Американська влада закрили свій повітряний простір для літака президента Венесуели Ніколаса Мадуро, який у п’ятницю прямував з візитом до Китаю. Президентський літак повинен був перетнути повітряний простір Пуерто-Рико, що знаходиться у юрисдикції США .
“Напередодні нашого вильоту з КНР ми отримали від американської влади інформацію про те, що нам відмовили у прольоті американським повітряним простором в Атлантиці”, – заявив голова венесуельського МЗС Еліс Хауа. “Ми вважаємо, що це – ще один прояв агресії з боку північноамериканської імперії. Ніхто не може забороняти проліт літака, у якому перебуває президент республіки, що знаходиться у державній міжнародній поїздці, і для того, аби відмовити у прольоті, немає аргументів”, – підкреслив міністр.
Пізніше з критикою на адресу США виступив і сам президент Венесуели. У своєму твіттері Мадуро повідомив, що дії Вашингтона його поїздці до Китаю ніяк не завадили. “Я наказав, щоб розробили інший маршрут, нехай і довший. Але США не вдасться не допустити мого візиту до Китаю. Відмовити голові держави в тому, щоб він скористався повітряним простором країни, яку вони колонізували, – серйозна помилка”, – написав Мадуро .
Як раніше повідомляли світові ЗМІ, візит Мадуро до Китаю мав тривати до 24 вересня. Очікують, що лідери Венесуели та Китаю обговорять взаємодію країн у соціальній сфері та питання щодо постачання до Венесуели побутової техніки та комп’ютерів китайського виробництва. Відразу після інциденту з літаком Мадуро стало відомо, що США відмовили у видачі своїх віз делегації Венесуели в ООН, куди вона повинна була відправитися наприкінці вересня. Тепер дипломати з Каракаса не зможуть взяти участі у роботі Генеральної Асамблеї. У відповідь на дії США Мадуро пригрозив “вжити жорстких заходів дипломатичного характеру”.
Нагадаємо, що лише два місяці тому (у липні цього року) уряди Франції, Португалії та Іспанії заборонили проліт літака президента Болівії Ево Моралеса, що вилетів із Москви, через свої повітряні простори. Це, ймовірно, сталося через тиск Вашингтона, який вважав, що на борту болівійського лідера знаходиться колишній співробітник ЦРУ Едвард Сноуден. Після цього літак президента перенаправили до Австрії, де Моралес провів більше 13 годин. Щоправда, США тоді не підтвердили, що вимушена посадка відбулася на їх вимогу. Та Моралес все ж звинуватив у провокації Вашингтон. Відразу після інциденту він пригрозив закрити посольство США у Болівії і вивезти своїх дипломатів з території Америки.
Сам Моралес у п’ятницю заступився за свого венесуельського колегу і пригрозив президенту Бараку Обамі міжнародним судом: “Ми будемо готувати міжнародний позов, щоб Обама і його уряд опинилися під судом за злочини проти людяності. Це буде кращим інструментом захисту прав держав. Як учасники Спільноти латиноамериканських і карибських держав ми просимо скликати зустріч на рівні президентів, аби серйозно розглянути питання про зарозумілість США”.