Зовнішнє незалежне оцінювання, за результатами якого прийматимуть вступників до вищих навчальних закладів, не за горами. Уже цього понеділка писатимуть тести з хімії. Проте найбільше учасників прийде 5 і 6 червня на українську мову та літературу. Багато заяв подали й на тестування з математики, яке матиме дві сесії – 12 та 13 червня.
Щоби добре написати тести, окрім знань, потрібне ще й уміння правильно їх застосувати. Бо дуже часто буває так, що через надмірне хвилювання вступники можуть щось переплутати, забути. Пропонуємо кілька порад, які допоможуть показати високий рівень знань під час ЗНО-2013.
Дізнатися усе заздалегідь
Директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Лариса Середяк запевняє, що всі приміщення, у яких проходитиме ЗНО, вже чекають на вступників. Головне тепер – заздалегідь дізнатися, де саме облаштований потрібний пункт тестування.
“Інформація про місце і час проходження зовнішнього незалежного оцінювання з кожного предмета міститься у запрошеннях-перепустках, надісланих всім учасникам ЗНО. Ті абітурієнти, які з різних причин не отримали запрошення поштою, можуть роздрукувати його з власної інформаційної сторінки на сайті УЦОЯО”, – пояснює вона.
Адреси всіх пунктів тестування зазначені на сайті Львівського РЦОЯО. Щоби вчасно прийти на пункт тестування, вийдіть із дому раніше. Всі тестування розпочинатимуться об 11 годині. Допуск учасників ЗНО до пунктів тестування припинять за 10 хвилин до його початку, тобто о 10.50. Кожне запізнення фіксуватимуть у картці спостережень.
День перед тестами
Багато абітурієнтів у останній день перед проходженням ЗНО намагаються вивчити величезну кількість матеріалу з того чи того предмета. Але вчителі й репетитори радять не робити цього – краще добре відпочити, аби наступного дня не почуватися втомленим.
Підготуйте одяг, складіть усе необхідне в сумку, в тому числі й документи.
Ви повинні взяти зі собою:
• паспорт (свідоцтво про народження, якщо реєструвалися на ЗНО за ним);
• сертифікат учасника ЗНО;
• запрошення-перепустку;
• дві-три капілярні чи гелеві ручки з чорним чорнилом (чорний колір найкраще розпізнає техніка, що сканує заповнені вами тестові бланки);
• маленьку прозору пляшечку з питною водою.
Гарно виспіться, аби зранку прокинутися в хорошому настрої. Обов’язково поснідайте, щоб через хвилювання не розболілася голова.
Виконуйте усе згідно з інструкцією
За статистикою, більшість українців ніколи не читають інструкції перед тим, як почати користуватися якимсь приладом. Але написання тестів – не той випадок, бо власне життя – не порохотяг: зіпсовану техніку можна замінити новою, а хто поверне вам втрачений час і можливості?
Найприкріші помилки – ті, яких можна було б уникнути, дотримуючись інструкції.
Насамперед потрібно уважно слухати, що кажуть інструктори.
“Головні правила написання тестів дуже прості: не розмовляти, не тримати при собі та не користуватися мобільними телефонами, електронними пристроями і паперовими носіями, не залишати пункт тестування до закінчення роботи. Все зайве покладіть на спеціально відведений стіл. Використовуйте лише свої знання”, – радить Лариса Середяк.
Додержання цих правил контролюватимуть. Якщо у когось знайдуть мобільний телефон, то результат тестування одразу ж анулюють. Те саме стосується і шпаргалок.
Не панікуйте!
Щоби впевнено почуватися під час написання тестів, потрібно заздалегідь психологічно на них налаштуватися. Дуже часто вступники, ще навіть не ввійшовши до аудиторії, починають хвилюватися.
“Природно, що абітурієнти хвилюються перед написанням тестів, але потрібно опанувати себе. Надмірні переживання можуть призвести до того, що вступникові стане погано і він не зможе взяти участь у ЗНО. Напруження можна зняти фізичними вправами, глибоким диханням. Багатьом допомагає молитва”, – веде далі Лариса Середяк.
Під час тестування дуже важливо зайняти своє, а не чуже місце, вказане у списку біля входу до аудиторії. Кожне місце матиме свій унікальний код, який допоможе ідентифікувати роботу та розшифрувати відповіді, і буде позначене наліпкою. Знайти свою аудиторію можна у списку, вивішеному біля входу до пункту тестування.
Працюємо над тестами
Основним завданням, що стоїть перед абітурієнтами, є знання правильного варіанта відповіді на запитання з того чи того предмета. Щоб ефективно використати час, відведений для написання тестів, потрібно спланувати, скільки часу вам знадобиться для відповіді на одне запитання.
“Спочатку механічно перегляньте тести. Не варто зупинятися і довго думати над одним питанням, адже одразу ж почнете хвилюватися, виникне невпевненість у собі. Краще складніші запитання залишити на потім і дати відповіді на простіші”, – рекомендують фахівці.
Часто буває так, що відповідь на запитання знаєш, але не можеш одразу згадати. Тому краще відкласти цю справу, щоб не гаяти дорогоцінного часу.
“Не залишайте питання без відповіді, навіть якщо не впевнені у ній. Адже її можна вгадати. І навіть коли часу залишається обмаль, варто просто навмання поставити позначки”, – наголошують спеціалісти.
Читаючи запитання, максимально зосередьтеся. Дуже часто, зі слів експертів, каменем спотикання є такі слова, як “завжди”, “ніколи”, “всім”, “кожен”.
Треба уважно читати всі тестові завдання. Можливо, останні запитання допоможуть вам дати правильні відповіді на перші. Не варто ігнорувати всі варіанти відповідей, навіть якщо перша здається правильною.
Якщо розрахуєте час, матимете ще кілька хвилин на перевірку відповідей.
Не списуйте!
Зараз вступникам дуже часто радять користуватися різноманітними пристроями для списування – невидимими навушниками, ручкою, яка фотографує… Проте працівники Львівського РЦОЯО не радять цього робити. “Торік зафіксували майже 600 таких випадків. Найбільше – у Києві. В усіх випадках роботи були анульовані. Тож не раджу учасникам ЗНО брати зі собою такі пристрої, бо вони не допоможуть: в аудиторії перебуватиме не більш ніж 15 осіб, тож усе буде дуже добре видно. Інструктори пильнуватимуть кожного абітурієнта”, – зазначила на чат-конференції директор Українського центру оцінювання якості освіти Ірина Зайцева.
Тестові завдання складені на основі програми загальноосвітніх навчальних закладів, тож перейматися тим, що вас питатимуть те, чого ви не знаєте, не слід.
Результати будуть вчасно!
Кожного учасника ЗНО напевно турбує питання, коли ж будуть результати тестування.
“Результати основної сесії, яка завершиться 27 червня, плануємо оголосити до 5 липня. Та це не значить, що ви не дізнаєтеся про них раніше. Хочу наголосити, що будь-які спроби домовитися з працівниками пунктів тестування про бажаний результат будуть марними. Роботи, написані в одному регіоні України, перевірятимуть у іншому. Тому особа, яка проводила тестування, до робіт не матиме жодного стосунку”, – каже Ірина Зайцева.
Результати опублікують на сайті УЦОЯО. Попередньо з’являтиметься оголошення, що, наприклад, “сьогодні о 14.00 на персональних сторінках будуть доступні результати з такого-то предмета”. Результати додаткової сесії оголосять до 15 липня.
Бажаємо написати тести лише на двісті балів!