Майже всі полюбляють відпочинок у теплих краях. Адже так приємно купатися у морі та засмагати. Втім треба бути розсудливим та обачним, щоб повернутись з відпустки з розкішною “шоколадною” засмагою та водночас не зашкодити здоров’ю. “Пошта” радить, як правильно приймати сонячні ванни і на що звертати увагу.
Сприятливий час
Найкращий час для засмагання на пляжі – вранішні та пообідні години. Лікарі санаторіїв, розташованих на березі моря, навіть радять зустрічати схід сонця орієнтовно о шостій годині ранку. Саме в цей час можна помилуватися романтичним світанком та одержати максимальну кількість йоду та інших корисних речовин, які випаровуються з поверхні води під час ранкового бризу. Надзвичайно корисним для організму є також вечірній бриз.
Як зазначила дерматокосметолог Львівського шкірвендиспансеру Галина Переймибіда, перебувати на сонці можна до 10-11 години ранку, в післяобідню пору – після 16.00. Засмагати краще поступово, короткими (30-40 хв.) дозами, краще під сонячною парасолькою або навісом. Тоді організм адаптується до спекотного клімату, шкіра звикає до дії сонячних променів, а сама засмага є неагресивною, лагідною.
Ультрафіолетове опромінення діє як ліки: сприяє зміцненню імунітету, поліпшенню обміну речовин, активізації розумової і фізичної працездатності
“У тіні шкіра так само отримує свою дозу ультрафіолету, а ось відкритого сонця треба остерігатися! В людей, які лежать під сонцем у небезпечні для шкіри години, виникають опіки або алергія. В такому випадку варто обов’язково звернутися до дерматолога чи алерголога”, – сказала “Пошті” співрозмовниця.
З її слів, дозоване ультрафіолетове опромінення діє як ліки: сприяє зміцненню імунітету, поліпшенню обміну речовин, активізації розумової і фізичної працездатності.
Вибір сонцезахисного крему
Важливим елементом відпочинку є правильний вибір сонцезахисних кремів. На тюбику повинен бути нанесений індекс захисту SPF від ультрафіолетового випромінювання типу “В” і UVA – від променів типу “А”: чим більше число, тим, відповідно, більший рівень захисту. Корисним компонентом у складі крему буде вітамін Е, який робить шкіру менш сприйнятливою до дії ультрафіолету. Щоб вибрати для себе крем з відповідним рівнем захисту, потрібно визначити свій фототип (усього їх шість).
До першого відносять блакитнооких блондинів і рудоволосих людей зі світлою шкірою. Їх шкіра швидко піддається сонячним опікам. Для засмаги краще вибрати максимальний захист, наприклад – SPF-60 і UVA-16.
До теми |
* Не забувайте про головні убори та сонцезахисні окуляри; * Під час засмагання не спіть і не читайте; * Під час пересування та купання ви також засмагаєте; * Почуття міри, у тому числі у засмазі, ще нікому не зашкодило; * Після купання витирайтеся рушником; * Пляжний відпочинок закінчуйте душем. |
Другий фототип – люди з таким же кольором волосся, але з карими чи сірими очима. У них також великий ризик “згоріти”, але якщо в перші кілька днів використовувати сонцезахисний крем з максимальним захистом, в подальшому можна спокійніше знаходиться на сонці. Поступово захист можна послабити до SPF-20.
Третій фототип (найпоширеніший) – кароокі люди з каштановим або темно-русявим волоссям і світлою шкірою. Такі люди безпечніше приймають сонячні ванни, але для захисту від опіків у перші дні все ж краще скористатися кремом з максимальним захистом, а згодом перейти на індекс SPF-15.
Брюнетів з темними очима і смаглявою шкірою відносять до четвертого фототипу. Такі люди засмагають рівномірно і особливо не потребують захисту. Але все ж таки використання сонцезахисного крему для профілактики і додаткового зволоження шкіри буде зовсім не зайвим. Рекомендований рівень захисту SPF-6.
До п’ятого типу належать люди з темним волоссям і дуже смаглявою шкірою, найчастіше це індуси і вихідці з північної Африки. Їм можна скористатися кремом від засмаги з мінімальним рівнем захисту. Для людей, що відносяться до шостого фототипу, радять використовувати зволожуючий крем. До них відносяться африканці, темна шкіра яких не потребує захисту.
Намащування кремом
Аби крем для безпечної засмаги був максимально корисний, намащувати його варто заздалегідь, а не тоді, коли вже перебуваєте на пляжі. Робити це краще круговими рухами рівномірно по всьому тілу, найретельніше – на відриті частини. Після трьох-чотирьох купань шар крему необхідно поновити.
“Плаваючи людина також може засмагнути і навіть отримати опіки шкіри, оскільки сонячні промені здатні “пробити” цілий метр води, – зазначила Галина Переймибіда. – Тому, перш ніж лізти у воду, тіло варто намастити сонцезахисним кремом”.
Важливе зволоження
Після засмагання на пляжі шкіру потрібно зволожити, охолодити та заспокоїти. Перше, що радить зробити дерматокосметолог, – піти в душ та змити зі шкіри морську сіль. Далі – намаститися спеціальними засобами після засмаги. Їх можна умовно поділити на такі, що призначені для людей, які засмагали правильно, й для тих, кому необхідна швидка косметична допомога. Для “сонцеслухняних” осіб випускають засоби, що закріплюють засмагу, а для тих, хто не вберігся й отримав опіки, допоможуть спеціальні засоби: вершки після засмаги та проти сонячних опіків, креми, спреї, знеболюючі, інколи протигістамінні (протиалергічні). Бажано придбати такі заздалегідь.