Спротив року

У кінці травня в Туреччині розпочалися протести проти вирубки дерев у парку Гезі, які дуже швидко перетворилися на антиурядові виступи. Аби не допустити зносу парку, 28 травня група екологів облаштувала в ньому табір. Після того, як влада застосувала для розгону активістів сльозогінний газ і водомети, на вулиці вийшли сотні тисяч осіб, які розширили коло вимог, зокрема, домагалися відставки уряду. Протести швидко поширилися на 67 із 81 провінцій країни.
Примітно, що прем’єр країни Реджеп Таїп Ердоган у цей період перебував за межами Туреччини, а коли повернувся, заявив, що не відмовлятиметься від забудови парку. Щоправда, на початку червня суд Стамбула задовольнив позов об’єднань турецьких архітекторів і містобудівників, які вимагали заборонити створення пішохідної зони на площі Таксим і зведення споруд у парку Гезі.
Зброя року

У серпні стало відомо, що під час громадянської війни в Сирії застосовували хімічну зброю. Спершу це підтвердили працівники організації “Лікарі без кордонів”, а згодом й інспектори ООН. Останні виявили, що хімічну зброю в Сирії застосовували щонайменше п’ять разів: 19 березня, 29 квітня, 21, 24 і 25 серпня. У доповіді ООН йдеться, що серед постраждалих були як військовослужбовці урядової армії, так і цивільне населення.
Однак визначення того, яка зі сторін сирійського конфлікту застосувала хімічну зброю, не входило до завдань експертів. Влада та опозиція звинувачували в цьому один одного. Після тривалих переговорів справу знищення сирійської хімічної зброї доручили Організації з заборони хімічної зброї, яка, до речі, цього року отримала премію миру. Процес мають намір завершити до 31 березня 2014-го року.
Звільнення року

У грудні Володимир Путін підписав указ про помилування Михайла Ходорковського. За кілька днів до цього російський президент пояснив, що зробить це, оскільки Ходорковський нарешті написав відповідне прохання: “Він цього не робив, але зовсім нещодавно написав таку заяву і звернувся до мене з проханням про помилування. Він уже провів у місцях позбавлення волі понад 10 років. Це серйозне покарання. Він посилається на обставини гуманітарного характеру (у нього хвора матір), і я вважаю, що можна прийняти рішення”.
Екс-голова ЮКОСу пізніше заявив, що сам достеменно не знає, як і чому його звільнили, однак поступово це з’ясовуватиме. У своєму листі Путіну, який супроводжував прохання про помилування, Ходорковський написав, що не має наміру займатися політикою і боротися за повернення активів ЮКОСу, однак, як потім пояснював, своєї вини не визнає.
Шпигун року

Улітку працівник Агентства національної безпеки США передав журналістам The Guardian і The Washington Post інформацію про прослуховування та стеження за користувачами інтернету, організоване американськими спецслужбами. У АНБ заявили, що такі дії слугували національним інтересам, а Сноудена звинуватили у шпигунстві та крадіжці держвласності. Із часом йому надали тимчасовий політичний притулок у Росії на один рік.
У різдвяному відеозверненні Сноуден заявив, що описані Джорджем Оруелом методи шпигування за людьми насправді поступаються тим, які використовують сьогодні. Зрештою, після цього скандалу стало відомо, що багато спецслужб прослуховували телефони багатьох лідерів країн. Після того, як скандал набрав обертів, у США вирішили, що методи стеження, які використовують в АНБ, дійсно суперечать конституції, однак пробачати Сноудена в Білому домі поки не поспішають.
“Мрія” року

Новим президентом Грузії став кандидат від “Грузинської мрії” Георгій Маргвелашвілі. На виборах він набрав 62%, обійшовши кандидата від партії свого попередника на 40%. Сам Михаїл Саакашвілі виїхав із країни до США. Там він читатиме лекції для майбутніх дипломатів і юристів у Школі Флетчера. Після двох термінів президентства Саакашвілі звинуватили в розтрачанні державних коштів: він забагато витратив на свої закордонні поїздки. Поміж тим, у країні сформовано новий уряд і нову коаліцію.
Попередній прем’єр-міністр, лідер “Грузинської мрії” Бідзіна Іванішвілі, запевнив, що, як і обіцяв більше року назад, йде із політики та займатиметься громадською роботою. Про зміни у країні свідчить і те, що Росія начебто готова відновити із Грузією дипломатичні відносини. Щоправда, у переговорах поки не підіймали питань Абхазії і Південної Осетії.
Втрати року

Цього року померло багато світових політиків. Один із наймасштабніших похоронів відбувся 10 грудня, коли в Південно-Африканській Республіці ховали Нельсона Манделу. На цю подію приїхало майже 90 світових лідерів. Сам Мандела належав до щораз менш численної категорії людей – батьків-засновників (тих, хто фактично заснував країну). Помер він у своєму домі у віці 95 років. Він став першим темношкірим президентом ПАР, однак велику частину свого життя – аж 27 років – провів у в’язницях країни за свої погляди.
Вранці 8 квітня у віці 87 років померла Маргарет Тетчер, прем’єр-міністр Великобританії у 1979-1990 роках. Вона стала першою жінкою, яка очолювала уряд у Британії. Окрім того, вона встановила рекорд за тривалістю прем’єрства (11 років без перерв).
Також цього року померли: лідер Венесуели Уго Чавес, російський політик Борис Березовський, президент Бангладешу Зіллур Рахман.
фото: reuters, eurasian-defence.ru, teh-nomad.livejournal.com, ua.korrespondent.net