У природи немає поганої погоди, в людини – несприятливого віку. А проте в житті трапляються переломні моменти, під час яких непросто сприймати навколишній світ і самого себе.
Одним із найважчих життєвих періодів психологи вважають кризу середнього віку в чоловіків. "Чого я досяг?", "Наскільки я успішний?", "Що чекає мене далі?" – ось найпоширеніші запитання, які кожен другий чоловік віком 40 – 45 років ставить сам собі та намагається будь-якими шляхами їх вирішити.
Відома приказка: сивина в бороду – біс у ребро підтверджується прагненням чоловіків у цьому віці самоутвердитися, показати оточенню, що вони ще молоді, як колись, що їх активність з роками тільки зростає… І часто в цей непростий період руйнуються навіть найміцніші шлюби!
Чому виникає криза віку?
Причин кризового періоду в чоловіків кілька, однак майже всі вони зводяться до однієї – підсвідомої невдоволеності життям.
Криза може мати фізіологічний характер. Приблизно в цей період життя у чоловіків починається часте загострення хронічних недуг, що призводить до послаблення життєвих функцій всього організму. З’являються перші ознаки старіння, що є процесом природним і незворотним. І щоб бодай якось це зупинити, представники сильної статі починають "молодитися" зовні: хтось підфарбовує волосся, хтось вставляє сережки у вуха, а хтось купує нове авто.
З часом до них приходить усвідомлення того, що те, що в молодості давалося легко і просто, тепер викликає труднощі та проблеми, що травмує їх ще більше. Причиною може бути і психологічний чинник. Середній вік – це своєрідний місток між двома поколіннями: вже не молодий, але ще не старий.
Середній вік – це своєрідний місток між двома поколіннями: вже не молодий, але ще не старий
"Якщо першу половину життя чоловік ішов угору – вчився, робив кар’єру, будував сім’ю, то друга половина його життя це рух донизу, коли всі його можливості починають потроху втрачатися, – розповідає психотерапевт, доцент кафедри психології Львівського національного університету ім. І. Франка Лариса Дідковська. – Відбувається так звана екзистенційна переоцінка того, що людина досягла до цього часу".
Учені визначили найщасливіший вік
|
Результати досліджень, проведених психологами Центру економічних досліджень при Лондонській школі економіки, свідчать про те, що люди найщасливіші у віці 23 та 69 років. Вчені пояснюють цей феномен тим, що у віці двадцять з лишком молоді люди сповнені надій і ще не мають негативного досвіду, який знижує рівень очікувань. А люди у віці близько сімдесяти відчувають задоволення від того, що набувають вміння не шкодувати про минуле. Під час досліджень професор Прінстонського університету зазначив, що найгірше почуваються ті, котрі нещодавно пережили полудень віку, бо ще не примирилися з втратою молодості й переходом у іншу вікову групу. Учений радить цим людям не перейматися нездійсненими мріями, оскільки їхнє життя не гірше, ніж у ровесників. |
Але, зі слів психотерапевта, це цілком нормальний період в житті чоловіка, який варто пережити. Ще одна причина кризи середнього віку – соціальна. Зазвичай в цьому віці чоловік має сім’ю, дітей. Кожен заклопотаний своїми справами, і саме життя стає нецікавим. Аби рутина не затягла повністю, чоловік шукає якогось виходу. Один із них – нові сексуальні партнерки.
"Після десяти-п’ятнадцяти років подружнього життя чоловік звикає до певного ритму: прийшов з роботи, наївся, ліг на диван, подивився футбол, пішов у душ, ліг спати. Він знає, яким буде його завтрашній день, тому шукає новизни відчуттів, – зазначає уролог-андролог Василь Черепанин. – У віці 40 – 45 років у чоловічому організмі відбуваються гормональні зміни, вже не так багато сил, енергії, сексуальні можливості також зменшуються, що дуже дратує. Тому чоловік усілякими способами хоче самоутвердитися, аби переконатися в протилежному. Він думає, якщо у нього з’явиться молода партнерка, то він стане таким, як у двадцять років".
Проте це далеко не так. Дуже часто будування ще одного сімейного гнізда, але поза сім’єю, зі слів Лариси Дідковської, – всього лиш ілюзія. "Сорокарічний чоловік, який має стосунки з двадцятирічною партнеркою, хоче таким чином продовжити свою потенцію. Але часто це самообман – чоловікові не варто думати, що він завжди залишатиметься козаком, сповненим життєвих сил і планів. Якщо він не реалізувався досі, то зробити цього так і не зможе!" – зазначає психотерапевт.
Не будьте байдужими!
Виявляється, не всі представники сильної статі переживають кризу середнього віку. Не мають на неї впливу ані їхній статус, ані професія. Кожен чоловік, який поважає свою дружину та дітей, ніколи не завдасть їм болю.
Проте якщо цей період він таки відчув, життя йому раптом стало немиле, топити горе в чарці, заживати наркотики, ставати залежним від комп’ютерних ігор чи шукати розради в обіймах іншої жінки не варто. Треба переосмислити своє життя, знайти позитивні моменти, а за потреби скористатися й власними здобутками. Кризу варто сприймати як певний життєвий урок і можливість розставити правильні пріоритети, зрозуміти, що в житті головне, і як результат, змінитися в кращий бік.
Щоби криза середнього віку минула непомітно, слід набратися терпіння та мудрості усім членам сім’ї. У важкий для представників сильної статі період велику роль відіграє підтримка дружини. Важливо, аби вона стала психологом, філософом і добрим другом в одній особі.
Поради жінкам
Найперше – не нервуйтеся. Намагайтеся поводитися якомога стриманіше. Робіть вигляд, що не помічаєте перепадів настрою чоловіка, постарайтеся не сперечатися з ним, тим паче з’ясовувати стосунки.
Надихайте чоловіка. Важливо вселити чоловікові віру в майбутнє. Спробуйте переконати його, що все ще попереду, адже він ще молодий і сповнений сил. Такі слова мають досить позитивний вплив і можуть допомогти швидко впоратися з пригніченим настроєм та занепадом сил.
У віці 40 – 45 років у чоловічому організмі відбуваються гормональні зміни
Частіше хваліть. За кожної слушної нагоди не скупіться на похвалу, кажіть своєму чоловікові, який він молодець. Однак тут важливо не переборщити, бо лестощі з приводу і без приводу виглядатимуть підозріло, і чоловік зрозуміє, що ви це робите з почуття жалю. Так ви тільки посилите його депресію.
Підтримуйте. Нерідко в середньому віці у представників сильної статі з’являється бажання змінити роботу, купити новий автомобіль, започаткувати власний бізнес. Підтримайте чоловіка в усіх його починаннях. Це додасть йому впевненості та налаштує на позитив. Цікавтеся справами на роботі, помічайте його успіхи: кожен крок – це перемога!
Покращіть ваші інтимні стосунки. Аби чоловік не стрибнув у гречку, постарайтеся не відмовляти йому в близькості та з розумінням ставтеся до його сексуальних бажань.
Не бійтеся старості!
Кризі середнього віку властивий і страх перед старістю. Вона видається страшною, безпорадною, зморшкуватою і безглуздою. Але це не так, ось докази:
- коли Бенджаміну Франкліну сповнився 81 рік, він писав і приймав конституцію США;
- коли Льву Толстому було 82 роки, він і далі писав романи;
- коли Вінстону Черчиллю сповнилося 82 роки, він написав "Історію англомовних народів";
- коли Сомерсету Моему було 84 роки, він і далі писав п’єси;
- коли Мікеланджело сповнилося 88 років, він створив архітектурний план церкви святої Марії;
- коли Пабло Пікассо було 90 років, він і далі малював картини;
- коли Бернарду Шоу сповнилося 93 роки, він написав п’єсу "Вигадані історії".
У цьому переліку ви можете залишити порожній рядок, аби потім, років через п’ятдесят, вписати у нього своє ім’я.