Крім України, 1 вересня йдуть до школи діти ще 122 країн – уся Америка та Європа. У решти країн навчальний рік розпочнеться в інший час. Зокрема у 43 країнах до навчання приступлять 1 січня, у 16 країнах – у березні, а в 10-ти – аж у серпні.
У Японії навчальний рік триває з 1 квітня до 1 березня наступного року. Діти відпочивають лише один місяць, і стільки ж – в Індонезії (у січні) та Індії (у квітні). У Норвегії та Мозамбіку канікули тривають два місяці. В Аргентині, Еквадорі, Панамі, Сіднеї учні відпочивають аж чотири.
У різних країнах існують і різні системи оцінювання знань учнів. Якщо в Угорщині, Югославії та Росії 5 – найвища оцінка, а 1 – найнижча, то у Чехії все навпаки. У школах Голландії та Румунії ставлять оцінки від 1 до 10, а у Франції в ліцеях ввели 20-бальну шкалу оцінювання знань.
У Сіднеї відкрили першу у світі школу англійської мови для папуг та інших птахів, які говорять. Їх навчають вітатись, розповідати жарти та навіть вірші.
За Конституцією України, усі діти 1 вересня йдуть до школи, щоб отримати знання та повноцінну середню освіту. Цьогоріч, нагадаємо, 1 вересня випадає на неділю. У цей день пройдуть святкові заходи, а вже з 2 вересня розпочнеться навчальний процес.
Цікаві факти про школу
Школа, як виявляється, дуже давня. У перекладі з грецької слово ”школа” означає ”дозвілля”. Таких шкіл, яких ми звикли бачити зараз, у Стародавній Греції не було. Філософи та їх учні збирались разом у вільний час і сперечалися на різні теми. Школи відвідували тільки хлопчики вільних родин. Великий грецький філософ Платон був першим учителем, який організував навчання у місці, яке називав ”академією”. Термін навчання становив 3-4 роки.
Давні школи розташовувалися на майданчиках (їх називали ”гімназіями”), де тренувалися військові або проводили паради. Пізніше Аристотель назвав свою школу ”ліцеєм”. Усі назви збереглися до наших часів. Жодна зі шкіл не була схожа на сучасну.
Грамоти почали навчати школярів дещо пізніше. Слово ”педагог” родом з Древньої Греції і дослівно означає ”той, хто веде дитину”. Але називали так не вчителя, а раба, який відводив дитину до школи і приводив назад.
Більше 100 років тому школи стали схожими на сучасні. У них вивчали різні науки. У 1650 р. 58-річний єпископ протестантської общини Чеських братів – великий педагог і гуманіст ХVII ст. Ян Амос Коменський – придумав геніальну систему масового ”навчання усіх і всьому”. Тобто фактично винайшов школу. Він розсортував учнів за віком по класах, розділив навчання грамоти на окремі навчальні дисципліни, написав перший підручник, увів поняття ”навчальний день”, ”урок”, ”оцінка”, ”вправа”, встановив єдиний день початку занять (щоб дітей до школи приймали не коли завгодно, але лише один раз на рік).