У Сполучених Штатах Америки обрали 44-го президента. Ним став темношкірий афроамериканець представник демократів Барак Обама. Його суперник Джон Маккейн визнав поразку на президентських виборах і привітав свого суперника з перемогою.
У Сполучених Штатах Америки обрали 44-го президента. Ним став темношкірий афроамериканець представник демократів Барак Обама. Його суперник Джон Маккейн визнав поразку на президентських виборах і привітав свого суперника з перемогою.
"Сенатор Джон Маккейн боровся довго і завзято в цій кампанії. Але він боровся навіть довше і завзятіше за країну, яку він любить. Заради Америки він витерпів жертву, яку більшість з нас навіть не може собі уявити. Ми є кращими завдяки служінню цього хороброго та самовідданого лідера. Я його поздоровляю, я поздоровляю губернатора Пейлін з тим, що вони осягнули, і я працюватиму з ними, щоб відновити обітницю цієї нації в наступних місяцях", - заявив новообраний президент у своїй промові.
Перший в історії США темношкірий президент отримав перемогу у штатах Каліфорнія, Нью-Йорк, Флорида, Пенсільванія, Огайо, Орегон, Коннектикут, Делавер, Іллінойс, Вірджинія. Передбачають, що перемога в цих та інших штатах дасть Обамі більш ніж достатньо електоральних голосів для перемоги. Згідно з останніми даними, Обама набере щонайменше 338 електоральних голосів, Маккейн, мабуть, - не більш як 152. Загалом кандидати змагалися за 538 електоральних голосів. Для перемоги потрібно 270.
"Дорога попереду буде довгою. Наше сходження буде стрімким. Ми не дійдемо туди за один рік чи за одну каденцію, але, Америко, я ніколи не мав такої надії, як сьогодні, що ми таки дійдемо. Я вам обіцяю, ми свого досягнемо", - заявив Барак Обама.
Одразу ж після оголошення попередніх даних прихильники Барака Обами почали святкувати перемогу на вулицях американських міст. Найбільше симпатиків Обами зібралося в Чикаго - місті, де він починав свою політичну кар'єру і де виступив з промовою, у якій подякував виборцям за підтримку та заявив, що віднині починається епоха змін.
Кенійські родичі Обами (Барак Обома родом із африканської республіки Кенія) святкують успіх члена своєї родини співами: "Ми їдемо в Білий дім". У селі Когело, де народився батько кандидата від демократів, поліція виставила кордон навколо будинку бабусі Обами, аби врятувати будинок від нашестя представників ЗМІ та натовпу збуджених новинами людей, повідомляє УНІАН. Утім старенька бабуся президента не дожила до перемоги свого внука - вона померла у вівторок увечері.
Світові лідери також привітали Барака Обаму. Президент Франції Ніколя Саркозі заявив: "Американський народ, відданий своїм цінностям і свободам, зробив свій вибір. У цей складний час ваше обрання Європа, Франція і весь світ пов'язують з великими надіями. Франція і Європа знайдуть нові сили для того, щоб разом з Америкою працювати для захисту миру і стабільності".
Глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозо зазначив, що він щиро сподівається, що під керівництвом президента Обами США об'єднають з Європою свої сили, щоб укласти нову угоду з подолання світової кризи. "Заради блага наших громадян, заради миру", - додав він."Я аплодую американському народові за його велике рішення і сподіваюся, що нова адміністрація США зможе принести світові важливі цінності Америки", - заявив президент Афганістану Хамід Карзай. Прем'єр-міністр Канади Стівен Харпер сподівається на зустріч з обраним президентом, щоб продовжити посилення особливих зв'язків між Канадою і США.
Тим часом перший посол України у США народний депутат Олег Білорус в ефірі радіо "Свобода" заявив, що відносини України і США можуть набути нового етапу розвитку.
"Я сподіваюсь, що і в галузі економіки, науки і техніки, і особливо в галузі колективної безпеки наші країни співпрацюватимуть активніше. Україна особливо потребує на цьому етапі того, щоби стати членом колективної безпеки, щоби реінтегруватись в євроатлантичні системи і структури", - сказав він.
Про тісне співробітництво Києва та Вашингтона заявив також посол США в Україні Вільям Тейлор. "Думаю, що буде тісне співробітництво України і США при президентові Обамі", - сказав Тейлор. Він пояснив це тим, що Обама був в Україні і в нього є радники, які добре знають нашу державу.
Інавгурація новообраного президента відбудеться 20 січня 2009 року.
У Львові увага громадськості теж була прикута до виборів президента у США. В одному з львівських ресторанів громадська організація "Промова" за підтримки посольства США в Україні, з сьомої години ранку організувала телеміст, під час якого відбувалися прямі включення зі Сполучених Штатів Америки. А журналісти та громадяни США, які перебували у нашому місті, мали змогу поставити запитання та дізнатися оперативні новини з місця події. Присутні на заході могли на власні очі побачити доброзичливу атмосферу, яка панувала у штабах кандидатів у президенти та на вулицях міст.