Куди котиться світ?

Росія, Бразилія, Індія та Китай  невдовзі стануть новими наддержавами

Росія, Бразилія, Індія та Китай  невдовзі стануть новими наддержавами

abomb.jpg 

Національна рада розвідки США (NIC) оприлюднила доповідь на тему "Глобальні тенденції 2025: світ, що змінився". NIC відповідає за страте­гічне планування і кожні п'ять років надає керівництву Сполучених Штатів доповіді, в яких викладає точку зору розвідувальних відомств країни щодо світових проблеми та перспектив.

Автори цьогорічної доповіді серед головних "нових гравців" на світовій політичній арені виокремили Росію, Бразилію, Індію та Китай. На думку фахівців, ці країни не тільки отримають місце за "ігровим столом" провідних держав, але й самі формуватимуть правила гри.

Другою значущою тенденцією, згідно з доповіддю NIC, стане відтік багатств із Заходу на Схід, який вже зараз активно функціонує. Відповідно, третьою та четвертою: брак ресурсів, зумовлений нестабі­льністю світової економіки та шаленим приростом населення, і велика ймовірність виникнення міжнародних конф­ліктів. На думку авторів документа, боротьба за ресурси, що ще більше охопить світ до 2025 року, відбуватиметься в основному за участю агресивних політичних режимів і терористичних груп. До того ж обидва табори матимуть більший доступ до ядерної зброї, тож зросте ризик її застосування.

Майбутні щасливці

Як уже зазначалось, найбільший успіх чекає на четвірку: Росія, Бразилія, Індія та Китай, які виграють від росту цін на нафту й товари споживання, а також від перебазування на їхню територію багатьох підприємств із західного світу. Із чотирьох держав найбільш успішним, очевидно, буде Китай. Він до 2025 року може перетворитися на нову наддержаву з найбільшою у світі економікою та наймогутнішою військовою силою.

Щодо Росії, то тут дещо складніша ситуація. З одного боку, вона може виграти від глобального потепління: на думку фахівців, зміна клімату сприятиме нафто- та газовидобуванню, а також сільському господарству, що стало б потужним поштовхом для економічного росту. З іншого - програти від засилля організованої злочинності та корупції.

Американські розвідники пророкують позитивні зміни й у низці інших країн. Наприклад, вони стверджують, що Корейський півострів до 2025 року може нарешті об'єднатися. Успіх, на їхню думку, чекає й ісламські країни за межами арабського світу. Зокрема, Туреччина та Індонезія теж мають всі шанси стати впливовими світовими гравцями. Те саме може відбутися і з Іраном, але лише за умови, що він відмовиться від свого теократичного державного устрою.

США де-юре нібито залишаться провідним світовим гравцем, але до 2025 року їхнє домінування значно послабшає. Військово сильна країна зазнає поразки від  "нестандартної воєнної тактики", використаної супротивниками. Проте Сполучені Штати все ж далі відіграватимуть роль посередника на Близькому Сході та Азії, незважаючи на антиамериканські настрої там. При цьому політичний курс Вашингтона багато в чому залежатиме від внутрішньої ситуації у низці головних держав, зокрема в Китаї та Росії.

Декому не пощастить

Хоч фігури на так званій "великій шахівниці" значною мірою зміняться, пішаки все ж залишаться пішаками. Якщо прогнози американських роз­відників таки справдяться, то найбідніші країни та регіони ще більше потонуть у своєму горі. Перенаселення та глобальне потепління особливо вплинуть на і без того бідні Африку та Південну Азію. Це ще відчут­ніше підірве їх національну безпеку та призведе до нестачі ресурсів.

Про європейську перспективу відкрито не йдеться, однак про те, що вона  невтішна, дізнаємось в іншому документі - аналітичному дослідженні Всесвітнього банку про розвиток країн Європи та колиш­нього Радянського Союзу. В документі особливо наголошується на проблемі старіння населення у цих країнах, яка начебто призведе до зменшення частки працюючого населення, а менш ніж через 10 років у ЄС, Південно-Східній Європі та країнах СНД частка населення із середнім рівнем доходів різко скоротиться. Зокрема, демографічні прогнози свідчать про те, що до 2025 року населення України зменшиться на одну п'яту, а населення Росії - на десять відсотків.

Близький Схід не здає позицій

У доповіді американських розвідників також зазначається, що особливо небезпечна "ядерна гонка" спостерігатиметься на й без того гарячому Близькому Сході. Американська розвідка не вважає небезпекою те, що ядерною зброєю володіє Іран, однак все ж вважає його головним джерелом проблем: цілком можливо, що у найближчі 15-20 років іранський приклад може підштовхнути й низку інших регіональних держав до інтенсивніших дій у цій сфері й активному прагненні  мати власну ядерну зброю.

Хоч ядерне озброєння близькосхідних країн, як запевняють аналітики, не призведе до другої "холодної війни", однак, почуваючи свою захищеність, вони активніше вестимуть досі в'ялі воєнні конфлікти та ще дужче посилять терористичну діяльність. Тероризм як такий до 2025 року не втратить своїх позицій і залишатиметься головною загрозою для світу. Але найвідоміше терористичне угруповання "Аль-Каїда" незабаром може взагалі припинити своє існування. Очікується також, що до 2025 року різні іракські угруповання далі боротимуться за владу. В Афганістані триватиме міжплемінне суперництво, а від цього залежатиме й доля Пакистану.

Особливі побоювання в американської розвідки викликає протистояння між Індією та Пакистаном: кашмірський конфлікт має всі шанси перерости у значно масштабніший, аж до локальних ядерних ударів по територіях двох країн.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4606 / 1.59MB / SQL:{query_count}