Найважливіший період життя

Чого найбільше потребує новонароджена дитина і як задовольнити її потреби

Є такий жарт: один професор медицини на вступній лекції говорив студентам: “Попри те, що вас тут навчають знані світила науки, через 25 років половина з того, що ви довідаєтесь, буде визнана помилковими твердженнями”. Було б добре знати, котра саме! Але в кожному жарті є доля правди, і багато з того, що радили нашим батькам, цьогочасні педіатри вважають помилковим.
Нещодавно відчула це на собі! Аби почуватися впевненіше з маленькою донечкою, вирішила перечитати відповідну літературу (маю вдома кілька “поколінь” книжок типу “Мати і дитина”). Як виявилось, їх рекомендації часто суперечать одна одній, а перекладні видання не враховують наших реалій. Лекція у пологовому будинку перед випискою не може зачепити усі аспекти, навіть якщо вона якісна (що трапляється також нечасто). Звичайно, найкраще радитися зі своїм педіатром. 
Проте така можливість випадає рідко: лікар і патронажна сестра відвідують маму з немовлям усього раз. Для наступних їхніх візитів треба робити виклик або іти у поліклініку. Добре, якщо залишать номер телефону, однак і цим зловживати не варто. Поради бабусь інколи також суперечать самі собі, тому мама діє на власний розсуд.
Можна звернутись і до інтернету, однак як довідатися, кому довіряти? Найпопулярнішими сьогодні серед мам є поради лікаря Євгена Комаровського. На його офіційному сайті можна знайти багато цікавої та корисної інформації, а також отримати відповіді на запитання, що Вас турбують. Однак дбайливі бабусі та тітоньки нерідко чинять шалений опір “системі Комаровського”, бо вона виводить педіатрію з кам’яного віку (“зігріти і нагодувати”) і часто суперечить їхнім уявленням про турботу про новонародженого. 
Є й інші інтернет-ре­сур­си, яким можуть довіряти матері, наприклад, сайт “Тедді-клуб”, емблемою яко­го є плюшеві ведмедики – мама-ведмедиця з малюком. На ньому, до речі, можна знайти особливий додаток – “Календар вагітності”, встановивши який на свій комп’ютер можна щодня бачити візуалізацію (те, що відбувається з дитинкою у животі мами). Також, окрім важливої інформації, тут можна отримати онлайн консультації педіатра, гінеколога, психолога, юриста, фахівця з грудного вигодовування.
Якщо ж малюк “втомлює”, “не дає виспатись”, “наїстись” тощо – є привід замислитися над тим, що ви робите не так. Можливо, дитина неспокійна через те, що їй не вистачає уваги
Завдяки цим та іншим ресурсам, консультаціям у дільничного педіатра я дізналася багато нового. Моїй дівчинці вже майже п’ять місяців, і зараз я хочу поділитися з вами власними спостереженнями та тим, про що довідалась.
Найперше, не треба спів­чувати! Не можна оплакувати гірку долю молодої мами (“ні вийти кудись”, “ти та­ка змучена”...) чи робити “компліменти” про кола під очима. Якщо є можливість – допоможіть їй по господарству, зробіть із дітьми уроки чи просто погуляйте з ними. Не варто “грузити” маму (особливо це люблять робити молоді тати і діди) питаннями типу “Чому дитина плаче?” або ще гірше – вважати, що вона не має причин для втоми (“Сидить вдома і ніц не робить”). 
Бути мамою – класно! А тому МОЖНА і ТРЕБА отримувати задоволення від кожного дня спілкування з дитиною. Якщо ж малюк “втомлює”, “не дає виспатись”, “наїстись” тощо – є привід замислитися над тим, що ви робите не так. Можливо, дитина неспокійна через те, що їй не вистачає уваги та сприйняття її як особистості, яка Є, з якою треба рахуватися і яку необхідно розуміти. Існує декілька простих правил, що допоможуть мамі розуміти своє немовля з перших днів його життя. Вони базуються на задоволенні основних потреб малюка. Мами, які дотримуються цих правил “люблячої турботи”, ніколи не чують плачу дитини, сплять по ночах, не знають про кольки, отримують задоволення від материнства, а їхні дітки ростуть здоровими та щасливими.
Доведено, що раннє дитинство (період від 0 до 3 років) особливо впливає на розвиток особистості людини, її майбутній успіх і впевненість у собі, здатність любити та відчувати любов інших.

“Тепловий” режим!

Дитина до народження перебуває у середовищі, температура якого 370С. Новонароджені ж погано утримують тепло і швидко переохолоджуються, тому потрібно пильнувати, аби вони не мерзли: двічі на день вимірювати температуру за допомогою електронного термометра. Понижена температура тіла (нижча, ніж 36,5 °С) може серйозно вплинути на здоров’я малюка. Упродовж дня пробуємо ручки, ніжки і носик маляти – вони не повинні бути холодними.
Якщо дитя гаряче, то, можливо, потрібно зняти один шар одягу і поміряти температуру тіла через кілька хвилин. Якщо вона вища, ніж 37,5 °С – викликайте лікаря!

Чуйно реагуємо на плач!

Як тільки дитина заплакала – її тут же треба взяти на руки (мамі або родичам) та задовольнити її потреби (тобто позбутися причини плачу: голоду, брудного підгузка; можливо, маля хоче на руки, щоб його заколисали, погойдали; хоче рухатися, змінити положення тіла; воно замерзло, злякалось, у нього щось болить чи воно погано себе почуває). Реакція на плач повинна бути негайною!
Педіатри кажуть: плач – еволюційний сигнал тривоги, спосіб дитини привернути до себе увагу у критичних для неї обставинах. Саме плач формує материнську поведінку. Для дитини він – єдина можливість повідомити про те, що її щось турбує.
Без цього малюк ростиме неспокійним і невпевненим у собі, плакатиме все більше і більше, доки не розчарується у батьках. Потім, звичайно, він замовкне, втративши не тільки довіру до батьків, а й віру у принципову можливість задоволення власних потреб і амбіцій у майбутньому. Довіра та любов – два поняття, які стануть чужими для людини, котра виросла в таких умовах. З медичної точки зору, плакати шкідливо тому, що це:
– зменшує кількість кисню у крові;
– збільшує частоту серцевих скорочень;
– спричиняє збільшення рівня кортизолу – гормону стресу.
Підвищений рівень кортизолу в дитячому віці призводить до фізичних змін у мозку, підвищуючи ймовірність виникнення психічних розладів.

Носимо дитину на руках!

Це – його базова потреба, яку дуже важливо задовольняти. Адже мама для дитини – центр його всесвіту. Малюк провів з Вами дев’ять місяців і повинен провести ще стільки ж на Ваших руках.
Носіння на руках:
– забезпечує тактильну стимуляцію для адаптації та розвитку (кровообіг, розвиток головного мозку, вестибулярного апарату, ендокринної системи);
– сприяє навчанню малюка та вчить маму розуміти свою дитину;
– маля росте самостійним і впевненим у собі.
Важливо знати і розуміти, що немовля неможливо розпестити носінням на руках. Це така ж необхідність, як сон і їжа. Діти, які проводять на руках п’ять і більше годин на день, – не плачуть. Носити малюка на руках може не тільки мама, але і родичі, які за ним доглядають. Дуже зручно використовувати слінг – перев’язь у вигляді довгого шарфа, або традиційний слінг із кільцями.
Особливо важливо носити маля на руках, якщо воно народилося раніше терміну. Доведено: “золотим стандартом” у виходжуванні недоношених дітей є не кювез, а “метод кенгуру”, який передбачає постійне перебування дитини на мамі/татові/родичеві у буквальному сенсі цього слова. Показник виживання у таких діток найвищий, а наслідки раннього народження набагато менші порівняно з дітками, які перебували у кювезах для недоношених.

Спимо разом із малюком!

Спільний з матір’ю сон – ще одна базова потреба дитини. Відчуття мами поруч дозволяє малюкам засинати та спати краще, прокидатися тільки для того, аби поїсти, не плакати вночі. Коли дитя підросте та стане більш незалежним – воно візьме свого улюбленого ведмедика і піде спати у своє ліжечко. 
Малята, які сплять із мамами, швидше й охочіше ідуть з батьківського ліжка та ніколи до нього не повертаються. А мама і тато, які люблять один одного, завжди знайдуть час і місце для любовних ігор, не кажучи вже про те, що “дислокація” додасть особливої пікантності стосункам.
Спільний сон, з точки зору медиків і перинатальних психологів, важливий, оскільки:
– забезпечує звичний внутрішньоутробний комфорт;
– дитина отримує необхідну тактильну, нюхову та рухову стимуляцію;
– нормалізує ритм дихання – кількість вуглекислого газу, яку видихає мати, стимулює дихання дитини;
– забезпечує підтримання оптимальної температури тіла;
– важливий для профілактики синдрому раптової дитячої смерті;
Спільний сон корисний і для мам:
– тілесний контакт із малюком збільшує кількість окситоцину у матері, що допомагає скороченню матки і стимулює виділення молока;
– матері менше нервуються і більш вміло справляються із доглядом за новонародженим;
– спільний нічний сон забезпечує хорошу лактацію.
Спільним називається сон на відстані витягнутої руки та ближче. Як правило, мами кладуть малюка з собою в одне ліжко. Краще класти дитину під стіну, потім лягає мама, потім тато. Коли малюка потрібно погодувати вночі, прокидається тільки мама та прикладає малюка у зручній для неї позі (лежачи, сидячи, сидячи з-за спини).
Можна поставити дитяче ліжечко впритул до Вашого ліжка й опустити один бортик, аби простір між мамою і малюком став суцільним. Матраци повинні бути на одному рівні, без щілин, а ліжечко зафіксованим.
Не можна брати дитину у своє ліжко, якщо:
– Ви спите на дивані, перині чи кріслі;
– до цього Ви вживали алкоголь, ліки чи інші речовини, що послаблюють увагу або викликають сонливість;
– Ви почуваєтесь нездоровою, надзвичайно втомленою і Вам важко стежити за дитиною;
– не кладіть малюка у своє ліжко, якщо дитина народилася недоношеною, з малою вагою або у неї підвищена температура тіла;
– не залишайте дитину на дорослому ліжку без нагляду, а також тоді, коли там сплять інші діти.

Годуємо новонародженого на вимогу!

Дозвольте дитині самій регулювати частоту та тривалість годувань, не зважайте на тих, хто радить годувати її за графіком, каже, що у вас мало молока чи радить допоювати водичкою. 
Про те, як домогтися того, щоб дитині вистачало молока, а для мами грудне годування було в радість – читайте у наступному номері.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4919 / 1.64MB / SQL:{query_count}