Ціни під контролем

Наталія Немодрук, начальник Державної інспекції контролю за цінами України, про цінову ситуацію на соціально значимі товари та послуги

Наталія Немодрук, начальник Державної інспекції контролю за цінами України, про цінову ситуацію на соціально значимі товари та послуги

tyotya.jpg 

В умовах економічної кризи велику увагу приділяють питанню контролю цін на соці­ально значимі товари і послуги. Про те, що робить для цього уряд, роз­повідає начальник Державної інспекції з контролю за цінами Мі­ністерства економіки України Наталія Немодрук.

- Побутує думка, що державний контроль за ціноутворенням - це пережиток соціалізму. Очевидно, у процесі роботи Ви стикалися з чималими труднощами і опором з боку приватного бізнесу?

- Без контролю за ціноутворенням неможливо уявити жодну розвинуту сучасну країну. Але там працюють у рамках сучасного законодавства, а ми - за Законом "Про ціни і ціноутворення", який був підписаний ще 1990 року. Наприклад, нам дуже важко здійснювати моніторинг суб'єктів підприємницької діяльності, які працюють за схемою спрощеного бухгалтерського обліку. У законі немає такого поняття! Тому, ми зараз працюємо над новою редакцією закону. А щодо труднощів, то їх не уникнути. Часто наша команда стикається з відкритим опором з боку певних біз­нес-структур і деяких керівників державних під­приємств. Це ще раз підтвер­джує, що наші професійні зусилля корисні  для суспільства.

- За літні місяці цього року Кабміну вдалося призупинити різке зростання цін і навіть на якийсь період стабілізувати цінову ситуацію в країні. Але, як відомо, цей процес був складним. Зокрема, неодноразово, як говорила прем'єр Юлія Тимошенко, губернатори відмовлялися виконувати розпорядження з Києва. Як боротися з опором на місцевому рівні?

- Потрібно врахувати, що в нас місцева влада політизована, але не завжди достатньо професійна. Професіонал, не залежно від своєї партійної приналежності, виконуватиме свою роботу на високому рівні. У нас поки що все навпаки.

За останній рік зусиллями Мініс­терства економіки в Україні введено систему декларування зміни цін, яка дозволяє запобігти необґрунтованому підвищенню цін на перелік товарів, визначених Кабінетом Міністрів України. Вперше за десять років у нас з'явився документ, який визначає порядок формування цін на так звані соціально значимі товари.

- Чи вдалося Вам стримати зростання цін на соціально значимі товари і послуги?

- Дещо нам вдалося зробити. Наприклад, ми навчили підприємства, які надають послуги населенню й іншим групам споживачів, з водопостачання, водовідведення, тепла тощо, коректно формувати тарифи на житлово-комунальні послуги. Тепер, якщо тарифи підвищуються, то це робиться відповідно до зміни витрат підприємства з надання цих послуг, в т. ч. цін на енергоносії, газ, середню зарплату і таке інше. За десять місяців цього року ми запобігли необґрунтованому підвищенню тарифів на загальну суму 1,1 млрд грн.

 Сьогодні працює конкретна процедура: перед тим, як підвищувати ціни на соціально значимий товар (послугу), потрібно доказати необхідність підвищення. І я впевнено можу сказати, що Кабінету Міністрів України вдалось призупинити ріст індексу цін на соціально значимі товари. По деяких позиціях ціни навіть знижуються. Наприклад, на олію, м'ясо птиці.

- На днях, прем'єр-міністр провела розширене засідання Кабінету Мі­ністрів України з виробниками олії. Чи варто очікувати зниження цін на цей продукт?

- Я думаю, що ціна олії буде знижена мінімум на 10%. З 1 листопада виробники таких марок, як "Стожар" і "Щедрий дар" вже знизили ціни на 13-15%. Я рекомендую людям іти в мережеві магазини, де обов'язково є товари за соціальними цінами.

- Багато політиків прогнозують, що через кризу після нового року ціни зростуть удвічі.

- Ціни на соціально значимі товари будуть під контролем. Приклад - вартість ліків. Подорожчали медикаменти, ціни на які не регулює держава. До листопада 2008 р. Кабінет Міністр України регулював ціни на 150 препаратів, які вважаються життєво необхідними, в межах 35% торговельної надбавки. Тепер допустима надбавка на ці 150 найменувань буде знижена до 25%. А на решту ліків, які входять в національний реєстр (це 900 найменувань), допускається надбавка не більше як 50%. Для оптовиків також введені обмеження: на життєво необхідні препарати націнка не повинна перевищувати 10%, а на решту ліків національного реєстру - 15%.

- Яких заходів Ви будете вживати, щоб стримати процес подорожчання хліба?

- Казати, що ціни взагалі не підвищуватимуться, не зовсім чесно. Зростають витрати, а це впливає на собівартість товарів. А підприємство у будь-якому випадку повинно покривати свої витрати, інакше ми залишимось без хліба. Але підвищення цін має бути обґрунтованим і поетапним.

- Багато киян жахається того, що за останній тиждень тарифи в метрополітені були підвищені з 50 коп. до 2 грн. Ви будете з цим боротися?

- Була порушена сама процедура. Не виконали вимогу про 10-денний термін з дня реєстрації і набуття чинності відповідного розпорядження.

Уряд створив спеціальну комісію, яка має з'ясувати, наскільки економічно обґрунтованим було таке підвищення вартості проїзду.

- На ринку нафтопродуктів помітний прогрес і результат Вашої роботи. Ціни на основні марки бензину дійсно знижені. Чи можна очікувати подальшого зниження?

- Процес зниження мав початись раніше, коли знизилась світова ціна на нафту більш ніж на 20%. Проте в нас за місяць вони впали тільки на 7-8%. Тоді прем'єр зібрала вітчизняних виробників і основних імпортерів нафтопродуктів за "круглий стіл". Були напрацьовані конкретні умови. А саме: з 21 жовтня до 1 листопада - зниження ціни на 40 коп., а до 1 грудня - ще на 60 коп. Ми констатуємо, що умови домовленості дотримуються.

- Ви наполягаєте на тому, що не варто боятися сплеску інфляції, навіть в умовах економічної кризи?

- Ми сьогодні обговорюємо ситуацію з цінами тільки на соціально значимі товари і послуги. Я не прихильниця негативних прогнозів. Навпаки, потрібно прогнозувати позитив. Все, що залежить від нас, ми робимо. Думаю, що на економічній ситуації позитивно відобразиться надання нам кредиту МВФ. У будь-якому випадку, дефіциту і різкого зростання цін на соціально значимі товари і послуги не буде.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4935 / 1.6MB / SQL:{query_count}