Новорічні свята в українців дуже часто асоціюються із сонячними ананасами – вони займають почесне місце на святковому столі, їх купують, їдучи в гості, а ще цей екзотичний фрукт схожий на велику шишку з красивою зеленою верхівкою і соковитою сонячно-жовтою м’якоттю.
Ананаси полюбляє майже кожен, адже вони надзвичайно смачні та соковиті, як свіжі, так і консервовані, а також є основою багатьох десертів і салатів. Окрім цього, ананас можна використовувати як лікувально-профілактичний засіб, багато хто наголошує на жироспалюючому ефекті ананаса.
Екзотичний фрукт є джерелом харчових волокон (клітковини), необхідних для покращення процесу травлення, а також багатьох вітамінів, насамперед, вітаміну С (його навіть більше, ніж у часнику), а ще А, Е, РР, бета-каротину і групи вітамінів В. Унаслідок такого вітамінного достатку в поєднанні з алкалоїдами ананас вважають відмінним стимулятором бадьорості, гарного настрою, він підтримує здоров’я і красу та зміцнює імунну систему людини. Численні мікроелементи, зокрема, йод, калій, кальцій, магній, марганець, мідь, залізо, фосфор і цинк доповнюють склад ананаса.
Зі слів дієтолога Уляни Тимчук, ананас дуже корисний при лікуванні застуди. “Велика кількість вітамінів, зокрема аскорбінової кислоти, підвищує імунітет, допомагає при авітамінозі і гіповітамінозі, – зазначила лікар. – Фрукт піде на користь також тим, хто часто приймає антибіотики, адже ананас здатен посилювати їх дію у декілька разів” .
Їх радять вживати тим, хто страждає від гіпертонії, захворювань серцево-судинної системи та хворіє на ниркову недостатність. Окрім цього, фрукт здатен розріджувати кров, запобігати багатьом небезпечним захворюванням, таким, наприклад, як інсульт, інфаркт міокарду, тромбоз судин і навіть захворюванням центральної нервової системи. Також він зв’язує вільні радикали, тим самим запобігаючи раку, а ще на 65% знижує ризик розвитку пухлин і перешкоджає розвитку метастаз.
Зі слів дієтолога, ананас дуже добре стимулює травлення, підвищує активність шлункового соку, а ще притуплює відчуття голоду і виводить з організму зайву рідину. Цінується фрукт і завдяки своїй низькій калорійності: в 100 грамах міститься лише 46 кілокалорій!
“Фрукт містить дуже цінну речовину бромелайн, який є універсальним “спалювачем жиру” . Саме завдяки йому відбувається швидкий процес травлення, – каже лікар. – Тому, якщо людина бажає схуднути і скинути кілька зайвих кілограмів, може влаштовувати собі раз на тиждень ананасовий день” .
У розумних кількостях ананас корисний для більшості людей, але медики радять особливо звернути на нього увагу людям за 40 років і урізноманітнити свій раціон, як свіжим ананасом, так і свіжовичавленим ананасовим соком. При цьому рекомендують вживати його між основними прийомами їжі.
Проте не бажано їсти ананас на голодний шлунок. Зі слів Уляни Тимчук, це може спровокувати гастрит чи виразку шлунку. Не варто пити ананасовий сік вагітним, адже це свого роду абортивний засіб. Існують також протипоказання для дітей у віці до шести років, оскільки ананас може викликати у них подразнення слизової оболонки кишківника. А ще кислота, яка міститься в цьому фрукті, погано впливає на зубну емаль. Тому після вживання ананаса необхідно полоскати ротову порожнину.
Як вибрати?
Хороші стиглі ананаси оранжево-жовтого кольору і мають темну шкірку. У них дуже приємний запах, а вага досить велика.
Щоб смак фрукта не розчарував, потрібно вміти вибрати ананас. При покупці увагу варто звертати на листя і шкірку. Якщо листя ананаса густе й зелене – плід зірвали не так давно. Сухе бадилля свідчить про те, що ананас не зовсім свіжий. Якщо листочок відривається легко, то ананас стиглий. Якщо при відриві листочка виникли труднощі – ананас ще не дозрів. Ну, а якщо разом з листочком відривається все бадилля – плід не лише переспів, а й почав підгнивати. Натисніть пальцем на шкірку – якщо вона ледь пружинить – ананас стиглий. Жорстка або м’яка свідчить не на користь ананаса. У стиглого плоду шкірка може бути зеленого кольору. Соковитість м’якоті визначається поплескуванням долоні по ананасу. Якщо чутно глухі звуки – плід стиглий, а м’якоть у ньому соковита. Порожні звуки – плід уже висихає.
М’якоть фрукта має бути жовто-золотистого кольору. Ніжний і солодкий аромат – ознака стиглості ананаса. У недозрілого ананаса м’якоть світла, лимонного відтінку, аромат невиразний, практично не чутний. А надто різкий запах виникає у неякісних фруктів, усередині яких почалися процеси бродіння.
Як правильно зберігати?
Якщо ананас ще не дозрів, то його можна зберігати при кімнатній температурі кілька днів, але потрібно стежити за темними плямами. При їх появі плід потрібно якомога швидше з’їсти.
Якщо ви купили недозрілий плід, загорніть його в папір і покладіть у холодильник у спеціальний відділ для зберігання фруктів та овочів. Якщо зберігати ананас, не загортаючи в папір, то його потрібно періодично перевертати, щоб не допустити появи попрілостей.
Як швидко почистити?
Спосіб 1. Гострим ножем акуратно зріжте верхівку ананаса – листя і трохи м’якоті (приблизно 1 см), а також протилежний кінець плоду. Розділіть фрукт на чотири частини навхрест. Потім зріжте внутрішні куточки кожного шматка ананаса (приблизно 5-7 мм) – вони дуже тверді і не вживаються в їжу. Далі потрібно очистити ананас від зовнішньої шкірки. Якщо у вас є ніж з вигнутим лезом, то краще скористатися ним. Постарайтеся зрізати шкірку, захопивши при цьому трохи верхнього шару м’якоті. В результаті вийде чотири прямокутних шматочки почищеного ананаса, які можна далі нарізати скибочками або кубиками.
Спосіб 2. Як і в попередньому варіанті, почніть чистити ананас, зрізавши верхівку і протилежний кінець плоду. Далі, невеликими смужками зверху вниз зріжте ножем всю шкірку, а потім почистіть “вічка” ананаса. Почищений ананас розріжте на дві або чотири частини і виріжте серцевину. Залишається нарізати ананас кубиками або скибочками, при бажанні можна прикрасити верхівкою з листям.
Спосіб 3. Зріжте верхівку ананаса разом із невеликою кількістю м’якоті. Після цього очистіть ананас від верхньої шкірки по спіралі, чим гостріший ніж, тим легше ви зможете це зробити. Після очищення верхнього шару на ананасі залишаються темні “вічка” , їх також потрібно почистити ножем. Якщо придивитися, то вони розташовані по діагоналі, тому можна, вирізаючи їх, отримати спіральну лінію вздовж всього плоду. Нахиліть ніж під кутом 45 градусів і зробіть надрізи по спіралі, уздовж чорних кружечків, таким чином, щоб чорні кружечки були з обох сторін надрізані. Далі, просто пальцем виколупайте ці чорні кружечки. Залишиться тільки розрізати ананас на дві або чотири частини і вирізати серцевину.

Рецепти страв з ананасом
Руслан Сорочинський, шеф-кухар ресторану “Прага” :
Ананаси – дуже смачні і корисні фрукти. Насправді вони поділяються на категорії: маленькі, великі, а ще є білі та жовті. Найкраще смакує ананас, який всередині має виражено жовтий колір. Ананас поживний , вітамінізований плід, який покращує настрій, тонізує та оздоровлює. З нього можна робити різноманітні смачні десерти, фреші, додавати їх у салати і навіть робити холодні супи.
Ананасовий сорбет
Складники: один великий ананас, 200 г шампанського, цукор за смаком, 2 білки.
Ананас почистити та зблендерувати до однорідної маси. Додати шампанського, цукру та білки. Усе перемішати і налити в лоток. Поставити в морозильну камеру до затвердіння. Ложкою для морозива сформувати кульки. Подавати їх як готовий десерт або додавати до інших десертів.
Карпачо з ананаса
Складники: один ананас, будь-яке морозиво або сорбет.
Ананас очистити, а зсередини вийняти стержень. З фрукта нарізати тоненькі кружальця і розкласти шматки на тарілку. Всередину додати сорбет або будь-яке морозиво. До речі, дуже смакує поєднання ананаса зі свіжою полуницею.
Штрудель з ананаса
Складники для начинки: половина ананаса, 3 яблука, 2 груші, ягоди (при наявності), ванільний цукор за смаком.
Складники для тіста: 50 г оливкової олії, 50 г холодної води, 1 яйце, 240 г борошна, щіпка солі.
Ананас, яблука, груші очистити і порізати на кубики. Якщо є ягоди, додати їх у миску і посипати ванільним цукром. Замісити м’яке тісто: змішати оливкову олію, воду, яйце, борошно та сіль. Тісто відставити, накривши серветкою. Через півгодини поділити тісто на дві половинки, посипати борошном і розкачати. Руками його “витягнути” , змастити вершковим маслом, додати начинку з фруктів і ягід. За допомогою пергаментного паперу скрутити його в рулети. Зайві кінці защепити і відрізати. Зверху змастити яйцем, посипати ванільним цукром. Випікати при 180 градусах 30–40 хвилин.

Ананасовий десерт
Складники: ананас, 10 г желатину, 50 г води, ванільний цукор, 100 г вершків.
Ананас почистити і зблендерувати. До отриманого пюре додати замочений желатин, ванільний цукор та вершки. Усе перемішати та залити у формочки. Гарний і смачний десерт готовий.
Холодний тропічний суп
Складники: 200 г ананаса, по 200 г ягід (полуниця, ожина, чорниця, малина – за смаком), 30 г м’яти, 50 г ванільного цукру, пляшка шампанського.
Ананас очистити і нарізати на дрібні кубики, ягоди можна розрізати на половинки або ж додавати цілі. Усе залити пляшкою напівсолодкого шампанського, додати ванільного цукру та нарізаної м’яти. До готового холодного супу з ягід можна додати льоду.