Долучитись до цієї почесної професії і стати фаховим робітником можна, навчаючись у закладах професійно-технічної освіти цього напрямку, яких в Україні усього шість.
Єдиними таким навчальним закладом на теренах Західної України, що готує кваліфікованих робітників-поліграфістів, є Державний навчальний заклад “Ставропігійське вище професійне училище м. Львова”. У ньому навчають також і актуальним будівельним професіям. Ми розмовляли з директором навчального закладу Іриною Валентинівною Бурак.
– Навчальний заклад, який Ви очолюєте, має давню історію. Будівля, у якій розташована навчально-виробнича база училища (вул. Івана Федорова, 9), є колискою українського книгодрукарства. Чи впливають ці давні традиції на навчальний процес і виховання учнів?
– Авжеж. Ми вважаємо за честь продовжувати давні традиції українського кириличного друкарства, які зароджувались та розвивались тут віддавна. Адже в цих історичних стінах ще з часів Івана Федорова друкували книжки. Саме тут містилась перша в Україні професійна школа, що діяла при Львівському ставропігійському братстві, створеному 1586 року. Братство заснувало при школі друкарню. В ній працювали визначні майстри видавничої справи. Братська друкарня, найдавніша не лише в Україні, а й у цілому слов’янському світі, дійшла до нових часів зі “славою, яку віки не зітруть”.
– Розкажіть про наступні етапи розвитку навчального закладу.
– За часів Австро-Угорської імперії школу перейменували на Ставропігійський інститут. А ще пізніше, 1944 року, заснували ремісниче училище. Власне цей період вважають датою заснування нашого навчального закладу. Наступного року ми святкуватимемо 70-ту річницю. Пройшовши шлях перетворень від Технічного училища №2, Технічного училища №11, а згодом Професійно-технічного училища №58, у 2003 році ми стали Ставропігійським професійним ліцеєм м. Львова.
У жовтні цього року відбулась знакова подія. Ми набули статусу Державного навчального закладу “Ставропігійське вище професійне училище м. Львова”. Новий статус дає можливість стрімко розвиватися, випускати робітників вищого (5-6) розряду, а згодом і молодших спеціалістів.
– Освіту за якими спеціальностями можна сьогодні здобути в училищі?
– Ґрунтуючись на давніх історичних традиціях та використовуючи сучасні знання та технології, педагогічний колектив здійснює підготовку кваліфікованих робітників для поліграфічної галузі. Для роботи у книгодрукарстві та поліграфії ми готуємо фахівців наступних професій:
•оператор комп’ютерного набору;
•оператор комп’ютерної верстки;
• друкар офсетного плоского друкування; оператор комп’ютерного набору;
• палітурник; оператор комп’ютерного набору.
Віднедавна додали нову спеціальність: оператор з обробки інформації та програмного забезпечення.
З 1999 року ми навчаємо молодь актуальним будівельним професіям:
• маляр; штукатур; лицювальник-плиточник;
• столяр; виробник художніх виробів з деревини.
Хлопці можуть набути спеціальність слюсаря з ремонту автомобілів, а також нову у нашому училищі – оператора заправних станцій.
– Які головні пріоритети вашої педагогічної діяльності?
– Насамперед згуртована робота усього колективу, орієнтація на сучасний рівень теоретичних знань, ґрунтовна практична підготовка учнів. Постійно дбаємо про ефективне використання наших ресурсів, оновлення матеріально-технічної бази. Підвищуємо також якість професійної освіти завдяки міжнародному співробітництву. Нещодавно ми підписали угоду зі словацьким навчальним закладом Stredna Odborna Skola Polуgraficka з Братислави щодо встановлення науково-освітянських та гуманітарних відносин та обміну досвідом. Наше училище розширює горизонти освітньої діяльності та планує співробітництво з іншими країнами Європи.
– Чи є можливість навчати юнаків і дівчат та водночас проводити спільні зустрічі й семінари на базі вашого навчального закладу?
– Для цього у нас є всі умови. Ми пишаємось розвиненою інфраструктурою. Маємо два учбові корпуси, у тому числі виробничі майстерні. Для учнів, які приїздять з інших міст та селищ, є комфортний гуртожиток. Харчуватись якісно та недорого можна у нашій їдальні. Також у нас є хороший спортивний зал. Можливість всебічного розвитку забезпечує бібліотека з читальним залом. Різноманітні заходи можна проводити у місткому актовому залі на 360 місць.
–Яку ви проводите роботу з майбутніми абітурієнтами? Як запрошуєте до себе на навчання випускників шкіл?
– Наш навчальний заклад залюбки бере участь у всіх освітніх заходах. Ми завше гарно представляємо нашу установу на Великодніх дзвонах, Святі ремесел, Ярмарку кар’єри та інших. Запрошуємо випускників 9-х та 11-х класів до нас на Дні відкритих дверей, де можна познайомитись з викладачами, оглянути виробничі майстерні, розпитати детально про обрану спеціальність. До речі, для вступу не потрібен сертифікат про зовнішнє незалежне оцінювання.
Отож, ми чекаємо вас на навчання!
Завітайте до Державного навчального закладу “Ставропігійське вище професійне училище м. Львова”:
м. Львів, вул. Івана Федорова, 9, тел.: 235-87-58, 235-61-51; вул. Євгена Плужника, 6. тел.: 252-51-87.
www. splicey.org.ua.Розмовляла Ірина Бабкіна