більше. Не бракує "Моссаду" добровільних помічників і в інших країнах, адже єврейська діаспора розкидана по всьому світу.
Сайаніми ніколи не беруть особистої участі в операціях розвідки, а лише надають ті або інші послуги. Сайанім завжди повинен бути впевнений, що операція, проведенню якої він сприяє, не спрямована проти тієї країни, де він живе.
Припустимо, до Лондона прибуває оперативна група "Моссаду" із завданням здійснити акцію проти підпільної палестинської організації. Групі потрібна автівка. Тоді сайаніма, який займається торгівлею автомобілями, просять залишити в певному місці авто зі справжнім номерним знаком і ключами. Після закінчення операції автомобіль повертають власникові. Сайанім ніколи не довідається, для чого потрібен був його транспортний засіб, а в його звітах буде зазначено, що машину віддали на певний час потенційному покупцеві.
Однак багато експертів стверджують, що останнім часом "Моссад" дійсно значно активізував розвідувальну роботу на території Ірану. Пов'язано це з тим, що Ізраїль прагне розв'язати питання з ядерною програмою Ірану ще до приходу в Білий дім нової адміністрації Барака Обами. Адже наразі позиція новообраного американського президента залишається нечіткою.
Водночас Ізраїль страшенно боїться втратити підтримку офіційного Вашингтона. Про це, зокрема, заявляла виконувачка обов'язків прем'єр-міністра Ізраїлю Ціпі Лівні. Ще раніше міністр оборони Ізраїлю Егуд Барак просив Вашингтон не відмовлятися від наміру напасти на Іран, якщо Тегеран не згорне ядерну програму.