Свіжа зелень узимку: корисна чи шкідлива?

Більшість зеленини, якої тепер багато на львівських ринках, привізна. “Пошта” дізнавалася, чи є у ній вітаміни, скільки вона коштує та в кого її треба купувати

Зараз на овочево-фруктових прилавках львівських ринків ледь не весь товар привізний. Та якщо до іспанських мандаринів і апельсинів, голландського перцю, турецьких лимонів, навіть американських бананів і ананасів ми вже звикли, то до польського шпинату, іспанської кіндзи та грузинських кропу і петрушки ще не встигли...
Звісно, чимало торговців продають зеленину, вирощену на своєму городі (переважно у парниках або ж під цератою), але більшість із них привозять цей товар з-за кордону.
Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, їсти свіжу зелень корисно завжди, особливо взимку, коли організм гостро потребує вітамінів. Саме городина допомагає здолати авітаміноз і депресію, яка часто починається через нестачу сонячної енергії. Крім того, зеленина нейтралізує канцерогени, які захищають від негативного впливу навколишнього середовища і покращують мозковий кровообіг, надзвичайно важлива для підтримання життєвих сил взимку.
“Петрушка, кріп, салат, шпинат, зелена цибуля, базилік містять дуже багато вітамінів, мікроелементів, мінеральних речовин. З ними і салати, і основні страви смачніші, поживніші”, – каже дієтолог.
Кріп корисний для зору і шкіри, захищає організм від інфекцій, зміцнює нервову систему, допомагає упоратися з поганим настроєм, безсонням, позбавляє від проблем з волоссям і шкірою. Свіжу зелень кропу радять їсти тим, хто має часті розлади травлення. Добре споживати в холодну пору року й петрушку, яка задовольняє добову потребу організму у вітаміні C (в ній його більше, ніж у лимонах і смородині!). Зелень петрушки треба їсти людям з підвищеним тиском, депресією, бо в ній містяться натуральні антибіотики (фітонциди) і її можна використовувати для полоскання горла під час ангіни чи застуди.
Не обділена вітамінами й мікроелементами зелена цибуля. Саме завдяки їм вона зміцнює серцевий м’яз та стінки судин. Єдиний недолік у тому, що в її перах є цинк, який може спричинити випадіння волосся, ламкість нігтів, негативно позначитися на репродуктивній системі в жінок, а у чоловіків – на виробленні статевого гормону тесто­стерону та активності сперматозоїдів. 
Базилік – ефективний потогінний і протигарячковий засіб при грипі, застуді та легеневих хворобах. Забирає зайвий слиз із легенів і носових проходів, загострюючи чуттєве сприйняття, сприяє всмоктуванню поживних речовин, покращує пам’ять і відновлює сили після важкої праці.
Кіндза (по-науковому – коріандр) – корисна тим, хто має поганий апетит і порушення сну. Завдяки великій кількості вітамінів групи В ця рослина чудово справляється з депресією і забезпечує легке засинання.
Листя салату майже на 90% складається з води, тож є низькокалорійним. Полегшує біль голови під час зміни погоди, переїздів чи перельотів. Крім того, салат – надійний “постачальник” хрому, який бере участь у спалюванні жирів, нормалізації діяльності кишківника. Цей мікроелемент здатний приборкати голод – страви, до яких додають листя салату, надовго забезпечують відчуття ситості.
Шпинат – ідеальний продукт для тих, хто стежить за фігурою і хоче позбутися надлишкової ваги, а ще допомагає організму боротися з передчасним старінням, запобігає неправильний розвиток плода, навіть викидень. Завдяки йоду, кальцію та залізу зміцнює кісткову систему, зуби, покращує стан крові, підвищує рівень гемоглобіну.
Вартість зеленини на львівських ринках неоднакова. Наприклад, за невеликий пучок кропу чи петрушки, привезений із Грузії, доведеться викласти п’ять гривень. Стільки ж коштує шпинат, щоправда, наш, місцевий. Трохи дорожче обійдеться польська зелена цибуля – сім-вісім гривень. Базилік і кіндза ще дорожчі (до десяти гривень). Чимало на ринках салату – продають його і головками, і фасованим у поліетиленові мішечки. За 180-грамовий пакет із крес-салатом та латуком, привезеним з Польщі, заплатите 20 гривень.
“Більшість покупців, які приходять на ринок, питають за кропом, петрушкою, шпинатом. Менш популярні так звані салатні набори – на жаль, не всі знають про їх користь і смак”, – розповідає продавець Галина Петрівна. Усю зеленину жінка привозить переважно з Польщі та Грузії.
Звісно, набагато кориснішою є городина, вирощена на власній земельній ділянці без додавання всіляких добрив. Та якщо покупець віддає перевагу привізній свіжій зелені, повинен пам’ятати, що зловживати нею не варто. “Таку зеленину треба їсти, але нечасто, – пояснює Зоряна Завада. – Раджу купувати її в супермаркетах. А якщо берете на ринку, то йдіть у спеціальні ряди, в яких торгують городиною”.
Зі слів дієтолога, кожен продавець на ринку повинен мати висновок санітарно-епідеміологічної станції про вміст у своїй продукції нітратів чи важких металів. Перед тим як додавати зеленину до страв, ретельно промийте її під проточною водою.
 Рецепти                                       

Салат із руколою

Складники: пучок салату, кілька стеблин руколи, яйце, огірок, 1-2 зелені цибулини, сіль  до смаку, 1 ст. л. оливкової олії.
Листя салату помити, дрібно нашаткувати і викласти в салатницю. Яйце зварити, охолодити, обібрати, нарізати на кубики і додати до салату. Руколу промити під проточною водою та дрібно посікти. Зелену цибулю також помити, нарізати і всипати до решти складників. Огірок помити і накраяти на кубики, викласти у миску. Салат посолити і заправити оливковою олією. 

Смузі

Складники: жменя листя шпинату, 6 листків латуку, 3 селери, грушка, банан, сік з лайму, 1,5 скл. води.
Усе помити, нарізати і змішати з допомогою  блендера.

Домашній сир з травами і зеленню

Складники: 500 г молока, 500 г кефіру, 3 яйця, 1-2 зубці часнику, 1-2 ч. л. солі, по дрібці червоного гострого перцю і кмину, пучок зелені (може бути цибуля, шпинат, петрушка, кріп).
У каструлю влити молоко і кефір. Нагріти, але не кип’ятити! Яйця збити з сіллю виделкою. Тонкою цівкою яєчну суміш влити у молочно-кефірну і постійно помішувати. Варити на середньому вогні приблизно 10 хвилин до повного відділення сироватки. Молочно-яєчну масу трохи остудити. Додати порізаної зелені, кмину, часнику і перцю, перемішати. Друшляк встелити марлею, складеною учетверо, викласти масу і дочекатися, поки стече рідина. Сир перекласти в контейнер або миску і зверху притиснути. Поставити в холодильник на ніч.

Хліб із зелениною та сиром

Складники: 3 скл. борошна, 7 г сухих дріжджів, 4 ст. л. масла, 250 г молока, 2 яйця, 0,5 ч. л. цукру, 0,5 ч. л. солі.
На начинку: 3/4 скл. подрібненої зелені петрушки, 6 зубців часнику, 1/2 скл. тертого пармезану, 100 г розтопленого масла.
Борошно змішати з дріжджами, сіллю і цукром. Додати молока, яєць і розтопленого масла. Замісити пружне тісто (місити з 10 хвилин), після чого прикрити рушником і дати постояти в теплому місці приблизно 45 хвилин. Зробити з тіста прямокутник, щедро змастити його маслом, посипати подрібненим часником, петрушкою і пармезаном. Залишити хлібину в теплі на 20 хвилин, а потім пекти в розігрітій до 180 градусів духовці 30-35 хвилин.

Форель, запечена з базиліком

Складники: 2 форелі, 6 галузок базиліку, сіль, мелений білий перець до смаку, 30 г олії, 30 г масла.
Рибини почистити, натерти зсередини і ззовні сумішшю солі та перцю. Зробити неглибокі надрізи з одного боку кожної форелі. Галузки базиліку промити і викласти на рушник, аби стекла вода. Вкласти в рибини. Деко змастити олією, викласти форелі, залишаючи між ними відстань не менш ніж два сантиметри. Шматки масла розкласти на той бік рибин, де зробили надрізи. Пекти в попередньо розігрітій  до 190 градусів духовці 15-20 хвилин. З готових рибин вийняти базилік і перекласти їх на тарілки.

Салат зі шпинату

Складники: 2-3 зелені цибулини, 3-4 зубці часнику, зелень, оливкова олія, чорний перець, куркума до смаку, цедра з половини соленого лимона, 3 помідори, пучок свіжого шпинату, 2-3 варені яйця.
Цибулю та іншу зелень дрібно нашаткувати, часник вичавити, додати оливкової олії,  цедри з половини соленого лимона (можна замінити консервованими зеленими оливками без кісточок). Усе перемішати і обсмажити, додавши солі та чорного перцю. Помідори обібрати і дрібно накраяти, викласти до цибулі. Накрити кришкою і тушкувати. Всипати нарізаного шпинату і тушкувати ще п’ять хвилин. Як трошки охолоне, додати варених яєць.

Соус із петрушки

Складники: пів’яблука, 50-70 г листків петрушки, 2 ст. л. олії, щіпка солі, 3-4 невеликі зубці часнику, 2 ст. л. води. 
Яблуко має бути твердим, соковитим і кислуватим (якщо візьмете солодке, то в соус доведеться додавати сік лимона). Отож, пів’яблука обібрати, вирізати серцевину і накраяти на шматки. Часник також обібрати. З галузок петрушки пообривати листки. Покласти в  чашу блендера шматочки яблука і часнику. Влити олії та води, посолити. Збити на пюре без грудочок. Туди ж додати петрушки і ще раз збити. Якщо маса не збиватиметься, влити трошки води. Цей соус можна не лише подавати до різних страв, але й запікати під ним рибу, м’ясо і птицю.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4790 / 1.62MB / SQL:{query_count}