Одними з найяскравіших представників осіннього фруктового врожаю є сливи. Солодкі, м’які, соковиті плоди поєднують низьку калорійність з високою біологічною цінністю.
Користь передусім
Сливи – дуже корисний та вітамінний продукт. Вони багаті на білки, вуглеводи, харчові волокна, вільні органічні кислоти, калій, кальцій, натрій, фосфор, магній, хром, цинк, йод, марганець, мідь, фтор, провітамін А, вітаміни групи В, РР, С і Е. До речі, останнього вітаміну у сливах навіть більше, аніж у вишнях, апельсинах, грушках чи черешнях. Не бракує сливам і біологічно активних речовин – 25% легкозасвоюваних вуглеводів складає фруктоза, решта – глюкоза.
Цікаві факти про сливи
|
* Сливове дерево може бути розмірами від одного-двох до п’яти метрів, а крона дерева, в залежності від сорту, – розкидистою або витягнутою вгору. * Сортів сливи налічується близько 100, але всі вони взяли свій початок від дикого терну. * У сливи листочки простої форми з зубчастими краями. Цвітуть сливи навесні, квіти у неї запашні, білого або рожевого кольору. * Плоди можуть бути величиною як з перепелине яєчко, так і досягати розмірів кулака дитини, в залежності від сорту. * Сьогодні виведені сорти сливи з жовтими, фіолетовими, синіми, червоними і зеленими плодами. * Якщо слива кислувата на смак – це означає, що її зірвали з дерева і вона ще не достигла. * Екстракт сливи додають у косметичні продукти, що сприяють омолодженню шкіри і наданню їй пружності. |
Зі слів гастроентеролога Романа Курія, свіжі, сушені сливи, особливо чорнослив, соки зі сливової м’якоті, а також компоти, корисні як дітям, так і дорослим. “Сливи рекомендовані при хворобах кишечника, закрепах (через свою м’яку проносну дію). Вони здатні вивести з організму радіонукліди, солі важких металів, канцерогени і шкідливий холестерин”, – зазначив лікар.
Зміцнюючи печінку, сливи сприяють очищенню крові і виведенню з організму токсинів
У лікувальних цілях сливи включають в раціон хворих із захворюваннями нирок, печінки, серця. Зміцнюючи печінку, сливи сприяють очищенню крові і виведенню з організму токсинів. Окрім цього, сливи здатні підвищити гемоглобін, заспокоїти печію, запобігти утворенню тромбів на стінках кровоносних судин, вилікувати тромбози, розширити коронарні судини та сповільнити розвиток хвороби Альцгеймера у людей похилого віку.
Дуже корисний для організму свіжовичавлений сливовий сік – він зберігає всі харчові та лікувально-профілактичні властивості свіжих плодів, а спожитий натщесерце, добре очищає організм від токсинів і шлаків. При зниженій кислотності шлунка корисно вживати лише той сливовий сік, який вичавлений з кислих сортів рослини. Варто мати на увазі, якщо солодкі плоди мають дезінфікуючі і послаблювальні властивості, то кислі сливи можуть призвести до закрепів.
Цінність слив у тому, що цей продукт дуже низькокалорійний – у середньому в 100 г плодів міститься лише 30 ккал, тому користаючи з її багатства вітамінів і мінералів, можна не переживати про збільшення ваги.
Для кого сливи табу
Сливова дієта №1 Потрібно увесь день їсти лише сливи (приблизно 1 кг) і запивати їх мінеральною водою без газу чи несолодким зеленим чаєм. За три дні сливового розвантаження можна очистити шлунок та скинути приблизно 3 кг зайвої ваги.
Сливова дієта №2 З раціону бажано виключити хліб, цукор, все смажене, копчене, здобне, а також все жирне (м’ясо, молочні продукти). На додачу до складеного легкого меню варто випивати натуральний сливовий сік (двічі на день до їжи по 200 мл). Сік у цьому випадку є своєрідним каталізатором, який сприятиме схудненню. Після 18.00 не можна їсти нічого, окрім слив. Після такої дієти нормалізується травлення, а кишківник запрацює як годинник. |
При вживанні слив є певні застереження. Як зазначив Роман Курій, не бажано вживати кислі сорти слив людям з виразковою хворобою шлунка і дванадцятипалої кишки, при гастриті з підвищеною кислотністю і гіпотонії (низькому артеріальному тиску). Обмежити вживання також потрібно алергікам і тим, хто має схильність до утворення каменів у сечовивідних шляхах.
Сушені сливи (чорнослив) не варто їсти людям, які страждають на цукровий діабет. А ось сливовий сік треба з обережністю вживати хворим на подагру і ревматизм, тому що при цих хворобах в організмі людини обов’язково має бути достатня кількість рідини, в той час як сік із сливи сприяє її виведенню.
Не бажано вживати сливи людям з виразковою хворобою шлунка і гіпотонії
Обережно варто включати сливи в раціон дітей, оскільки вони можуть спровокувати шлункові болі, розлади шлунково-кишкового тракту, бурчання в шлунку і пронос.
Дозрілі – найсмачніші
Сливи, зірвані чи придбані недозрілими, матимуть набагато менше корисних властивостей, аніж дозрілі. Тим не менше, вибирати на ринку чи в магазині надто м’які перезрілі фрукти також не варто. Вибір має падати на пружні сливи, які можуть мати восковий наліт. Сливи з товстою шкіркою зберігатимуться довше, а солодкі плоди з тоненькою шкіркою – потрібно з’їсти якнайшвидше, аби не зіпсувалися.
Вдома сливи бажано зберігати в поліетиленовій упаковці з отворами у відділі холодильника, призначеному для зберігання овочів і фруктів. При таких умовах сливи протягом 20 днів не втратять своїх смакових якостей і цілющих властивостей.
Сушені сливи, компоти, заготовлені про запас, зберігають до 80% вітамінів. А варення, якщо його не переварювати і не робити занадто солодким, легко замінить цукерки та інші солодощі.
Рецепти
М’ясна запіканка зі сливами
Складники: 1кг слив (можна сушені), 4 скл. води, 4 ст. л. масла, 2 цибулини, 1 скл. червоного солодкого вина, 2 ст. л. меду, 1/4 ч. л. меленої кориці, 500 г м’яса, 3 яйця, сіль і перець, маргарин, сушені сливи для прикраси.
Нагріти духовку до середньої температури. Обшпарити сливи кип’ятком і залишити на 15 хв. Розігріти у каструльці масло і посмажити у ньому цибулю до золотистого кольору. Відцідити сливи, вийняти кісточки, дрібно нарізати і додати у каструлю з цибулею. Усе разом підсмажити ще 5 хв. Додати вино, мед, корицю, перемішати і варити на середньому вогні 15 хв. Зняти з вогню і охолодити.
Покласти у велику миску відварене і дрібно порізане м’ясо, отриману суміш зі слив, яйця і все перемішати. Заправити сіллю і перцем. Змастити і посипати борошном деко і викласти отриману суміш. Запікати 40 хв. або до готовності, запіканка повинна трішки осісти. Перед подачею страву трішки охолодити.
Пиріг зі сливами
Складники: 600 г слив, 4 яйця, 100 г цукру, 120 г борошна, 250 мл молока, олія.
Змасти форму олією і посипати борошном. Покласти у форму нарізані сливи. Змішати яйця з цукром, поступово додавати борошно і тільки потім влити молоко. Залити сливи тістом. Поставити пиріг у духовку, розігріту до 170 градусів, і запікати 15 хв. Далі зменшити температуру до 150 градусів і запікати ще приблизно 20 хв. Готовність перевірити дерев’яною зубочисткою або сірником. Готовий пиріг охолодити перед подачею, інакше він буде занадто м’який.
Салат з фруктів
Складники: 100 г яблук, 80 г груш, 80 г слив, 120 г винограду, 60 г цукру, 20 г лимонного соку, 80 г вина, 40 г горіхів (мигдалю).
Фрукти помити, видалити кісточки. Яблука, груші, сливи нарізати на дрібні кубики, виноградини розрізати навпіл, заправити цукром, лимонним соком. Викласти усе в скляну тарілку, залити вином (можна замінити збитими вершками) і посипати посіченими горіхами.
Мариновані сливи
Складники: 1 кг слив, 4 ст. л. солі, 1,5 скл. цукру, 2/3 скл. винного оцту, 1/2 скл. лимонного соку, 1/4 ч. л. кориці.
Сливи помити і проколоти у кількох місцях, щоб під час варіння вони не потріскали. Приготувати розсіл і викласти в нього сливи на 3-4 год. В емальованому посуді змішати оцет, цукор, лимонний сік і корицю, довести до кипіння і проварити кілька хвилин. Сливи витягти з розсолу, промити у холодній воді, розкласти у стерильні банки і залити сиропом, що кипить. Закрити кришками і зберігати у прохолодному місці. Їх можна подавати до смаженої свинини і качатини.