Мед – це ліки, створені самою природою, так зване рідке золото, справжній коктейль із глюкози, фруктози, білків, ферментів та вітамінів (В2, В6, РР та ін.), різних мінеральних речовин і органічних кислот. Окрім цього, мед містить фолієву кислоту, що необхідна дітям і підліткам для нормального розвитку. Має мед і бактерицидну та імуностимулювальну дії, сприяє виведенню токсинів.
Як обрати хороший мед, щоб він був не лише смачним, а й корисним, а головне, як розпізнати справжній, дізнавалася “Пошта”.
Який найсмачніший?
Україна входить до десятки найбільших виробників меду в світі. Лише торік бджолярі виробили понад 70 тисяч тонн цього продукту, при цьому 13 з них експортували. І в поточному році галузь динамічно розвивається, повідомляє Урядовий портал. Левова частка, а точніше майже 90% усього меду припадає на домашні пасіки.
У світі налічується більш як сто сортів меду. В Україні традиційними є три – липовий, гречаний та акацієвий. Всі вони мають різний колір і смак. Зі слів лікаря народної нетрадиційної медицини Юлії Козловської, кожен сорт меду лікує певні хвороби. Акацієвий корисний для шлунково-кишкового тракту, нирок, помічний при безсонні, застуді, завдяки високому вмісту фруктози легко засвоюється організмом і підходить для діабетичного та дитячого харчування. За регулярного споживання знижує кров’яний тиск і позбавляє нервозності.
В Україні традиційними є три сорти меду – липовий, гречаний та акацієвий
Гречаний через високий вміст заліза корисний при недокрів’ї, підвищує рівень гемоглобіну, нормалізує артеріальний тиск, роботу нирок і шлунка. Його застосовують для лікування гнійних ран, фурункульозу та інших шкірних хвороб.
Незрівнянний аромат і чудовий інтенсивний смак має липовий мед. “Ним лікують ангіну, нежить, ларингіт, бронхіт, трахеїт, бронхіальну астму, – каже Юлія Козловська. – Він має відхаркувальний ефект і послаблювальну дію, добре впливає на шлунково-кишковий тракт, помічний при ниркових та жовчних хворобах”.
Коментар |
Олександр Дробина, пасічник: Усі без винятку сорти меду корисні. Мед є легкозасвоюваним продуктом, здатним підвищити тонус організму, забезпечити його енергією. З’їдайте чайну ложку меду на день – і матимете гарний настрій, почуватиметеся бадьорими та здоровими! Варто пам’ятати, що справжній мед – лише у бджіл і порядних людей. Тому, аби не натрапити на неякісний, варто купувати його лише у знайомих пасічників. Якісний мед повинен бути зрілим. Аби визначити цю зрілість, треба набрати його ложкою і подивитися, як він стікатиме. Незрілий потече швидко, а зрілий спадатиме складками, наче полотно. Згодом мед може (і повинен) кристалізуватися або зацукруватися. Та якість його при цьому не змінюється! Загустіння лише вказує на добру якість продукту. Натуральний мед завжди ароматний, чого не скажеш про штучний. Колірна палітра різноманітна – від світло-жовтого (акацієвий) до темно-коричневого (гречаний). Усе залежить від часу і місця збору. Покупець повинен розуміти, що якісного і водночас дешевого меду не буває! За справжній мед правлять не менш ніж 60-70 гривень за літр. |
Завдяки загальнозміцнювальній властивості
мед із різнотрав’я здатен лікувати печінку, серце, органи дихання.
Соняшниковий рекомендують для лікування хвороб серця, дихальних шляхів, при шлунково-кишкових кольках, атеросклерозі, остеохондрозі, невралгіях. Він добре виводить шлаки і його часто застосовують як сечогінний засіб.
Ріпаковий також підійде для лікування серцевих недуг. Зі слів лікаря, розчинений у молоці, він рятує від важкого запалення горла. У ньому багато глюкози, тож чудово впливає на розумову діяльність, проникаючи в судини мозку. Крім того, швидко засвоюється кишківником і виводить важкі метали. Як і будь-який мед, ріпаковий сприяє регенерації шкіри і може гоїти опіки.
Додавати мед до гарячого чаю заборонено!
Яблуневий покращує загальний стан організму, має протиінфарктну дію. Вишневий використовують як сечогінний засіб. Кульбабовий добре діє на нирки, сечовий міхур, має кровоочисні властивості. Волошковий також сечогінний, помічний при ревматизмі та подагрі.
Кому протипоказаний?
Надмірне споживання меду шкідливе і хворим, і здоровим. Кількість, яку можна з’їсти за добу, становить для дорослих не більш ніж 100 грамів, для дітей – 30-50 грамів. Її варто розділити на кілька прийомів. Не бажано споживати мед тим, хто має підвищену кислотність або ж цукровий діабет. Не варто давати його дітям до двох років, адже мед – алергічний.
Протипоказанням може бути й індивідуальне несприйняття, тобто надчутливість до цього продукту, що призводить до підвищення температури тіла, появи сверблячки, нежитю, болю голови, шлунково-кишкових розладів.
Нагрівати мед і додавати його до гарячого чаю заборонено! Таким чином із ліків він може перетворитися на отруту! Найкраще споживати мед, запиваючи його теплим чаєм.
Рецепти
Медово-лимонний торт
Складники: 0,5 л сметани, 3 скл. борошна, 1 лимон, 1 ст. л. соди, 3 ст. л. меду, 2 скл. цукру, 3 яйця.
Лимон і 1/3 склянки цукру збити в блендерній чаші та поставити на ніч у холодильник. Мед і склянку цукру розтопити на паровій бані, постійно помішуючи. Далі всипати соди і зняти з вогню. Охолодити, додати яєць і просіяного борошна. Тісто розділити на 8 частин, розкачати по формі тарілки. Корж із обрізками випікати у розігрітій духовці при 200 градусах
5 хвилин. Сметану і неповну склянку цукру збити, змастити коржі, окрім другого та шостого (їх – тільки лимоном із цукром). Обрізки подрібнити і прикрасити ними торт.

|
фото: архів |
М’яке медове печивоСкладники: 75 г масла, 2 ст. л. меду, 125 г сметани, 350 г борошна, 150 г цукру, 1/2 ч. л. соди.
У каструлі розтопити масло, мед і цукор. Зняти каструлю з вогню і додати сметани. Борошно вимішати із содою і додати в сметанно-масляну суміш, швидко помішуючи. Замісити еластичне тісто. Розділити його на шматки розміром з волоський горіх. Зробити кульки, трішки приплюснути і розкласти на змащене маслом та присипане борошном деко. Випікати в духовці 15 хвилин до коричневої кірочки.
Медівник із халвою
Складники: 3 яйця, 0,5 скл. меду, 0,5 скл. цукру, 1 ч. л. соди, 2 скл. борошна, 0,5 л сметани, 400 г халви, 1 ст. л. коньяку.
Щоб зробити медове тісто, потрібно яйця, мед і цукор нагріти на водяній бані до розчинення усіх інгредієнтів. Додати соди, перемішати і всипати борошна. Тісто виходить липке, тому по декові його треба розплескувати мокрими руками. Випікати медівник варто при 180 градусах. Обрізки коржів належить подрібнити і підсушити, поставивши їх на кілька хвилин у мікрохвильову піч.
Щоби приготувати крем, збийте у міксері халву зі сметаною і додайте коньяку. Перемастіть ним коржі та посипте їх підсушеними і подрібненими обрізками.
Пампушки з медом
Складники: 3 скл. борошна, 4 яйця, 1 ч. л. соди, 1 скл. кефіру або йогурту, 3–4 ст. л. цукру, ванільний цукор, дрібка солі, олія для смаження.
Борошно просіяти, змішати зі содою, сіллю та ванільним цукром. Додати до кефіру приблизно дві склянки борошна. Якщо тісто надто рідке, треба додати ще склянку борошна і залишити на кілька хвилин. Готове тісто має бути досить густим, але не твердим. У каструлі розігріти олію і чайною ложкою занурювати в неї шматки тіста. Смажити до готовності. В окремій посудині розігріти мед з кількома ложками води. Полити пампушки медом і дати їм трішки охолонути. Подавати з чаєм.
Холодний чай з медом і лимоном
Складники: 0,5 л міцного чаю, 4 шматочки лимона, цукор, 0,5 л газованої води, мед.
Шматочки лимона залити кип’яченою водою з цукром і заморозити у формочках в морозильній камері. Міцний чай охолодити, додати меду. При подаванні на стіл у кожну склянку покласти лимонний лід, налити приготовленого холодного чаю і доповнити його газованою водою. Подавати із сухим печивом. Замість лимона можна заморозити інші ягоди чи фрукти.
Anko Kor
Чтобы получать максимальную пользу от меда, нужно, чтобы он был натуральным. Что полезного можно получить с подделок из супермаркета. Всегда заказываю домашних мед с пасеки знакомого (http://sviymed.com/cvetochny-med). Не доверяйте красивым упаковкам и этикеткам.