Цілюще “Джерело”

20 років поспіль львівський навчально-реабілітаційний центр “Джерело” фахово допомагає та надає соціальну підтримку родинам, в яких є хворі на церебральний параліч діти

фото: Андрій Польовий
Коли в сім’ї народжується неповносправна дитина, чи не першою реакцією батьків є шок. Здається, що вони залишилися наодинці зі своїм горем, страхом, почуттям провини, розпачем. Хтось звинувачує себе у тому, що сталося, хтось шукає щораз інших спеціалістів, які б сказали, що це просто страшний сон, у когось просто опускаються руки...
Існує легенда, за якою для малюків із особливими потребами Господь Бог підбирає особливих батьків, які, незважаючи на труднощі та перешкоди, зневіру та відчай, зуміють допомогти своїм дітям, стануть для них земними ангелами-охоронцями. 
З певністю можна сказати, що таким ангелом-охоронцем для своєї донечки та й для близько трьох тисяч дітей зі Львова і довколишніх населених пунктів став співзасновник і директор Благодійної установи “Навчально-реабілітаційний центр “Джерело” Мирослав Николаєв.
Протягом двадцяти років діяльності цент­ру нав­чально-реабіліта­цій­ни­ми програмами охоплені понад 2,5 тисячі дітей і молоді з особливими потребами від народження до 35 років. Зараз на програмах перебуває 97 дітей та 45 молодих осіб, що мають інвалідність.

Перші кроки

Мирослав Николаєв і його дружина Ольга зіткнулися з проблемою ДЦП віч-на-віч: їхня донечка Марта народилася недоношеною. А лікарі замість того, аби повідомити, що дитина перебуває в групі ризику, заспокоювали батьків – все добре. Проте згодом стало помітно, що донечка не розвивається нормально. Відтак оформили інвалідність і почали шукати методи лікування. Зі слів чоловіка, бракувало медичного супроводу, тож доводилося самому студіювати відповідну літературу.
Одного дня Мирослав Николаєв побачив оголошення про збори товариства “Надія”, у яких брали участь батьки, що мали дітей, хворих на ДЦП. “Зустрівся з ними і почав тісно спілкуватися, ділитися досвідом. Розумів, що нам потрібно об’єднатися, адже саме таким чином зможемо допомогти нашим дітям. Так і став активним учасником цієї організації”, – згадує співрозмовник “Пошти”.
Спершу батьки спільними зусиллями добилися того, щоб у оновленій Львівській обласній дитячій спеціалізованій клінічній лікарні відкрили неврологічне відділення. Та це не вирішувало усіх проблем хворих дітей. “В лікарні не вчать, як правильно тримати ложку, як зав’язувати шнурівки, як узагалі пристосовуватися до життя. Тому й виношували ідею створення закладу, в якому наші діти могли б навчатися”, – пояснює Мирослав Николаєв.

Від групи в садочку – до спеціалізованого центру

Уже з 1993 року товариство “Надія” почало активно працювати над реалізацією свого задуму. Після довгих поневірянь створити групу з неповносправних діток погодилася завідувачка садочка, що на вулиці Шафарика, 15. А тодішній начальник Личаківського районного відділу освіти одразу ж підписав відповідне розпорядження.
“Наші діти мали найдоб­ріших та найвідважніших вихователів, які не побоялися працювати з неповносправними. Звичайно, були питання професійного рівня, адже працівники цього дошкільного закладу звикли виховувати здорових малюків. Училися на своїх помилках…” – веде далі співрозмовник. Виникало багато організаційних питань. Та, як каже Мирослав Николаєв, від самого початку відчували Божу підтримку. Завжди знаходилися небайдужі люди, доброчинці. Допомогли й ремонт зробити, й туалети поручнями обладнати, й іграшки купити.
Перші спроби такого навчання дали позитивні результати, адже, окрім вихователів, із дітьми працювали логопеди та фізичні реабілітологи. Батьки стали щораз більше довіряти товариству, і дитячий садочок поповнювався новими вихованцями. “Рівно через рік, якраз на Благовіщення,  нам запропонували напівзруйнований, недобудований дитячий садок на Сихові. Хоча споруда ця була в жахливому стані, нам вдалося привести її до ладу”, – каже директор центру.
Після погодження всієї документації з 1996 року розпочали будівництво “Джерела”, гроші на яке дали канадські меценати. Через шість років сюди прийшли перші вихованці, а з 2007-го у відбудоване приміщення перевели решту дітей.

Інклюзивна освіта

Окрім реабілітаційної роботи, центр активно долучався до інклюзивної освіти. Ще в 1996 році до Львівської загальноосвітньої школи №82 прийняли семеро діток з особливими потребами.
“Ми були піонерами в цій справі, адже уперше в Україні поряд зі здоровими дітьми почали вчитися ті, що в інвалідних візках. Зараз вони вже здобули вищу освіту”, – радіє Мирослав Николаєв. 
Співпраця з дитячим садочком “Барвінок” (на тій же вулиці Шафарика) і загальноосвітньою школою №82 триває. До неї долучаються й інші навчальні заклади міста, де разом зі здоровими дітьми сидять за партами неповносправні. Зі слів директора “Джерела”, таким чином можна змінити думку суспільства щодо людей з особливими потребами.

Один день із життя “Джерела”

Кожен день у реабілітаційному центрі розпочинається з виїзду спеціальних машин на радіальні маршрути Львова та його околиць, що є найкращою візитівкою та рекламою “Джерела”. Містяни, вийшовши вранці на вулицю, одразу ж помічають їх.
О дев’ятій ранку всіх вихованців зустрічають соціальні працівники та медичні сестри і ведуть їх у різні групи. Після сніданку дітей чекають три основні заняття. “Особливістю нашого центру є робота з важконеповносправними. Багато наших вихованців не вміють або не можуть говорити, тож вчимо їх альтернативних способів порозуміння. Показуємо, наприклад, малюнки, фотографії. І дитина, до якої звертаємось із запитанням, повинна обрати якусь картинку чи світлину, відповідаючи таким чином на це запитання. Широко застосовуємо й мову жестів”, – розповідає директор.
В центрі з неповносправними займаються учителі-реабілітологи, допомагаючи їм максимально розвинути розумові та фізичні здіб­ності. Проводять заняття для пізнавального розвитку, вчать лічби, елементів читання. Певна кількість програм, зі слів Мирослава Николаєва, спрямована на фізичний розвиток. Завдання реабілітологів – навчити дітей повзати, рачкувати, ходити з допомогою ходунків, самостійно сідати в інвалідний візок і пересуватися в ньому без сторонньої допомоги.
“В своїй роботі використовуємо гідро- і сенсорну терапію для того, аби дитина розвивала тактильні відчуття. Малюки, що мають важкі порушення і не здатні самотужки пересуватися, не можуть пізнати довколишній світ. Тож під час занять даємо їм можливість відчути, що є тепле, а що холодне, що гостре, а що тупе”, – пояснює директор.
Після занять – обід. У другій половині дня працюють різноманітні гуртки. Крім того, учителі влаштовують своїм вихованцям маленькі життєві випробування. Наприклад, вчать, як давати собі раду в супермаркеті: купити необхідні продукти, розрахуватися біля каси. Після цього всіх дітей збирають на подвір’ї, і о 16.00 вони їдуть додому.

Творчі особистості

Під час реабілітації в цих особливих дітей виявляють різні таланти. “Здорова людина може обрати будь-який вид творчості, а нашим вихованцям цю дорогу обмежує колія інвалідного візка”, – пояснює Мирослав Николаєв. 
Серед талановитих дітей центру – Аня Зв’язок, яка складає та видає чудові вір­ші. Леся Войтюк (сьогодні уже працівниця “Джерела”) пише і також видає свої книжки. 
“Маємо й талановитого хлопця – Богдана Жуковського, який прийшов до нас уже в дорослому віці. Наші фахівці виявили у нього неабиякий талант – він малює… ногами! Його картини купив один із українських банків. Молодий художник невтомно день за днем, тиждень за тижнем створював їх”, – каже співрозмовник.
Аби продемонструвати творчість своїх вихованців, центр організовує аукціони та виставки. Зі слів директора, колекціонери купують картини не тільки тому, що мають почуття жалю до неповносправних дітей, а через їх цінність. Такі роботи випромінюють потужну енергію позитиву. За ці гроші заклад купує все необхідне для своїх майстерень.
“У “Джерелі” створили й гурток альтернативної музики. Придбали спеціальні інструменти, багато з них зробили самотужки з підручних матеріалів. Діти акомпанують собі, створюючи різні звуки, до прикладу, шум вітру чи дзюрчання води”, – пояснює директор.

Змінити думку суспільства

“Від самого початку існування нашого центру не хотіли створювати інтернат. Можливо, якби в нас були групи нічного перебування, легше було б працювати, дешевше обходилося б утримання “Джерела”. Але ми хочемо, щоб наші діти були повноправними членами суспільства. Щоб їхнє життя не обмежувалося стінами реабілітаційного закладу. Тож коли зранку їхні братики чи сестрички йдуть до школи чи до дитсадка, вони також вирушають в дорогу – до свого навчального закладу. А ввечері всі разом зустрічаються вдома, спілкуються, бавляться”, – каже Мирослав Николаєв.
Щоб змінити думку суспільства щодо неповносправних дітей, реабілітаційний центр приймає багато практикантів із вищих навчальних закладів Львова. “Ми свідомі того, що змінити ставлення суспільства до неповносправних осіб читанням лекцій неможливо. Найважливіші зміни відбуваються тоді, коли практиканти і волонтери спілкуються з нашими вихованцями”, – веде далі співрозмовник.
Багато хто із добровільних помічників залишається тут працювати. Інші виручають за потреби – наприклад, тоді, коли потрібно супроводжувати неповносправних у різних подорожах. Тож волонтерська допомога для центру дуже важлива!
Добровільними помічниками стають майбутні бізнесмени, архітектори, інженери. “Після того як їм довелося самостійно нести інвалідні візки стрімкими сходами вгору або ж з’їжджати ними із високих непристосованих бордюрів, вони напевно передбачать пандуси і з’їзди, проектуючи будинок чи дорогу”, – переконаний Мирослав Николаєв. 

Коштів не вистачає...

В холі реабілітаційного центру одразу ж впадає у вічі величезне дерево, на якому викарбувані імена доброчинців, які робили різні пожертви задля його функціонування. “Джерело” цього року отримало з міського бюджету 2,5 мільйона гривень. Та цих грошей не досить, адже річний бюджет закладу становить майже 5 мільйонів гривень.
“Тож мусимо організовувати різні акції, спрямовані на збір коштів для роботи центру. Нам допомагають благодійники і з України, і з-за кордону. Щоранку молимося за них”, – запевняє директор закладу.
При центрі створили батьківський фонд, який також допомагає грошима, адже батьки неповносправних дітей найперше зацікавлені в тому, аби “Джерело” й далі функціонувало.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4130 / 1.66MB / SQL:{query_count}