Згубний вплив

Фільми та комп'ютерні ігри, що пропагують насилля, жорстокість та агресію, тотальна зайнятість батьків чи навіть їхня відсутність удома через закордонні заробітки (через це діти позбавлені належного конт­ролю) - все це сьогод­ніш­ні причини злочинності серед неповнолітніх мешканців Львів­щини

kolonija.jpg 

Фільми та комп'ютерні ігри, що пропагують насилля, жорстокість та агресію, тотальна зайнятість батьків чи навіть їхня відсутність удома через закордонні заробітки (через це діти позбавлені належного конт­ролю) - все це сьогод­ніш­ні причини злочинності серед неповнолітніх мешканців Львів­щини. Загалом нині в регіоні мешкає 772 тисячі  неповнолітніх. Учасниками ж злочинів цьогоріч стали майже три сотні дітей. Найбільше злочинів, вчинених неповнолітніми, стається у Львові, Червонограді, Стрию та Яворові.

Забезпечені також... жебракують

"Нинішню неврівноваже­ність молоді спонукають філь­ми та комп'ютерний вплив, зокрема жорстокі віртуальні ігри. Згодом у реальному житті й маємо відбиток цих теле- та відеосюжетів. Вплив комп'ютерних ігор з кожним роком пожинатимемо все більше й більше", - зазначила у розмові з "Поштою" старший опер­уповноважений з особливо важ­ливих справ відділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх дітей  ГУ МВСУ у Львівській області Ірина Акименко. 

Правоохоронці називають міфом думку про те, що злочини вчиняють лише діти з малозабезпечених чи проблемних сімей. "Не бракує фактів, коли злодіяння скоюють і діти із забезпечених родин. Діти, які мають все і навіть більше, також можуть вчинити ту чи іншу протиправну дію. Наприклад, роблять це за компанію чи просто так захотілося. Буває, що й діти, які забезпечені усім, йдуть із дому жебракувати та вештатися містом. Для них такі вуличні "пригоди" є розвагою", - продовжує І. Акименко. Особливо схильні до поганих вчинків діти трудових мігрантів. Щоправда, наразі ані у місті, ані в області та й загалом у державі ніхто не знає скільки їх. Просто такого обліку нема.

Найчастіше малолітні охочі до крадіжок та хуліганства (зокрема, останніх цього року на 53% побільшало). Зазвичай, вони крадуть мобільні телефони, продукти, тютюнові вироби, запчастини - кому що потрібно. Є мрія, і її втілюють у життя, скоївши злочин. Ска­жімо, є бажання мати моторолер чи велосипед, тому й цуплять чужі речі. Правда, міліціонери зазначають, що кількість малолітніх правопорушників в області зменшується. Про це говорить і начальник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис, додаючи, що це спільна робота правоохоронців, соціальних служб та громадських організацій. "Цю роботу продовжуватимемо й надалі", - каже В. Лис. Зокрема, поменшало вбивств, тяжких тілесних ушкоджень, зґвалтувань, грабежів, вимагань. На 36% зменшилася кількість групових злочинів. Натомість, порівняно з минулим роком, зросло число злочинів, пов'язаних із наркотичними засобами. Хоча за участю дорослих діти й надалі продовжують вчиняти злочини. Дорослі дядьки залучають малоліток до крадіжок та грабежів. У групі ризику є і діти-вулиці. Саме вулиця є їхньою домівкою, там вони й виросли. Фактично це невиправні діти, адже вони звикли красти змалечку й так виживають. 

Проблемні дівчата

За статистикою, 15% злочинів вчиняють дівчата. Є й такі юнки, які займаються проституцією. Зокрема, у жовтні у Львові міліціонери закрили бордель, в якому працювали неповнолітні дівчата, інформує прес-центр ГУ МВСУ області. Квартиру під притон облаштувала 22-річна співмешканка власника квартири. Двох дівчат 15-ти і 16-ти років жінка зустріла на базарі та запросила жити у квартирі свого товариша. Дівчата вже тривалий час не мешкали вдома, отож радо погодились на пропозицію пожити на квартирі. Розгульне життя нової знайомої цілком влаштовувало юнок. Згодом вона запропонувала стати проститутками. Вони погодились, бо не мали охоти повертатись до батьків чи інтернату. Жінка "здавала" дівчат знайомим за... кілька десятків гривень  або за пляшку горілки. Неповнолітні ж займались проституцією за... цигарки та можливість жити у квартирі. Юнок доставили у дитячий притулок, де з ними працював психолог. "Дівчатам притаманні всі асоціальні форми поведінки, - каже практикуючий психолог Тетяна  Бульбах. - Пили, курили, пробували нюхати клей". Невдовзі одна з дівчат знову втекла з інтернату, а "гостинній" 22-річ­ній жінці інкримінують порушення за ст. 302 та 303 (звід­ництво та примушення до заняття проституцією).

Шоковий трафунок

На запитання "Пошти", чи більшість злочинів стається через біду (скажімо, не мають що їсти), чи заради азарту або компанії, І. Акименко відповіла: "У стані алкогольного або наркотичного сп'яніння. Зазвичай, коли підлітки напідпитку, то вчиняють особливо тяжкі та тяжкі злочини. Фактично всі вбивства спричиняє алкоголь. Наприклад, розпивали спиртне, щось не поділили, й виник конфлікт". Та наркотики можуть не лише бути причиною злочину, але й становлять сер­йозну небезпеку для життя дітей. Днями у м. Городку Львівської області троє старшокласників потрапили до реанімації з підозрою на передозування наркотиками, інформує прес-центр обласної мілі­ції. За словами лікарів, життя дітей могло обірватись будь-якої хвилини. Персонал лікарні доклав усіх зусиль, щоб урятувати підлітків. "Ми запідозрили, що хлопці перебувають у стані наркотичної коми, - розповідає Анатолій Матківський, заступник головного лікаря Городоцької райлікарні. - Екс­прес-тестами на вживання наркотиків було досліджено сечу у трьох пацієнтів". Трохи біль­ше ніж за добу хлопці прийшли до тями, і правоохоронці змогли з ними поспілкуватись. Школярі розповіли, що вживали таблетки баклофен, які придбали в аптеці неподалік школи. Про сам препарат та про його дію почули на дискотеці, а спробували "колеса" по 15 штук кожен, під час перерви на шкільному подвір'ї. Погано їм стало вже згодом, коли прийшли до парку. Здивовані вчинком дітей були їхні рідні, бо за хлопцями ніколи не було дурної слави - жодного разу не мали проблем із міліцією, поганих компаній уникали. В школі про хлопців лише хороші відгуки.

"Екскурсії" йдуть
на користь

Зазвичай за ґрати до виправної колонії потрапляють одиниці - за вчинення особливо тяжких та тяжких злочинів. Таким горе-дітям дають умовний термін покарання або ж застосовують заходи виховного характеру. Скажімо, скеровують у школу чи училище соціальної реабілітації - це установи закритого типу, де дитина навчається. Нещодавно правоохоронці разом зі своїми підобліковими (це діти, які перебувають на обліку в органах внутрішніх справ - "Пошта") з профілактичної метою побували у Самбірській виправній колонії, школі соціальної реабілітації у Городку та притулку для дітей. Кажуть, такі "екскурсії" мають добрий ефект. "Нашою метою є те, аби діти побачили все на власні очі. Адже малолітнього порушника засуджують умовно, і дитина не замислюється над тим, як це страшно у колонії, й далі веде такий самий спосіб життя. Коли вони туди потрапляють, то одразу відчувають різницю між свободою і неволею", - говорить співрозмовниця.

Ще одне твердження громадськості, що діти, які побували у колонії, - це зіпсуті діти й усі вони мають схильність до скоєння злодіянь. Ні. Все залежить, як вони пристосовуються до життя після звільнення. Якщо у сім'ї підтримують дитину, а вона визнала свою помилку, то обов'язково стане на шлях виправлення. Якщо ж дитині нікуди повертатися - немає житла та батьків, то, звісно, таких дітей знову тягне на злочини. Хоча є чимало життєвих історій відомих українців, які колись оступилися, а згодом стали на нормальних шлях.

Краще запобігти,
аніж розводити
згодом руками

Аби, не дай Боже, чадо не стало на злочинний шлях, головну роль у вихованні має відігравати родина. Натомість правоохоронці акцентують, що сучасні батьки лише думають, як заробити грошей, забуваючи про виховання своєї кровиночки. Але ж діти, незважаючи на вік, потребують спілкування та порозуміння. Коли ж його нема, то шукають співрозмовників на вулиці. "З дітьми треба спілкуватися. І не обмежуватися лише запитанням - зробив уроки чи ні. Можливо, у дитини не складаються стосунки з однокласниками. Також дітей потрібно контролювати, мають бути певні обмеження у відвідуванні розважальних закладів", - наголошує І. Акименко. За словам
В. Лиса, первинною профілактикою злочинності має бути родина, школа та церква. "Звісно, дитина, яка чимось зайнята, скажімо, відвідує ті чи інші гуртки, займається спор­том, не буде мати часу на  всі­лякі дурниці", - додає посадовець.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4796 / 1.63MB / SQL:{query_count}