Аденська затока перебуває в епіцентрі уваги світових мас-медіа. Пірати, які базуються на узбережжі Сомалі, незважаючи на всі зусилля міжнародної спільноти, продовжують свої напади.
У неділю російський сторожовий корабель "Неустрашимый" в Аденській затоці запобіг спробі захоплення сомалійськими піратами судна "Рабіх" під прапором Саудівської Аравії. За словами помічника головнокомандувача ВМФ Росії капітана першого рангу Ігоря Дигала, саудівці подали сигнал про напад кількох швидкохідних катерів, коли "Неустрашимый" ескортував за 30 миль від них три інші кораблі: "Сачі Мару" під російським прапором, грецький "Еллівіта" і китайський "Норд Сатурн".
Капітанові "Рабіху" було рекомендовано пришвидшити хід, а "Неустрашимый", висадивши на "Сачі Мару" групу антитерору, поспішив на допомогу, додатково піднявши в повітря гелікоптер Ка-27. Налякані пірати вирішили втекти. Також у неділю за 1,1 мільйона доларів було звільнено гонконгівський танкер "Stalt Valor". А в суботу нападники атакували судно під панамським прапором: цю спробу захоплення відбив есмінець ВМС Італії. Менше пощастило японському вантажному кораблю "Chemstar Venus" - піратам вдалося його захопити, взявши у заручники 23 членів екіпажу.
Варто зазначити, що Аденська затока є одним з найважливіших морських шляхів, які сполучають Європу з Азією. Нею щороку проходить близько 16 тисяч суден. За інформацією BBC News, саме цим шляхом перевозять третину нафти.
Тим часом реальні збитки, яких піратство завдає міжнародній торгівлі, очевидні. Через пов'язані з піратством ризики страхові внески для судноплавців зросли у десять разів, а це, своєю чергою, призводить до різкого підвищення цін на імпортовані товари. Спеціалісти попереджають: якщо така тенденція триватиме, судновласники взагалі можуть відмовитись від цього маршруту.
Держави, які найбільше потерпають від регулярних нападів піратів на свої кораблі (країни ЄС, Південна Корея, Індія) вирішили боротись з розбійниками за допомогою воєнної сили, почергово відправляючи до сомалійських берегів воєнні кораблі, однак помітного результату це не дало. ООН свого часу навіть прийняла резолюцію, яка дозволяє іноземним кораблям переслідувати піратів у територіальних водах Сомалі. Проте і цього виявилось недостатньо.
За даними Міжнародного морського бюро, упродовж 2008 року морські розбійники атакували близько 80 кораблів, майже 30 їм вдалося захопити. Зараз вони утримують 11 кораблів з екіпажами. За різними джерелами, загальна кількість полонених моряків становить близько 200 осіб, 17 з яких - українці, члени екіпажу вантажного судна "Фаїна", яке пірати тримають у полоні понад два місяці. |
Піратство в Сомалі, чия економіка вщент знищена громадянською війною, що триває в країні майже 20 років, залишається для місцевих мешканців чи не єдиним джерелом доходів. Сприятливим для морських розбійників є й повний хаос, що панує в державі, яка залишається нею хіба що на папері. Насправді територія Сомалі поділена між багатьма польовими командирами, кожен з яких керує на власний розсуд, ігноруючи центральний уряд у столиці Могадішо.
Показовим можна вважати приклад регіону Пунтленд, який живе повністю за рахунок викупів за захоплені кораблі. Причому місцева економіка (якщо її так можна назвати) розвивається шаленими темпами. Приміром, у портовому місті Єйль не дивина наймодерніші вигоди цивілізації, тоді як майже половина сомалійців потерпає від гуманітарної катастрофи та залежить від зовнішньої допомоги. За гроші, виручені від морського розбою, пірати закуповують також великі партії зброї, засоби зв'язку та навігації.
Як повідомляє BBC News, більшість піратів належить до клану Маджартін, з якого нібито вийшов президент країни Абдуллах Юсу. Отож, хоч влада Сомалі дозволила переслідувати піратів у своїх територіальних водах, проведення наземної операції (а таку можливість також обговорювали у штабах країн ЄС і НАТО) тут, найімовірніше, оцінять як посягання на суверенітет країни.
P. S. Україна веде переговори з Євросоюзом щодо приєднання до воєнної операції проти піратів в Аденській затоці, повідомив сайт "Кореспондент.net" з посиланням на заяву прес-секретаря Міністерства закордонних справ України Василя Кирилича. За його словами, обговорюють різні формати участі України в операції. "Я переконаний: зважаючи на те, що Україна стала заручником ситуації внаслідок дій піратів, ми займемо свою нішу в операції ЄС", - наголосив дипломат.