Консультують фахівці

Чи потрібен дозвіл одного з батьків при виїзді дитини за кордон?

Чи потрібен дозвіл одного з батьків при виїзді дитини за кордон?

“У мене 12-річний син. З дружиною я розлучений уже кілька років, тож дитину виховую сам. Цього літа разом із сином плануємо поїхати на відпочинок. Найімовірніше, полетимо у Болгарію чи Грецію. Знаю, що для перетину кордону з дитиною мені потрібно зібрати певні документи, зокрема, отримати згоду матері на виїзд сина за кордон. Чи це справді так? Які дані слід внести у закордонний паспорт?”
Олексій Уралов, м. Городок
Володимир Шеремет, начальник прес-служби Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України:
– Якщо дитина ще не досягла повноліття і їде за кордон з одним із батьків, для її виїзду знадобиться нотаріально засвідчена довіреність одного з батьків, тобто дозвіл на вивіз дитини за кордон. У цій довіреності мають бути зазначені країна, до якої маєте намір поїхати, і термін перебування дитини у ній.
Якщо ж одна зі сторін не може або не хоче дати згоди, це питання вирішується через суд. Але варто звернутися до нього заздалегідь, бо якщо дійти згоди не вдасться, за кордон дитину не пустять!
Дозволити виїзд без нотаріально засвідченої згоди другого з батьків можуть у випадках: 
якщо другий із батьків є іноземцем або особою без громадянства (ці дані містяться у свідоцтві про народження); у разі подання наступних документів або їх нотаріально засвідчених копій – свідоцтва про смерть другого з батьків, рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків, рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім, рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним, рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; довідки про народження дитини, в якій зазначено, що її виховує одинока матір.
До речі, з початку року через відсутність доручень батьків у випадку, якщо дитину супроводжує лише хтось один із них, недійсні документи для закордонних поїздок, підроблені довіреності, відсутність фото дітей у документах батьків, закінчення терміну дії паспорта тощо співробітникам Львівського прикордонного загону довелося відмовити у пропуску більш як 100 дітям.


Світлана Мірошниченко, головний спеціаліст сектору з організаційно-аналітичної роботи та зв’язків
із громадськістю Державної міграційної служби України у Львівській області:
– При виїзді за кордон батькам варто внести дані дитини у свій закордонний паспорт. Якщо батько чи мати щойно виробляють паспорт для виїзду за кордон, ця процедура буде безкоштовною – треба тільки принести фото дитини (для дітей віком 5 – 18 років потрібні фотокартки розміром 35х45 мм), свідоцтво про народження і заяву відповідного зразка. Якщо ж паспорт для виїзду за кордон у людини вже є, а треба лише внести дані дитини, то така процедура вже буде платною. Вартість послуг – 18,63 грн (у випадку, якщо відомості вносять у звичайному режимі) та 37,26 грн (у разі термінового оформлення впродовж 10 робочих днів).
Проїзний документ дитини видається терміном на три роки і має чотири сторінки для проставляння віз та відміток при перетині кордону. Фотографії вклеюють у документ незалежно від віку дитини в обов’язковому порядку.
Окрім заяви про видачу проїзного документа дитини, фото дитини, її свідоцтва про народження, квитанцій про сплату держмита та послуг, варто подати ще й нотаріально засвідчену згоду обох батьків про видачу документа. Оплата проїзного документа дитини складається з вартості послуг (30,35 грн) та вартості бланка (24 грн). У разі термінового (протягом 10 днів) оформлення вартість послуг становитиме – 60,70 грн і бланка – 24 грн.
Якщо ж дитина подорожуватиме світом без батьків, їй знадобиться проїзний документ, а якщо з батьками, варто внести її дані у свої паспорти (можна зробити і те, і те).


Як оформити допомогу при народженні дитини?

“Місяць тому в нашій сім’ї народилася четверта дитина. Донечку вже зареєстрували у рацсі, тепер хочемо оформити допомогу при народженні дитини. В управліннях соцзахисту завжди черги, тож хотілося б мати пакет необхідних документів, аби не вертати додому. Скажіть, будь ласка, які документи потрібно зібрати і в який термін це необхідно зробити?”
Ольга Свінціцька, м. Львів
Леся Дронь, начальник відділу пільг, соціальних допомог та компенсаційних виплат управління соціального захисту Львівської міськради:
– Допомогу при народженні дитини дають одному з батьків. Для її отримання необхідно звернутися до відділу соцзахисту за місцем проживання, але не пізніше року після народження дитини, інакше допомогу не призначать.
Для її отримання необхідно принести паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Крім того, подати заяву одного з батьків, копію свідоцтва про народження дитини, витяг з Держреєстру актів громадянського стану про народження дитини, що надається рацсом, довідку про склад сім’ї і копію свідоцтва про народження кожної дитини, яку включають при визначенні розміру допомоги (для осіб, котрі звертаються по призначення допомоги при народженні другої та кожної наступної дитини).
Розмір допомоги  при народженні дитини з 1 січня 2013 р. становить:
– на першу дитину – 29 160 грн (з яких 9720 грн виплачують одноразово, решту – рівними частинами впродовж двох років);
– на другу дитину – 58 320 грн (з яких 9720 грн виплачують одноразово, решту – рівними частинами впродовж чотирьох років);
– на третю і кожну наступну дитину – 116 640 грн (з яких 9720 грн виплачують одноразово, решту – рівними частинами впродовж шістьох років).

Де реєструють новонароджених?

“Свою старшу доньку я прописувала у ЛКП. Пригадую, що з цим не було жодних проблем. Але знаю, що тепер ЛКП цього не робить – аби прописати дитину, треба звертатися до міграційної служби. Розкажіть, будь ласка, які документи для цього потрібні та чи існують терміни для здійснення реєстрації”?
Зоряна Андрушко, м. Львів
Іванна Іваночко, начальник Личаківського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України у м. Львові:
– Раніше така процедура називалася “прописка”. Її здійснювали в ЛКП. Тепер це називається “реєстрація” (не плутати із реєстрацією дитини у рацсі, коли видають свідоцтво про народження). Її здійснює міграційна служба.
Щоб зареєструвати дитину, тобто її прописати, один із батьків повинен звернутися в міграційну службу свого району і подати заяву встановленого зразка. Крім того, належить зібрати такі документи: копію і оригінал свідоцтва про народження дитини, який видає рацс, копії та оригінали паспортів батьків. Якщо у матері чи батька різні прописки, знадобиться довідка від другого з батьків про те, що дитина не прописана за його місцем проживання. Її ще можна взяти у ЛКП або ж у Обласному адресно-довідковому бюро УМВСУ, що на вулиці Окуневського, 1. Якщо батьки дитини прописані у одному помешканні, достатньо спільної заяви із зазначеною згодою на реєстрацію (у заяві слід вказати, що батько не заперечує проти реєстрації дитини). При реєстрації батькам доведеться сплатити держмито – 0,85 грн.
Реєстрацію (прописку) дитини здійснюють після народження, бажано в 10-денний термін. Якщо ж вчасно цього не зробите, заплатите штраф (усе залежить від причин і дати відтермінування).
Раніше, прописуючи дитину, працівники ЛКП вписували її у будинкову книгу. Якщо маєте цю книгу вдома, то відомості про реєстрацію внесуть у міграційній службі.

Графік роботи відділів міграційної служби Львова:
Вівторок – 9.00 – 18.00.
Середа – 10.00 – 19.00.
П’ятниця – 10.00 – 19.00.
Субота – 9.00 – 13.00.
Обідня перерва – 13.00 – 14.00 (але прийом громадян здійснюють з 15.00).
З усіма питаннями можна телефонувати на гарячу лінію Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області 261-09-30.

До теми:


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7398 / 1.61MB / SQL:{query_count}