Святі-покровителі учнів, студентів, батьків і вчителів

До кого з молитвою потрібно звертатися по допомогу у навчанні

Завтра перший дзвоник покличе на навчання тисячі українських учнів і студентів, заохотить їх до великої праці будування себе і пізнання світу. Разом з ними до класів і аудиторій вирушать їх старші товариші і порадники: вчителі, викладачі, вихователі. У багато закладів на урочистості прийдуть священнослужителі, аби поблагословити тих, хто навчає, і тих, хто вчиться, на плідну та успішну співпрацю. 
Українське прислів’я каже: “Без Бога ні до порога”. Тому Божої допомоги і учні, і вчителі, і батьки потребуватимуть щодня. Не усім відомо, що у них є багато заступників і покровителів серед святих і блаженних, тих, хто за вченням Церкви, за земного життя досягнув особливих чеснот і тепер перебуває близько Творця та може і для нас випрошувати у Нього благодаті.

Знані та невідомі заступники

Для кожного з нас заступницею є Пресвята Богородиця, особливо для дітей і матерів. Покровителем родини, батьків і виховників Церква називає святого Йосифа Обручника, який у земному житті був опікуном та вихователем для самого Ісуса Христа. Покровителем дітей вважається і їхній улюбленець – святий Миколай Чудотворець. Він не лише приносить подарунки, а також “на всякий час помагає” тим, хто до нього звертається. 
Святого Івана Боско, виховника молоді і засновника монашого чину салезіян, який опікується молодими людьми і провадить велику освітню роботу, Католицька церква офіційно проголосила покровителем дітей, молоді, батьків і педагогів. Його мощі нещодавно побували у Львові, у храмі Покрови Пресвятої Богородиці (вул. Личаківська, 175). Вклонитися їм приходили тисячі дітей та дорослих. 
Покровителями студентів вважаються і великий богослов-схоласт, ангельський доктор Тома Аквінський та зачинатель середньовічного енциклопедизму, останній латинський отець Церкви Ісидор Севільський. Цікаво, що останній є водночас і покровителем нинішнього найкращого “друга” учнів і студентів – інтернету. 
Івана Боско, виховника молоді і засновника монашого чину салезіян, Католицька церква офіційно проголосила покровителем дітей, молоді, батьків і педагогів
Опікуном учнів і студентів є також польський святий Станіслав Костка (за польських часів разом зі святим Рохом він був покровителем Львова. Його зображення навіть прикрашало стару міську ратушу), який помер у віці 17 років. Він був послушником ордену єзуїтів і наперед передбачив свою кончину. Під час ексгумації його тіло, яке пролежало два роки у могилі, благоухало.
Преподобного Сергія Радонезького також вважають наставником учителів та викладачів, а також учнів і студентів, які бажають досягнути успіхів у навчанні. Слов’янських вчителів і просвітителів Кирила і Методія теж шанують як покровителів тих, хто навчає, і тих, хто вчиться.
Заступником греко-католицької студентської та учнівської молоді, викладачів є блаженний священномученик Микола Конрад, якого біля села Страдч разом з дяком Василем Приймою у червні 1941-го замордували радянські війська. Отець Микола був викладачем Львівської богословської академії. За спогадами, отець був добрим вчителем, умів знаходити спільну мову зі студентами, які за це його любили і шанували.

Останні стають першими

Наостанок трішки докладніше про ще одного святого, якого ми недостатньо знаємо. Покровителем його “проголосили” самі студенти. Святий Йосиф з Купертино жив в Італії у XVII столітті. З усіх канонізованих найменш обдарованим, чи, радше, з людської точки зору, цілком бездарним, мабуть, був саме він. Він щиро, без лицемірства і вдавання, називав себе “братом-ослом”. І у цьому була доля правди. Це “підтверджували” його постава, незграбність, повільність, упертість (яку з Божою поміччю з часом подолав), хода, відсутність будь-яких професійних й інтелектуальних здібностей.
Життя Йосифа було дуже непростим, оскільки усі його зневажали та насміхалися при будь-якій нагоді. Навіть мати вигнала його з дому, бо він був вкрай незграбним, нічого не міг навчитися та запам’ятати, виглядав доволі неохайно, завжди ходив з відкритим ротом. Проте Йосиф був дуже щирим у молитві і міг звертатися до Бога будь-де так, що здіймався у повітря. Але й це тільки посилювало глузування. Неодноразово він ішов до монастиря, однак невдовзі його і звідти проганяли. Згодом Йосифа прийняли у монастир францисканців, де він зумів опанувати себе і стати значно вправнішим. Особливо любив він бути коло тварин, проповідував їм у дусі святого Франциска. 
Святий Йосиф з Купертино 
Настоятелі монастиря прийняли рішення, щоб брат Йосиф таки здобув богословську освіту. Це було понад його силу і здібності – з усього Святого Письма він спромігся вивчити напам’ять лише один вірш, чи, радше, половину: “Благословенне лоно, що Тебе носило…” Коли прийшов час іспитів на сан диякона, екзаменатор сказав, що відкриє Святе Письмо і Йосиф повинен буде розказати будь-який вірш, на який той натрапить. І це виявився той єдиний вірш, який Йосиф знав…
Йосиф був досконалим духівником, бачив людину наскрізь, а стан душі святий відчував на фізичному рівні: людей він часто сприймав у вигляді тварин і навіть чув відповідний запах
Іспити на священство проходили у не менш дивовижний спосіб. Єпископ був вражений досконалою підготовкою кандидатів, коли слухав їхні відповіді, тому зробив висновок, що і решта студентів володіє матеріалом на тому ж рівні як і ті, хто вже склав іспит, тому вирішив зарахувати його усім. Звичайно, серед них опинився і брат Йосиф. 4 березня 1628 р. він став священиком.  
Усвідомлючи, що проповідник з нього ніякий, Йосиф вирішив служити на духовній ниві постом, молитвою і покаянням. Багато людей навернулося через нього до Бога, адже у Йосифа був дар левітації – він міг здійматися у повітря. Документально зафіксовано також 17 випадків біолокації (присутності у кількох місцях одночасно). Коли його матір помирала в Купертино, у той час він служив в Асижі, але мати бачила його біля себе. Брати побачили, що Йосиф плаче, і запитали, що трапилося. Він відповів, що щойно померла його мама.  
Йосиф був досконалим духівником, бачив людину наскрізь, а стан душі святий відчував на фізичному рівні: людей він часто сприймав у вигляді тварин і навіть чув відповідний запах. Покровителем студентів, особливо перед екзаменами, святий Йосиф з Купертино став у кінці XIX століття завдяки групі студентів з Неаполя, які приходили до храму San Lorenzo Maggiore і молилися, просячи у святого допомоги у навчанні та складанні екзаменів, адже кому, як не брату Йосифові, були відомими усі страхи та переживання, пов’язані із цією процедурою!

 До теми                                     
Молитва учня і студента!
Вседобрий Господи Боже, зішли на мене Святого Твого Духа, щоби просвітив мій розум та дарував мені розуміння таїнств віри, об’явленої Ісусом Христом та проповідуваної Святою Церквою. Дай мені розуміння науки, яку вивчаю, та зміцни мої духовні сили, щоб усе, чого я навчуся, було для більшої слави Бога, на потіху моїм батькам та для добра моєї Батьківщини України.
Пригорни мене до себе, Боже, як ти пригортав малих дітей, кажучи: “Пустіть дітей! Не бороніть їм приходити до мене, бо таких Царство Небесне”. Не залишай мене, особливо коли мені буде важко вчитися. Відкрий мої очі, щоб вони бачили усе, що Ти сотворив, і відкрий мої уста, щоб могли завжди дякувати Тобі за всі дари, якими Ти мене обдарував. Дякую Тобі за дар життя, за дар моїх батьків і за ласку, що маю можливість вчитися. Допоможи мені максимально скористатися цією можливістю. Нехай мої уста стануть інструментом Бога, щоби вони вимовляли лише добрі речі і були замкненими для поганих слів, слів осуду, обмови, образи та різних слів проти Бога і проти ближніх моїх.
Відкрий мої вуха, щоби вони завжди чули Слово Боже, добрі речі, повчання, напоумлення і були замкненими для поганих слів. Прошу Тебе, опікуйся моїми вчителями, викладачами та наставниками, щоби вони змогли за прикладом Ісуса Христа, Доброго Вчителя, сповнити свою місію “навчати”. Дай мені, Господи Боже, добру пам’ять, щоби я міг добре вчитися та запам’ятовувати все необхідне для життя з Тобою, у святій Церкві, під покровом Пресвятої Богородиці, моєї Вчительки тепер і у вічності. Амінь.
Молитви до святого Йосифа з Купертино (про допомогу у навчанні)
Святий Йосифе, випроси, щоб Святий Дух очистив моє серце і зробив його подібним до Твого, сповнив його мудрістю, вірою і любов’ю. Вияви на мені свою доброту, і я намагатимусь наслідувати Твої чесноти. 
Святий Йосифе. Ти бачиш, як мені інколи нудно вчитися і як важко дається навчання. Ти ж допоможи мені, щоб це заняття стало для мене легким і приємним. Я постановляю бути пильнішим у своєму навчанні і зростати у святості.
Отче Йосифе, проси за мене Небесного Отця, щоб заради Кривавої Жертви Господа нашого Ісуса Христа на Хресті подав мені Благодать Святого Духа, щоб, подолавши усі спокуси, заслужив разом з тобою і усіма святими величати в Небі Пресвяту Трійцю: Отця, Сина і Святого Духа. Амінь. 
***
Святий Йосифе з Купертино, ти усім серцем полюбив Євангеліє, Пресвяту Євхаристію. Вірний сину Пречистої Матері Діви Марії. Святий радості, учителю молитви, покровителю студентів, прийми з любов’ю мою молитву. Ти у своєму житті мав велику довіру до Бога і сподівався повсякчас на Його допомогу, тому і здолав усі труднощі. Заступися за мене перед Богом, щоб подав мені ласку, якої так потребую. Заохочуй і підтримуй мене своїм прикладом, щоб я піднявся на вершини святості, щоб разом з тобою дякував Господові за Його Нескінченну Доброту і Милосердя. Випрошуй мені міць Святого Духа, яка мене підтримає на довгій дорозі життя, щоб я, як і ти, залишився вірним Євангелію. Амінь.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4173 / 1.64MB / SQL:{query_count}