Німецька преса про підсумки Мюнхенської конференції

Українське питання стало одним із центральних на Мюнхенській конференції з безпеки. Німецька преса аналізує ключові заяви учасників та те, у якому напрямку розвиватиметься ситуація в Україні

фото: klichko.org
Німецька преса підбиває підсумки Мюнхенської конференції з питань безпеки, що проходила з 31 січня до 2 лютого. Від України на захід прибули представники від опозиції і влади. Внутрішньополітичне протистояння у державі обговорили під час однієї з панельних дискусій.
Особливе захоплення у присутніх політиків викликала промова лідера фракції УДАР, колишнього боксера Віталія Кличка. Про це пише оглядач авторитетного німецького журналу Der Spiegel Маттіас Гебауер. Журналіст на сторінках преси прокоментував спонтанний візит українського політика Віталія Кличка на міжнародну конференцію з питань безпеки в Мюнхені: “Якщо судити по підсумкових оплесках, які тривали аж дві хвилини після короткої промови Кличка, колишній чемпіон світу з боксу став очевидним переможцем”.
Автор зауважує, що за 24 години в Мюнхені політик зустрівся із низкою найвпливовіших учасників конференції, в тому числі з держсекретарем США Джоном Керрі, головою МЗС Німеччини Штайнмаєром, уповноваженої ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон і ледь не з усіма міністрами закордонних справ європейських країн. Держсекретар США висловив підтримку українському політику та заявив, що “США і Євросоюз перебувають на боці українського народу”, на що міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров холоднокровно і, як завжди, чітко відповів звинуваченням Заходу в розпалюванні вуличних протестів на Україні, йдеться в статті.
Однак жоден міністр закордонних справ не бажає відкрито вступати в конфронтацію з Україною, зауважує видання. Штайнмаєр повторив вимогу до Президента Віктора Януковича піти на обіцяні поступки опозиції, але “висунутися з вікна” далі цього ніхто в Мюнхені не захотів - надто вже роз’єднана і крихка коаліція української опозиції, дуже незрозуміла її мета, пише кореспондент. Гебауер резюмує: “Європейські політики шукають посередника, якому було б під силу триматися більш-менш нейтрально”.
А берлінська газета Der Tagesspiegel критично оцінює результати заходу. “Лідерам обох сторін конфлікту бракує необхідного формату. Янукович думає про збереження влади у своїх руках або хоча б накраденого майна, без ризику отримати те, що дав урядовій попередниці: тюрму. Віталій Кличко створює гідне враження. Але чи вистачить йому політичного досвіду та далекоглядності, щоб стати українським Лехом Валенсою? Європа має показати Україні шлях, за яким вона могла б стати відкритішою, але без розколу. На практиці це означає, що Європа має запропонувати гроші і газ: кредити МВФ и нафтопроводи, які зменшать залежність від Росії. Час пішов”, – пише Der Tagesspiegel, інформує dw.de.
Незадоволення стосовно участі ЄС у розв’язанні внутрішньополітичного конфлікту в Україні висловлюється і в мюнхенській Suddeutsche Zeitung. “Усі сміливі спроби з боку канцлерки, міністра закордонних справ або інших європейських політиків в Україні містять логічну помилку. У ЄС не можуть бути посередниками. Вони учасники процесу. Президент Янукович ошукав їх під час перемовин. З їхньої точки зору (і з точки зору Росії також) у них є мотив для реваншу. Виступаючи частиною процесу, ЄС може чинити тиск, вимагати, давати гроші – але ж не виступати посередником”, – упевнена газета.
У виданні Neue Osnabrucker Zeitung оцінюють дебют Віталія Кличка на міжнародній конференції: “На цій щорічній зустрічі лідерів держав, служб безпеки та ляльководів у Мюнхені він виглядав дещо екзотично: Віталій Кличко, колись чемпіон світу з боксу, тепер – політичний дилетант на цій доволі великій сцені. Це в жодному разі не є чимось негативним. Такі учасники, як він, можуть принести з собою ковток свіжого повітря у це затхле коло могутніх. Те, що Україна почувається “шаховою фігурою” у геостратегічній грі, як сформулював український міністр закордонних справ Леонід Кожара, можна вважати центральною причиною кризи в країні. А те, що ЄС і Росія одне одного звинувачують у втручанні в ситуацію в Україні, підтверджує таку думку. Це вже майже схоже на імперські часи.
А хто почує самих українців? І хто вони взагалі? Демонстранти на Майдані? Які не в останню чергу завдяки Кличку майже щодня фігурують у ЗМІ? Чи проросійська частина населення, про яку чути дуже мало? Хто у більшості – покажуть нові вибори. І тоді до демократичного вибору України потрібно буде поставитися з повагою. Вони не заслужили, щоб їх применшували до рівня шахових фігур”, – пише Neue Osnabrucker Zeitung.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4552 / 1.57MB / SQL:{query_count}