Зізнання під тортурами?

Тарас Гаталяк, помічник міністра МВС України з прав людини у Львівській області, про поодинокі випадки катувань під час слідства і правозахист у місцях позбавлення волі

Тарас Гаталяк, помічник міністра МВС України з прав людини у Львівській області, про поодинокі випадки катувань під час слідства і правозахист у місцях позбавлення волі

gatalyak.jpgСказати, що у райвідділах мі­ліції не б'ють затриманих, означає сказати неправду. Такі випадки, на жаль, й досі мають місце. Рукоприкладство стражі порядку вчиняють, вибиваючи свідчення у затриманих. Тарас Гаталяк, помічник міністра МВС України  з питань до­три­мання прав людини у Львів­ській області, запевняє "Пошту": на Львівщині це поодинокі випадки, за фактами яких інспекція особового складу чи служба внутрішньої безпеки обов'язково проводять службові розслідування. Опісля матеріали скеровують до прокуратури, яка й приймає кінцеве рішення, як покарати нелюда-правоохоронця. Зокрема, скаржники зі Самбора, Нового Роздолу, Стрия та Львова у своїх заявах до помічника міністра вказували на те, що їх побили працівники райвід­ділів. Останні вимагали у них зізнатися у скоєнні тих чи інших злочинів.

- Чи дотримуються сьогодні міліціонери Львівщини прав громадян?

- Однозначно відповісти важко. Є різні ситуації і різні моменти в роботі міліції. Головним у роботі міліціонера має бути дотримання законності, відповідних національних та міжнародних нормативних актів, які стосуються прав людини.

- Що саме покращилося в роботі стражів порядку стосовно дотримання прав громадян?

- Є покращення умов тримання  затриманих та адмін­арештованих, які перебувають в ізоляторах тимчасового тримання. Хоча й фінансування вкрай бракує, але поступ є. Нині вже кращі умови у трускавецькому та сокальському ізоляторах, які капітально відремонтували, а також покращені умови у всіх чинних ізоляторах. Що ж до львівського, то є певні напрацювання щодо перенесення його в інше місце.

Є також поступ й у розумінні, що кожен міліціонер, згідно із Законом "Про міліцію", має захищати права та свободи громадян. Особливу увагу звертаємо на дотримання прав під час затримання, арешту, дізнання та досудового слідства. Коли особу затримують, то рідних мають повідомити про це телефоном чи в інший спосіб. Затриманому мають роз'яснити його права, повинен бути безперешкодний доступ адвоката, а також на вимогу затриманого - медогляд.

- ... Кажете, має бути. Ще кілька років тому батьки жа­лілися, що їхнім затриманим дітям не дозволяли зателефонувати чи не робили медогляд. Яка ситуація сьогодні?

- На це особливо звертаю увагу. Ініціював кілька службових перевірок.

- Чому? Були скарги?

- Так. До затриманих та заарештованих не допускали адвокатів. Одна зі скарг стосувалася львівського ізолятора тимчасового тримання, де не пускали адвоката до адмінза­арештованого. Але, згідно з Конс­титуцією України, кожен має право на правового радника чи правову допомогу. Згідно з висновками службового розслідування, догану отримав заступник начальника ІТТ.

- Чи мають місце у райвідділах регіону факти побиття затриманих, їх катування? Адже таких випадків було немало у минулі роки.

- Якщо факти побиття є, то, очевидно, що рідні та адвокати скаржаться. Одразу ж ініцію­ється службове розслідування. Я також виїжджаю на такі перевірки разом із інспекцією особового складу.

Львівщину нещодавно відвідала робоча група
з безпідставних затримань Ради ООН з прав людини. Її представники також побували
у Києві, Донецьку, Севастополі, Сімферополі, Ужгороді, Мукачевому та Чопі. Представники групи певні: будь-яке застосування катувань
для отримання зізнань має негайно призводити до звільнення з посади та притягнення
до кримінальної відповідальності

- До Вас особисто були такі звернення?

- Так, але небагато. Розумію, що міліціонери довго пра­цю­вали над розкриттям того чи іншого злочину, а затриманий не хоче зізнаватися в тому, що він скоїв, і це десь гальмує слідство. Очевидно, що у правоохоронців є бажання застосувати насильство, катування. Але ж є законні методи здобуття доказів! Якщо є факти насильства, то міліціонерів карають. Матеріали службових розслідувань скеровують у прокуратуру, яка й приймає рішення. Трапляються випадки вибивання свідчень, особливо - явки з повинною. Звісно, це протизаконно! З іншого боку, факт, що міліціонери побили людину, дуже важко довести. До мене особисто надійшло кілька скарг зі Самбора, Нового Роздолу, Стрия та Львова. Скаржники з цих міст вказували у своїх заявах, що їх побили працівники райвідділів, які вимагали зізнатися у скоєнні тих чи інших злочинів. Зараз щодо випадку у Стрию триває службова перевірка - інспекція особового складу збирає матеріали та відбирає пояснення.

- Який з цих інцидентів най­біль­ше вразив своєю жорсто­кістю?

- У Самборі. У чоловіка, яко­­го звинувачували у злочині, залишилися знаки від побиття ще піврічної давності. Він каже, що це сталося у рай­відділі. За фактом побиття порушено кримінальну справу.

- Як проводять згадані перевірки? Чи, можливо, навпаки свої свого "не здадуть"?

- Не виключено, але все залежить від керівника. Якщо прагне навести лад і хоче, щоб не траплялися факти зловживань чи перевищення службового становища, то це зробить. І тут є сприяння з боку начальника ГУ МВСУ області Василя Пісного щодо проведення таких службових перевірок. Перевірку ж проводять інспекція особового складу, служба внутрішньої безпеки та керівництво кожного підрозділу.

Розповім про один випадок, який був у Львові у серпні. Ви­кладач одного з університетів звернувся до мене зі скаргою.  Авто зупинили й почали оформляти протокол про правопорушення, запросивши вийти водія з машини. Той не захотів виходити, сказавши, що згідний із правопорушенням і готовий підписати протокол. Згодом була словесна перепалка, після чого, за словами заявника, даішники використали газовий балончик. Після службової перевірки  двом інспекторам ДАІ оголосили суворі догани. Нині вони вже там не працюють.

- Ще під час свого першого візиту до Львова мі­ністр  МВС  Ю. Луценко наголошував, що факти хамства та неповаги до громадян із боку міліціонерів будуть викорінювати. Це зроблено чи ні?

- На це звертаємо особливу увагу. У райвідділах громад­ські правозахисні організації проводять навчання з прав людини. Частково є ефект. Помічник одного з нардепів у ніч із 5 на 6 листопада на залізничному вокзалі був свідком, як некоректно, зверхньо та грубо спілкуються правоохоронці з людьми.  Про неприпустимість цього я поінформував керівництво міліції на транспорті. Є й інший бік медалі. Нещодавно одного підприємця викликали у карний розшук Франківського райвідділу міліції Львова для надання показів. Він був вражений високою культурою та коректністю спілкування міліціонерів із ним.

- На що ще скаржаться громадяни під час Ваших при­йомів?

- На неналежне розслідування кримінальних справ. Є скарги, що не відкривають карну справу за заявами, які містять склад злочину. Був випадок, що чоловіка на вулиці побили хулігани і він опинився у лікарні. Міліціонери його не опитали, а в матеріалах справи були начебто його свідчення. Мова йде про фальшування даних та укриття злочину. Після службового розслідування порушили карну справу, триває слідство. За таку "роботу" міліціонерів можуть і звільнити.

Загалом упродовж півроку я прийняв 122 мешканців Львів­щини, 73 особи написали письмові звернення. По одних іні­ційовані службові перевірки, по інших - звернена увага керівництва райвідділів. Утім ця кількість звернень не є високою.   

Так, у 2006 р., коли почала працювати Громадська рада при обласному управлінні міліції, за квартал мали майже півтисячі заяв. Зараз міністр МВС відзначає зменшення скарг від мешканців Львівщини.

 Багато чого залежить від керівництва обласного управління міліції. Варто відзначити й роботу керівника громадської приймальні Ігоря Чупляка. Якщо він вбачає у заяві порушення, то невідкладно інформує генерала чи керівництво райвідділу, рішення приймаються одразу.

- Коли і де Ви приймаєте громадян?

- У громадській приймальні ГУ МВСУ області (пл. Генерала Григоренка, 3) щовівторка, з 15.00 до 17.00.

А на 26 листопада  запланований мій виїзний прийом громадян у Миколаївському рай­відділі міліції. Прийом розпочнеться об 11.00.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4607 / 1.63MB / SQL:{query_count}