У Тбілісі відбулася інавгурація четвертого президента Грузії Георгія Маргвелашвілі. Колишній міністр освіти, який балотувався від правлячої коаліції “Грузинська мрія”, набрав на жовтневих виборах понад 62% голосів.
На церемонії інавгурації були присутні 53 делегації від країн і міжнародних організацій. Проте не було Михайла Саакашвілі. Він назвав умовою своєї присутності припинення кримінальних справ проти його соратників. Їх завели після того, як торік на парламентських виборах перемогла опозиційна партія “Грузинська мрія” мільярдера Бідзіни Іванішвілі. Але незважаючи на протистояння президента і парламенту, Саакашвілі відпрацював свій термін до кінця.
44-річний Маргвелашвілі став першим в історії незалежної Грузії президентом, який прийшов до влади абсолютно мирним шляхом. З моменту його вступу на пост Грузія, згідно зі змінами до конституції, стає не президентською, а парламентською республікою, а повноваження глави держави значно скорочуються. Зокрема, Маргвелашвілі не зможе впливати на формування Кабміну та рішення уряду.
Грузія “почне нову політику для мирного об'єднання країни та ніколи не вдаватиметься до зброї для досягнення цієї мети”, – заявив Георгій Маргвелашвілі, виступаючи на прийомі на честь вступу на пост глави держави. “Ми зробимо все для того, щоб не силою, а любов'ю, теплом і розумом добитися мирного об'єднання Грузії, повернути до складу нашої країни Абхазію і Цхінвальський регіон”, – зазначив президент, інформує ИТАР-ТАСС.
Новий президент Грузії висловив готовність продовжувати процес налагодження відносин із Росією. “Незважаючи на ускладнені обставини, ми знову заявляємо про намір поглибити відносини з Росією водночас з інтеграцією в Євроатлантичну та Європейську структури”, – заявив Маргвелашвілі і зазначив, що при цьому врахують принципи територіальної цілісності та суверенітету країни. З його слів, вирішити проблему з Росією вдасться тоді, коли між країнами буде взаємодовіра.
Глава держави висловив готовність налагоджувати відносини з Росією водночас з інтеграцією в Євроатлантичну та Європейську структури
Маргвелашвілі додав, що “Грузія будуватиме вільне демократичне суспільство, суспільство згоди, в якому повністю будуть захищеними права всіх громадян країни, права громадян усіх національностей". Президент додав, що “важливе значення у вирішенні проблем Грузії має розвиток економіки та охорони здоров'я”, інформує korrespondent.net.
З міністра МВС у прем'єри
“Склад нового уряду країни затвердять у середу”, – повідомив спікер парламенту Грузії Давид Усупашвілі. "У першій половині вівторка відбудеться слухання комітетів і всі вони зустрінуться з міністрами, у другій – зустріч представників меншості та більшості, а вже в середу голосуватимуть за новий Кабінет міністрів і урядову програму", – заявив Усупашвілі після інавгурації нового президента, інформує РІА “Новости”. Правляча коаліція “Грузинська мрія” вже назвала своїм кандидатом 31-річного Іраклія Гарібашвілі, який до цього часу обіймав посаду глави МВС.
Згідно з нормами нової конституції Грузії, уряд країни на чолі з прем'єром Бідзіною Іванішвілі з моменту проголошення новим президентом Маргвелашвілі присяги на конституції Грузії в неділю автоматично склав свої повноваження. Діяльність уряду Грузії повністю визначатиме Гарібашвілі, який буде підзвітним лише парламенту країни. Однак президент зможе вимагати від уряду розгляду окремих питань.
Тим часом мільярдер Бідзіна Іванішвілі, творець коаліції "Грузинська мрія", що змістила партію Саакашвілі "Єдиний нацрух" з позицій правлячої політичної сили, заявив, що вважає своє основне завдання виконаним і не має наміру далі залишатися прем'єр-міністром. За словами Іванішвілі, найближчим часом він планує зайнятися "розвитком громадянського сектора".
Кліп на згадку про Саакашвілі
Адміністрація колишнього президента Грузії Михайла Саакашвілі розповсюдила відеокліп, змонтований з моментів його президентства. У кліпі під акомпанемент піаністки Хатіі Буніатішвілі зображені яскраві моменти з періоду президентства Михайла Саакашвілі.
У кліпі показують інавгурацію Саакашвілі, спільний виступ з екс-президентом США Джорджем Бушем на площі Свободи у Тбілісі, зазначає ipress.ua. Також у кліпі є кадри Помаранчевої революції, де Саакашвілі був присутній з Юлією Тимошенко та Віктором Ющенком на Майдані в Києві.
Під час зйомок на будівлі президентського палацу державний прапор тимчасово замінили на стяг партії "Єдиний національний рух" з сердечками. Заміна прапора викликала невдоволення уряду Грузії. Раніше Саакашвілі висловив жаль, що нова влада вирішила відмовитися від використання побудованого в період його президентства президентського палацу.