Щораз більшої популярності в нашій країні набуває культурно-мистецька освіта. Творчі професії завжди приваблювали молодих талановитих людей. Багато хто хоче поєднати свою професію з улюбленим заняттям. Як зазначив проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців, здобувати творчий фах до нашого міста приїжджають молоді люди зі всієї України.
“Якщо говорити про тенденцію, то дуже багато абітурієнтів саме зі східного регіону, зокрема Луганської та Донецької областей, а також із Криму. Наша програма повністю адаптована до різноманітних творчих напрямків, тож проблем у навчанні не повинно виникати”, – сказав Роман Яців.
З його слів, були і певні труднощі під час вступної кампанії. Є тенденція до зменшення зацікавленості такими напрямками, як декоративно-ужиткове мистецтво. Пов’язано це з тим, що в Україні закрили багато фарфорових заводів – відповідно, немає попиту на молодих спеціалістів. Натомість уже вкотре найбільше вступників на дизайнерські напрямки.
На ринку завжди буде затребуваним той, хто є креативним та цікавим!
“У нашому виші всі рекорди побив графічний дизайн. Зараз замислюємося над тим, де розмістити всіх першокурсників, адже, крім “державників”, маємо багато “платників”. Загалом на першому курсі в академії навчатиметься 202 студенти, з них – 113 на державній формі навчання та 89 – на контрактній”, – повідомив Роман Яців.
Цьогорічними вступниками тішаться і в музичних училищах. Під час вступної кампанії до Львівського державного музичного училища ім. С. Людкевича конкурс був півтори людини на місце. І це враховуючи те, що в області, на відміну від інших регіонів, є два музичні училища. Директор ЛДМУ ім. С. Людкевича Андрій Охрім розповів, що цього року до училища вступали дуже талановиті діти з хорошою базовою підготовкою.
Популярність мистецьких напрямків пов’язують із тим, що саме на Львівщині найбільше спеціалізованих мистецьких закладів освіти. “Понад 22 тисячі дітей навчається у 74 мистецьких навчальних закладах. Це музичні, хореографічні, художні, декоративно-ужиткові, хорові школи. Для порівняння: у Кіровоградській області таких закладів 46, а в Тернопільській – 53. Загалом на Львівщині близько 9% дітей зацікавлені мистецькою освітою.
Випускники Львівської академії мистецтв є хорошими спеціалістами
Найбільше шкіл естетичного виховання у Львові, Дрогобичі, Городоцькому, Кам’янка-Бузькому, Пустомитівському та Сколівському районах”, – розповідає директор департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської облдержадміністрації Наталя Гамкало. Такі спеціалізовані школи, з її слів, дуже популярні серед дітей та батьків. Адже кожні мама і тато хочуть, аби їхня дитина всебічно розвивалася.
Коментарі
Оксана Муха, дизайнер:– Популярність спеціалізації дизайнера викликана тим, що творча діяльність завжди приваблює. Дуже добре, коли молоді обдаровані люди засвоюють таку професію як дизайнер одягу. Адже творців дизайну одягу (чи це спортивний стиль, чи святковий, чи повсякденний) ніколи не буде забагато. На ринку завжди буде затребуваним той, хто є креативним і цікавим. Нові погляди завжди потрібні суспільству, особливо тоді, коли воно постійно у процесі змін.
За кордоном до нових постатей завжди добре приглядаються. Так було і з нами – п’ять років тому ми приїхали зі своїми колекціями до Парижу. Спочатку нас вивчали, приглядалися, але зрештою ми стали популярними і серед парижан, і у цілому світі загалом. Важко сказати, як виглядає ситуація із українським дизайном повсякденного одягу. Першою великою проблемою наших дизайнерів є відсутність великих фабрик, на яких можна шити одяг, аби не просто створити колекцію та показати її, а й поширити серед людей.
Дуже тішуся, що в Україні є попит на молодих дизайнерів. Нехай студенти вчаться і набувають досвіду, тому що ми готові приймати у свої лави молодих і талановитих людей. Зокрема серед молодих дизайнерів знаю тих, хто вчився разом із моєю дочкою, теж молодою дизайнеркою Катериною Яловою, – Ірину Шупер та Олену Слободу. Нам потрібно багато працювати та створювати дуже якісний продукт, і тоді про нас говоритимуть у цілому світі.
Оксана Бондарук, художниця, викладач власної школи мистецтв:

– Варто сказати, що немає неприбуткових професій, є неприбуткові характери. У мене навчається близько півсотні випускників Львівської національної академії мистецтв. Студентам варто пам’ятати, що потрібно здобувати знання, які згодом допоможуть втілювати у життя їхні задуми. Але ці знання не повинні бути відірваними від життя, від соціуму, аби не було так, що дизайнери інтер’єру щось придумують, а будівельники після них переробляють.
Наприклад, якщо це дизайнер інтер’єру, то він, окрім художніх спеціалізацій, вивчає біологію, ботаніку. Якщо зуміти правильно поєднати ці знання – буде попит на такого фахівця і в нашій країні, і за кордоном. Дизайнери повинні вміти працювати в колективі, втілювати свої ідеї. Випускники Львівської академії мистецтв є хорошими спеціалістами.
Петро Нестеренко-Ланько, організатор Lviv Fashion Week:

– Уже більше двадцяти років є популярними дизайнерські напрямки. Власне, проект Lviv Fashion Week і створили для молодих українських, зокрема львівських дизайнерів, випускників Академії мистецтв, адже у них немає можливості брати участь у більш поважних тижнях моди.
Звичайно, у кожного своя доля. Молодому дизайнеру, який хоче побудувати вдалу кар’єру, потрібна підтримка, зокрема фінансова. Комусь допомагають родичі, хтось шукає спонсорів чи партнерів. Головне – не боятися працювати, йти до серйозних колекцій. Студентам хочу побажати вірити у свої сили.
Варто побільше брати участь у різноманітних конкурсах, адже саме вони дають можливість творчо розвиватися. Під час них дизайнер може оцінити свої напрацювання у порівнянні з іншими. Саме з таких маленьких кроків починали відомі сьогодні в Україні та за кордоном дизайнери Андре Тан, Роксолана Богуцька, Лілія Пустовіт.