Ніщо так не бадьорить зранку, як горнятко запашної кави. За оцінками експертів, цей напій посідає друге місце після води за кількістю споживання. Адже саме його найчастіше п’ють на різноманітних ділових зустрічах, конференціях, романтичних побаченнях. Понад те, вживання цього напою давно набуло ознак окремої культури.
Різновиди кави
Сьогодні можна обрати для себе найрізноманітніші різновиди кави. Основними сортами кавових бобів, які використовують, є арабіка і робуста. Аби отримати смачний і ароматний напій, сорти кави змішують. Одним із головних етапів отримання хорошої кави є обсмажування зерен.
До теми |
Способи приготування кави
• У джезві (турці) готують каву по-східному. • “Крапельниця” – американська кава-фільтр. Працює за “гравітаційним” принципом: гаряча вода скапує в лійку із фільтром, в якій є мелена кава. • Френч-прес – спеціальна колба (зазвичай скляна або металевий термос), в якій поршень із ситом відокремлює кавову гущу від напою. • У гейзері найчастіше готують каву по-неаполітанськи. Складається гейзер умовно з трьох частин: в одну заливають воду, в другу засипають мелену каву, а через третю ллється готовий напій. • Еспресо отримують з допомогою спеціальної машини, в якій через мелену каву під тиском подається гаряча вода, нагріта до температури 88-91°C. • Глясе – кава з морозивом. • Капучино — кава з молоком і пишною пінкою (“капюшоном”). • Латтемак’ято – незмішане капучино, де молоко (3/4 частини), молочна піна і кава (1/4 частини) розташовуються шарами. Подається у високому келиху для латте об’ємом 300 мл. • Мокко – так зазвичай називають каву з додаванням шоколаду або іноді каву по-східному. В США цей вид кави зветься “мокачино”. • Рістрето – найбільш концентрована, міцна кава, зварена в меншому, ніж еспресо, обсязі (7 г кави на 15-20 мл води). В порції рістрето вміст кофеїну нижчий, аніж у порції еспресо. Напій прийнято подавати у філіжанці для еспресо (або в спеціальній мініатюрній чашечці без вушок) разом зі склянкою холодної питної води. Порція розрахована на один-два ковтки. Додавати в рістрето цукор – поганий тон. |
“Під час цього процесу зелені кавові зерна збільшуються в об’ємі та змінюють колір на коричневий. Існують чотири види обсмажування. Легко обсмажені зерна називають скандинавським видом, трішки темніші – віденським, ще темніші – французьким. Найбільш насичене обсмажування називають італійським”, – розповідає “Пошті” працівник львівської кав’ярні Роман Готь.
Для еспресо найчастіше беруть зерна інтенсивного обсмажування. Натомість скандинавський та віденський види використовують для приготування напою у френч-пресі. Зерна перемелюють у кавовому млинку. Залежно від того, який напій готуватимуть, підбирають і помел. “Грубший використовують для готування у френч-пресі та кавоварках. Середній – для еспресо-машин. Найдрібніший, “пил” – для заливання окропом у горнятку. Мелена кава досить швидко втрачає частину смаку, тож варто молоти зерна безпосередньо перед вживанням”, – радить Роман Готь.
Кава і здоров’я
Кавовий напій містить кофеїн, який стимулює центральну нервову систему. Науковці вивчали зв’язок між споживанням кави та різноманітними захворюваннями. Висновки суперечливі.
Якщо люди не звикли до вживання напою, що містить кофеїн, у них підвищується кров’яний тиск. І такий ефект зберігається протягом кількох тижнів, проте з часом слабшає. Тож гіпертонікам “зі стажем” кава не приносить суттєвого погіршення. Але якщо у людини гіпертонія, яку важко контролювати, вона може пити каву без кофеїну, в якій, одначе, зберігаються усі корисні властивості.
Гіпертонікам “зі стажем” кава не приносить суттєвого погіршення. Але якщо у людини гіпертонія, яку важко контролювати, вона може пити каву без кофеїну
З діабетом ситуація дещо парадоксальна. Дослідження у всьому світі вказують на те, що часте споживання кофеїну або кави без кофеїну зменшує ризик розвитку діабету другого типу. Але якщо у людини діабет і їй важко контролювати рівень глюкози в крові, то краще відмовитися від споживання цього напою.
Кава містить велику кількість антиоксидантів і майже 260 біологічно активних речовин, корисних для здоров’я. Проте якщо у напої багато вершків, цукру, ароматизаторів, молока, то він може бути шкідливим. Споживання великої кількості кави вагітними здатне спричинити викидень, тому жінкам при надії варто обмежитись одним горнятком цього напою на день.
Цикорій як замінник
Найпоширеніший замінник кави – цикорій. У деяких європейських країнах його вирощують спеціально і на його основі готують напої та лікарські засоби. В корені цикорію містяться інулін, білки, вітаміни та цукор.
Проте чи може цикорій замінити каву повністю? Все-таки і запах, і смак у нього зовсім інший… Звичайно, цей напій дуже корисний, але для людей, яким хочеться відчути справжній смак і аромат кави, то невелика втіха. Тому в напій із цикорію варто додавати трохи натуральної кави – приблизно п’яту частину.
Якщо вживати цикорій регулярно, можна значно зменшити в організмі запаси токсинів і шлаків, вивести важкі метали і радіоактивні речовини. Його використовують для поліпшення апетиту і травлення, зняття стресів.
Кавова гуща в косметології
Каву використовують і в косметології, адже вона дуже добре виконує функції скрабу. “Найкраще використовувати її після сауни, накладання теплих компресів перед масажами, гарячих ванн”, – розповідає косметолог Мар’яна Рисс-Куліш. Рецепт домашнього пілінгу з кави відомий дуже давно. Кавову гущу змішують з морською або звичайною сіллю у співвідношенні один до одного. В отриману масу додають трохи води і масажними рухами наносять на тіло з допомогою жорсткої рукавички.
Якщо шкіра суха, в пілінгову суміш потрібно влити сметани або косметичного молочка. Така процедура робить шкіру гладкою, ніжною і допомагає боротися з целюлітом. “Важливо врахувати, що для ніжних ділянок тіла (обличчя, руки) необхідно запарювати каву дрібного помелу. Натоміть для ліктів, колін, п’ят – грубшого”, – зазначає косметолог.
Чорняві та русяві жінки можуть використовувати каву для надання волоссю блиску, пишності та об’єму. “Для приготування натурального кавового ополіскувача візьміть чотири чайні ложки меленої кави і залийте їх трьома склянками окропу. Кавову суміш поставте на помірний вогонь і варіть 10 хвилин. Відвар вистудіть, процідіть і використовуйте як ополіскувач після миття волосся. Він допоможе освіжити потьмянілий колір і полегшить укладання”, – рекомендує Мар’яна Рисс-Куліш.
Рецепти кавових напоїв

Морожений
Складники: 40 г меленої кави, 300 мл води, 500 мл молока, 100 г цукру, трішки ваніліну, 2 яйця, 2 жовтки.
Приготування: молоко скип’ятити, додавши ваніліну. Яйця і жовтки збити з цукром на парі. Поступово додавати молоко й збивати доти, доки маса не загусне. Змішати з міцною, щойно запареною кавою, збити міксером і поставити у морозильну камеру.
Капітанський
Складники: 50 г меленої кави, 500 мл води, 4 жовтки, 4 ч. л. цукру.
Приготування: збити жовтки із цукром. Поволі додавати гарячої, свіжозапареної кави. На бажання можна всипати ванілі, кориці або какао.
Вишня в шоколаді
Складники: 250 г свіжозвареної кави, 3-4 ст. л. шоколадного сиропу, 2 ст. л. густого вишневого соку, 1/4 скл. збитих вершків, 1 ст. л. стружки з гіркого шоколаду, 2 зацукровані вишеньки.
Приготування: змішати каву, вишневий сік і шоколадний сироп, налити в заздалегідь підігріті горнятка (рекомендуємо використовувати з товстими стінками), посипати тертим шоколадом і прикрасити вишенькою.
З корицею (на 2 порції)
Складники: 2 ст. л. меленої кави, 2 ч. л. цукру, 1/4 ч. л. меленої кориці, 1/3 ч. л. какао-порошку.
Приготування: до кави додати кориці та какао, залити 4 скл. окропу і дати настоятися 5 хвилин. Налити в горнятка і додати цукру.
Борджія (на 2 порції)
Складники: міцна гаряча кава еспресо, 2 горнятка гарячого шоколаду, 2 горнятка збитих підсолоджених вершків, 1 ч. л. тертої цедри апельсина.
Приготування: змішати гарячий шоколад і каву, налити суміш у чотири гарячі кухлі. Зверху покласти збиті вершки і посипати їх тертою апельсиновою цедрою.