Смачний, корисний і… небезпечний

Виноград зміцнює імунітет і може врятувати від серцевого нападу, але тим, хто має кольки, діабет і проблеми з травленням, споживати його не можна

Восени прилавки ринків та магазинів аж угинаються під кольоровими кетягами винограду. Втриматися від купівлі бодай кількох грон украй важко. Через те, що виноград не лише смачний, а й корисний, він повинен бути в раціоні кожної людини, яка дбає про своє здоров’я.

Їжте, але в міру!

У винограді корисне все: і гілки, і листя, і кісточки, і самі ягоди. Зі слів голови Асоціації дієтологів Львівщини Зоряни Завади, він багатий на вітаміни А, групи В, Р і С, щавлеву, лимонну, янтарну та фолієву кислоти. Багато в ньому і кальцію, калію, фосфору, заліза, магнію, селену. Крім того, виноград є джерелом флавоноїдів – потужних антиоксидантів, що сповільнюють процес старіння.
“Виноград треба їсти всім – і дітям, і дорослим. Головне знати міру. Багато хто вважає, що від винограду гладшають, але це не так. Надлишкова вага з’являється не від ягід, а внаслідок підвищеного апетиту, спричиненого споживання винограду, – пояснює лікар. – На добу можна з’їдати 200-300 грамів. Якщо дозволити собі більше, то це сприятиме швидкому набиранню ваги. Наприклад, один кілограм винограду за калорійністю дорівнює 227 грамам хліба, 387 грамам м’яса, 1 кілограму 100 грамам картоплі, 1 літрові коров’ячого молока і за поживністю прирівнюється до материнського молока”.
Що темніший виноград – то кращий
Дуже корисними є кісточки – вони містять вітаміни А, Е, К та природні олії, що зміцнюють клітини та омолоджують організм. А ще кісточки і шкірка сприяють очищенню кишківника від шлаків, їжа краще перетравлюється. Багате на аскорбінову, органічні кислоти, цукри та дубильні речовини й листя винограду. Настій із нього – незамінний засіб при ангіні, а примочки з цього настою лікують гнійні рани та виразки. Порошок, приготовлений із сухого листя, радять нюхати при кровотечах з носа.

Використовуємо замість ліків

 Цікаве про виноград                     
У цілому світі налічується більш ніж 3 тисячі сортів винограду різних видів, виведених для певних цілей: одні використовують у виноробстві, з інших роблять родзинки, соки чи скеровують у торговельну мережу. 
З винних сортів найпопулярнішими є Ізабелла, Совіньйон, Піно, Рислінг, Дамський Пальчик, Кишмиш, Каберне, Шардоне, Мускат, Мерло, Аркадія, Лора, Кодрянка, Токай, Лідія, Кокур, Аврора Магарача. З цих сортів виходять найкращі на смак та колір вина, що мають неабияку популярність і попит.
Найсмачнішими вважають Захват, Марадонну, Фламінго, Оригінал, Вікторію, Ляну, Елегант, Дамський Пальчик, Кечкемет, Агат Донський і Водограй.
Найменш корисним є виноград без кісточок (вважається, що він штучно виведений), як-от Кишмиш. Навіть у щойно зібраних ягодах міститься лише 30-50% тих корисних речовин, які є у кісточковому. 
В домашніх умовах свіжий виноград не може довго зберігатися, тому що для цього потрібне прохолодне, добре провітрюване приміщення. Для нетривалого зберігання (15-20 днів) грона можна розкласти на полицях у неопалюваному приміщенні. Крім того, ягоди можна зберігати поклавши у невисокі дерев’яні ящики і пересипавши тирсою. Невелику кількість винограду варто покласти у морозильну камеру в закритих поліетиленових торбинках чи картонних коробках.
Через великий вміст кальцію виноград дуже корисний тим, хто має проблеми із серцем. Допомагає при недокрів’ї, запобігає утворенню згустків  крові, скорочуючи ймовірність серцевого нападу. Споживання цих ягід сприяє підвищенню рівня гемоглобіну, допомагає при мігрені, покращує травлення, рятує від утворення каменів у нирках, лікує подагру.
Виноград знімає втому і нервове напруження, відновлює сили та енергію, зміцнює імунітет і захищає організм від стресів. Його варто їсти астматикам (поліпшує стан дихальних шляхів і легень) та дітям (від цього вони краще ростуть і стають менш дратівливими). Помічним є виноград і при закрепах як легкий проносний засіб.
Виноград корисний людям, що мають проблеми із серцем
Виноградний сік корисно пити людям похилого віку, бо він допомагає при хворобі Альцгеймера (старече недоумство), покращуючи мозкову діяльність і затримуючи нейродегенеративні процеси. Флавоноїди, що входять до його складу, окрім лікування серцево-судинних недуг, здатні боротися з ушкодженнями, спричиненими вільними радикалами, наприклад, катарактою.

Синій, білий, рожевий чи зелений?

Зі слів Зоряни Завади, корисним є як світлий, так і темний сорти винограду. Але кажуть: що темніший виноград – то кращий. У темних ягодах міститься велика кількість антиоксидантів, що зміцнюють захисні функції організму.
Особливо корисний синій жінкам, адже допомагає запобігти рак молочної залози. А світлий завдяки сечогінним властивостям виводить пісок із жовчевого міхура і очищає нирки.

Корисний, але не всім…

Обмежити споживання винограду варто тим, хто має діабет, виразку шлунка чи дванадцятипалої кишки, ожиріння, цироз печінки, часті діареї. Від цих ягід варто відмовитися й тим, у кого стоматит, карієс та схильність до алергії.
Не можна ласувати  виноградом після жирної їжі, сирого молока, якщо перед тим з’їли багато овочів та фруктів, випили мінеральної води. Це може спричинити бродіння в кишківнику і призвести до розладів у роботі шлунка.

 Рецепти                                        

Салат “Яскрава осінь”

Складники: 400 г вудженої курки, 1 скл. різнобарвного винограду, 2 скл. горіхів (кешью), 1/3 скл. майонезу, 1/3 скл. натурального йогурту, 6 листків салату, 1/2 ч. л. меленого чорного перцю, 3 ст. л. лимонного соку.
Курку накраяти на кубики, виноградинки розрізати навпіл. Усе перемішати, додати горіхів і викласти в салатницю на листки салату. Поставити до холодильника. Для соусу: змішати йогурт із майонезом, приправити лимонним соком, сіллю та перцем. Полити салат. Подавати охолодженим.

Кульки з виноградом

Складники: 125 г козячого сиру, 60 г домашнього сиру, 0,5 скл. мигдалю, 24 шт. великих виноградинок, пучок зеленої цибулі, 2 ст. л. десертного вина, олія (для обсмажування мигдалю), сіль, чорний мелений перець до смаку.
У посудині змішати козячий та домашній сир, ретельно перемішати, можна збити в блендері. Додати до сирної маси вина, посолити-поперчити до смаку. Ретельно перемішати і поставити в холодильник на півгодини. Мигдаль подрібнити та обсмажити на розігрітій сковороді з невеликою кількістю олії до золотистого кольору. Вистудити. Зелену цибулю помити, обсушити і дрібно нарізати. Змішати цибулю з горіхами. Чайною ложкою набирати сирну масу і втискувати виноградинки в сир. З допомогою харчової плівки сформувати кульки з виноградинками усередині. Обкачати кульки в мигдально-цибулевій суміші та викласти на тарілку. До подавання на стіл тримати закуску в холодильнику.

Кекс із виноградом

Складники: 2 скл. борошна, 3 яйця, 1 скл. кефіру, 100 г масла або маргарину, 1 скл. цукру, пакетик розпушувача, 4 ст. л. олії, 200-300 г винограду без кісточок, ванілін до смаку, цукрова пудра.
Яйця збити з цукром. Додати розпушувача, розтопленого маргарину або масла, олії, ваніліну та борошна. Ретельно вимішати. Тісто не повинно бути занадто густим. Додати винограду і знову вимішати. Викласти тісто у змащену олією форму. Пекти 40 хвилин в заздалегідь розігрітій до 180 градусів духовці. Готовий кекс вистудити і посипати цукровою пудрою.

Виноградне варення

Складники: 1 кг винограду, 1 кг цукру, 300 г води, лимонна кислота, ванілін.
Неушкоджені ягоди промити, дати стекти воді та занурити в окріп на хвилину, а потім – одразу ж в холодну воду. Поки вода стікає, зварити цукровий сироп. Гарячий сироп вилити в широку каструлю, висипати до нього виноград і залишити на шість годин. Після цього поставити миску на плиту, закип’ятити, варити 10 хв. і залишити на вісім годин.
Повторити ту ж процедуру вдруге. Третій раз проварити 8 хвилин, додати лимонної кислоти, ванільного порошку, потримати ще кілька хвилин і зняти з вогню. Гаряче варення розкласти в прогріті сухі банки і закрити металевими кришками.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4581 / 1.62MB / SQL:{query_count}