Сирійський глухий кут

У Раді Безпеки ООН триває політична війна навколо ситуації у Сирії

фото: AP
Рада Безпеки ООН розпочала процедуру підготовки резолюції, яка зобов’яже Сирію розкрити інформацію про запаси хімічної зброї та передати її під міжнародний контроль. Проект документа вже викликав жорсткі заперечення з російської сторони. Москва наполягає, що військова операція у Сирії може початися тільки з санкції ООН. Тим часом американські дипломати заявили, що збираються звинуватити режим Башара Асада у військових злочинах і вже почали збір доказів для передачі справи до Міжнародного трибуналу.

Битва в ООН

На думку експертів, обговорення проекту резолюції щодо Сирії може затягнутися на невизначений термін. Представники п’яти країн – постійних членів Радбезу – розділилися на дві непримиренні групи, відстоюючи діаметрально протилежні позиції. Через постійні розбіжності ніхто не може передбачити, коли саме підсумковий документ винесуть на голосування.
Основою для проекту резолюції стала російсько-американська угода, яку підписали в Женеві у минулу суботу голова МЗС РФ Сергій Лавров та держсекретар США Джон Керрі. Згідно із затвердженим планом, вже 21 вересня сирійська сторона повинна представити “повний і вичерпний список” усіх об’єктів, на яких знаходяться отруйні речовини, і передати дані про запаси хімічної зброї. Всі роботи по знищенню цього арсеналу повинні закінчити до середини 2014 року.
Представники п’яти країн – постійних членів Радбезу – розділилися на дві непримиренні групи, відстоюючи діаметрально протилежні позиції. Через постійні розбіжності ніхто не може передбачити, коли саме підсумковий документ винесуть на голосування
Гарантом того, що дії Сирії цілком відповідатимуть вимогам Організації з заборони хімічної зброї, повинна виступити Рада Безпеки. Якщо Дамаск порушить свої зобов’язання, Радбез повинна буде вжити заходів відповідно до ст. 7 Статуту ООН, що передбачає і застосування військової сили. Саме цей пункт угоди став основною причиною розбіжностей. США, Великобританія і Франція наполягають на тому, що лише загроза негайного застосування сили може змусити Дамаск виконувати умови договору, і цей пункт повинен бути обов’язково включеним у текст резолюції.
Росія ж вважає, що проект документа може містити нагадування про ст. 7 Статуту, але питання про застосування сили проти Сирії потребують окремого обговорення та прийняття нової резолюції. Не влаштовує Москву і заява Франції та США про те, що у разі невиконання умов договору вони залишають за собою право в односторонньому порядку розпочати військову операцію. 
Напередодні Сергій Лавров ще раз закликав не поспішати з висновками про вину сирійської влади. За його словами, Росія має докази того, що хімічну зброю застосовували антиурядові сили, і пообіцяв передати ці дані до ООН. “Опозиція регулярно вдається до провокацій, щоб викликати інтервенцію проти Сирії”, – переконаний пан Лавров.

Асад звинувачує опозицію

Про те, що сирійська армія не причетна до хімічної атаки у Гуті 21 серпня, заявив і Башар Асад. В інтерв’ю телеканалу Fox News він стверджував, що в цей момент урядові війська “успішно розвивали наступ у цьому районі”. “Це якась безглузда історія, – запевняв президент Сирії. – У нас не було ніяких причин використовувати ракети, нашпиговані зарином”.
Сирійський лідер підтвердив, що Дамаск готовий передати свої хімічні запаси США за умови, якщо процес їх ліквідації оплатить американська адміністрація. “У технічному плані це дуже складна операція, яка потребує багато грошей, – зазначив Башар Асад. – За деякими оцінками, не менше 1 млрд доларів за весь сирійський арсенал. Якщо американці готові заплатити ці гроші і взяти на себе відповідальність за вивезення токсичних речовин у США – ми готові піти на це”.
Сирійський лідер підтвердив, що Дамаск готовий передати свої хімічні запаси США за умови, якщо процес їх ліквідації оплатить американська адміністрація
У Вашингтоні ж вважають, що навіть відмова від хімічної зброї не допоможе Башару Асаду утриматися на своєму посту. “Складно уявити, що громадянська вій­на закінчиться, якщо Асад залишиться при владі”, – заявив Барак Обама в інтерв’ю телеканалу Telemundo. За словами президента США, його головна мета полягає у тому, щоб забезпечити “поступовий відхід Асада”, а потім допомогти у проведенні “політичних реформ у Сирії, які завадили б поширенню ісламського екстремізму”.
При цьому у Вашингтоні вважають, що президент Сирії повинен постати перед міжнародним судом як військовий злочинець. Як заявив представник Держдепартаменту Стівен Рапп, влада США вже почала збір доказів його вини. Свідоцтва, знайдені за допомогою представників сирійської опозиції, зараз зберігаються у спеціальному центрі, відкритому в Європі. Загальний обсяг зібраних матеріалів перевищує 200 тис. сторінок. За словами представника Держдепу, судовий процес над Башаром Асадом може початися “ще до остаточного завершення сирійського конфлікту”.

Погляд із Сирії

Тим часом віце-прем’єр уряду Кадрі Джаміль заявив в інтерв’ю британській газеті The Guardian, що ані уряд, ані опозиція не мають можливості здобути перемогу у конфлікті, який триває вже більше двох років і привів до загибелі більше ста тисяч людей. Джаміль, який опікується в уряді фінансово-економічним блоком, відзначив, що протистояння уже призвело до катастрофічних наслідків для сирійської економіки: її втрати склали близько ста мільярдів доларів. “Ні опозиція, ні влада не мають достатньо сил, щоб змінити ситуацію на свою користь”, – наголосив Джаміль.
Він припустив, що повстанці можуть погодитися на перемир’я за умови міжнародного спостереження – наприклад, з боку миротворчих сил ООН. Однак лідери сирійської опозиції неодноразово заявляли, що не будуть брати участь у конференції в Женеві, доки президент Сирії Башар Асад не подасть у відставку.
Не треба думати, що режим буде існувати у колишньому вигляді після подій останніх двох років, але для старту реформ нам треба звільнитися від зов­нішнього впливу
Чиновник також оголосив пропозиції сирійського уряду, які можуть прозвучати у Женеві. “Це – припинення зовнішнього втручання та бойових дій, запуск мирного політичного процесу, який дозволить сирійцям висловити свою волю без впливу ззовні”, – перерахував віце-прем’єр. США мають намір переконати опозицію відмовитися від бойкоту конференції, зазначає Guardian. “Але парадокс у тому, що США хочуть дати опозиції лідируючу роль. Нас не влаштовує такий односторонній погляд”, – зазначив Кадрі Джаміль.
Він є одним із двох міністрів від малих партій, призначених в уряд для того, щоб подолати у ньому монополізм правлячої партії “Баас”. Чиновник вважає, що переговори в Женеві могли б стати уроком для формування “уряду національної єдності” і допомогти опозиції подолати боязнь діалогу з владою. “Не треба думати, що режим буде існувати у колишньому вигляді після подій останніх двох років, але для старту реформ нам треба звільнитися від зов­нішнього впливу”, – підкреслив Джаміль.
На його думку, доповідь ООН про хімічну атаку 21 серпня “не є об’єктивною”. При цьому чиновник вважає, що виявлені на місці атаки залишки ракет дійсно могли мати радянське походження.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4165 / 1.6MB / SQL:{query_count}