Страви від Швейка

Усе геніальне славиться простотою, у стосунку ж до чеської кухні можна сміливо сказати: що найпростіше - то найсмачніше. Традиційні страви своєї країни у Дні чеської кухні, які тривали у ресторані "Прага" з 3 до 7 листопада, презентував кухар Лукаш Вацулік. Він і розповів "Пошті" про секрети й смаколики країни пива.

myaso.jpg 

Усе геніальне славиться простотою, у стосунку ж до чеської кухні можна сміливо сказати: що найпростіше - то найсмачніше. Традиційні страви своєї країни у Дні чеської кухні, які тривали у ресторані "Прага" з 3 до 7 листопада, презентував кухар Лукаш Вацулік. Він і розповів "Пошті" про секрети й смаколики країни пива.

Найперше, з чим асоціюється чеська кухня, це багато, ні, швидше, - дуже багато найрізноманітнішої печені: печена качка, печена сланіна (солонина), печений врабець (свинна шия), копчене м'ясо, свічкова на сметані (теляча вирізка шпигована салом), кров'янка, м'ясний тартар (сира мелена телятина з грінками, часником та цибулею, заправлені соєвим соусом) та безліч інших смаженостей-копченостей-печеностей. Справжнім делікатесом чехи вважають смажену гусятину. Здається, фантазія чехів щодо приготування м'яса просто не вичерпна, причому готують вони його завжди обов'язково із соусом - огірковим, томатним, із хрону, кроповим, часниковим, цибульним. М'ясо без соусу для чеха, все одно що... ну хоча б сало без хліба для українця. Якщо ж додати до цього м'ясного та соусного розмаїття ще й величезну кількість пива, якою у Чехії звикли усе це запивати, - то в уяві одразу постає бравий вояка Швейк, і стає зрозумілим походження його симпатичного черевця... Адже першою особливістю чеської кухні справедливо можна вважати її суперситність. Чеські страви куди жирніші, солоніші та калорійніші, ніж українські, але при цьому справді смачні. Дієтичні кашки та ріденьки зупки тут не в пошані. Чеські полевки (перші страви) зазвичай настільки густі, що нагадують густий кисіль. Щоб досягти такої консистенції, до них зазвичай додають борошно, манку або ж пюре з протертих овочів. Нікому й на гадку не спаде їсти чеські полевки з хлібом. Та для любителів тіста, полевку, замість традиційної глибокої миски, можуть подати у житній хлібині, закритій, мов покришкою, її зрізаною скоринкою. При бажанні, цією "посудиною" можна й закусити. Традиційними першими стравами є також курячий вивар (бульйон), суп-гуляш, шпинатові чи грибні зупи.

Поняття гарнірів у Чехії дещо нетрадиційне для українця. Їх вибір зазвичай обмежується картоплею, капустою та кнедликами. Про останні - мова особлива. Без кнедликів чеської кухні просто не існує. Ці невеличкі кульки - універсальний наїдок, який їдять до всього, але ніколи самі по собі. Зате й вибір кнедликів доволі багатий: картопляні, хлібні, карловарські, шпиговані копченостями, сирні, солодкі з фруктами та інші. А найколоритнішими закусками у Чехії до пива є мариновані ковбаски, які називають "утопленцями", та "тлачінка" - свинні нутрощі (печінка, серце тощо). Вживають обидві ці страви тільки з пивом та великою кількістю оцту. Особливе місце серед закусок займає й смажений гармелін (сир) з білою цвіллю.

"Найбільше, що мене захоплює у чеській кухні, це її простота. Причому чехи понад усе полюбляють оці свої дуже прості страви та продукти і хвалять передусім своє, - розповів "Пошті" Руслан Сорочинський, шеф-кухар ресторану "Прага". - Вони не вигадують нічого екстраординарного, для них найсмачніший соус - це цибулька в сметані". Та сучасну чеську кухню можна вважати заслугою європейської геополітики, під впливом якої серед чеських страв з'явилося чимало запозичень з австрійської, угорської, польської, німецької та навіть французької кулінарії. "Заморськими" для чехів можна вважати переважну більшість рибних страв, окрім, звісно, смаженого коропа та форелі, яких повно у чеських ставках, та салати. Смакова ж основа страв чеської кухні і зараз залишилася такою ж, як і багато років тому: м'ясо, картопля, капуста, кнедлики та, звісно, - пиво. "Різноманітні добавки до пива полюбляють хіба туристи, самі ж чехи надають перевагу класичному хмільному напою. Найпопулярніші види пива у Чехії - "Pilsner Urquell", "Budvar" і "Staropramen", - розповів "Пошті" Лукаш Вацулік.

І останнє, потрапивши до чеської ресторації, не варто поспішати скуштувати усе й одразу - порції там настільки великі, що навіть найбільшому любителю попоїсти доведеться спасувати вже на другій-третій страві. Що ж - зайва нагода розтягнути собі задоволення від знайомства з чеською кулінарією на кілька разів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4597 / 1.58MB / SQL:{query_count}