Проект передбачає перехід в українських школах до навчання із застосуванням інноваційних методик XXI століття.
Новітнє комп’ютерне обладнання – у школах всіх областей
У минулому році для запуску першого етапу проекту в кожній області України було вибрано по 2 пілотні школи, які за рахунок держави обладнали сучасними комп’ютерними класами і планшетами для учнів. Також було закуплено цифрові лабораторії з хімії, біології і фізики. Тепер учні не носять важкі рюкзаки. Все, що потрібно для навчання, вміщується на планшеті, який синхронізується з мультимедійною дошкою.
З її допомогою можна знайти навчальні матеріали у кращих онлайн-бібліотеках світу. Паралельно проводилася підготовка вчителів – тренінги, на яких їх вчили працювати з мультимедійним обладнанням, пояснювали особливості інтерактивного навчання, розроблялися нові навчальні програми. У рамках проекту почалося створення освітнього порталу з інформацією для вчителів та учнів.
Конкурс “2000 шкіл”
Вже до кінця цього року ще 2000 шкіл отримають можливість навчати учнів із застосуванням інноваційних технологій. Аби школа отримала більше шансів у конкурсі, учні багатьох шкіл знімали ролики про свою школу.
У роликах діти демонструють знання іноземних мов, української мови і літератури, природничих наук, показують фізичні вміння. За словами дітей, “Відкритий світ” – це прогрес, багато комп’ютерів, новий рівень навчання і – навіть! – вихід у космос. Насправді, виходу в космос проект не дає, але він дозволяє українським школярам отримати доступ до найновіших досліджень, і не тільки українських, але й іноземних учених. Такий проект збільшує конкурентоспроможність молоді України, а отже, і нашої держави. І хтозна, можливо, саме серед учнів, які навчаються сьогодні за допомогою мультимедійного обладнання, зростають майбутні українські дослідники космосу.
Приймали заявки на участь у другому етапі проекту до 17 листопада. За словами керівника Національного проекту “Відкритий світ” Руслана Свірського, за результатами конкурсу на початку грудня буде обрано 2 000 шкіл, які стануть учасниками проекту і до кінця року отримають мультимедійне обладнання. Усього на адресу “Відкритого світу” надійшло 4 418 заявок, зокрема, 40% з них – це сільські школи.
Одне з гасел проекту – “Світ рівних можливостей”, адже у селах менша кількість інтернет-користувачів, менше відповідного обладнання і можливостей. Та відтепер і школярі у селах матимуть можливість долучитися до “світової павутинки”, так само як їхні однолітки в містах та інших державах.
Школи, які не потраплять у список щасливих 2-х тисяч, отримають мультимедійне обладнання за рік-другий. Проект передбачає, що до кінця 2015 року всі школи України отримають відповідні технічні засоби для інтерактивного навчання на основі мультимедіа та доступу до мережі інтернет.
Контроль за оцінками через інтернет
Інноваційні технології торкнулися не лише навчання, але й оцінювання школярів. Якщо раніше батьки мали можливість дізнатися про оцінки дитини зі щоденника або на батьківських зборах, “електронні щоденники” дозволяють здійснювати це через мережу інтернет з будь-якого комп’ютера або навіть телефону.
Одним з найбільших таких проектів є освітня мережа “Щоденник.ua”, до переваг якої належить безоплатність і зручність у використанні. До мережі вже підключено 10,6 тисяч шкіл, більше мільйона учнів, майже 150 тисяч вчителів і 250 тисяч батьків. На такому порталі можна не тільки побачити оцінки, але й розклад занять, шкільні оголошення, домашні завдання, отримати доступ до бібліотеки художньої літератури, медіатеки, словників і онлайн-перекладачів.
Одним із недоліків такого проекту є те, що він працює лише за умов доступу до інтернету, а також, що такий сайт, як і будь-який інший, може “зависнути”, “глючити”. Тож учителям усе ж таки доводиться працювати паралельно у порталі та в паперовому форматі (журнали і щоденники). Проект “Відкритий світ” дозволить забезпечити безперебійне функціонування “електронного щоденника”, що значно спростить роботу вчителів і дасть можливість батькам слідкувати за перебігом навчання дітей у школі.
“Відкритий світ” дає рівний доступ до знань кожному школяру країни, робить уроки цікавішими, мотивує вчителів застосовувати новітні методики викладання, дає батькам можливість контролювати оцінки дитини. Сучасні технології у навчанні – це вже не далеке майбутнє, а близька реальність.
Костянтин Ходченко