“У мене 12-річний син. З дружиною я розлучений уже кілька років, тож дитину виховую сам. Цього літа разом із сином плануємо поїхати на відпочинок. Найімовірніше, полетимо у Болгарію чи Грецію. Знаю, що для перетину кордону з дитиною мені потрібно зібрати певні документи, зокрема, отримати згоду матері на виїзд сина за кордон. Чи це справді так? Які дані слід внести у закордонний паспорт?”
Олексій Уралов, м. Городок
Володимир Шеремет, начальник прес-служби Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України:
– Якщо дитина ще не досягла повноліття і їде за кордон з одним із батьків, для її виїзду знадобиться нотаріально засвідчена довіреність одного з батьків, тобто дозвіл на вивіз дитини за кордон. У цій довіреності мають бути зазначені країна, до якої маєте намір поїхати, і термін перебування дитини у ній.
Якщо ж одна зі сторін не може або не хоче дати згоди, це питання вирішується через суд. Але варто звернутися до нього заздалегідь, бо якщо дійти згоди не вдасться, за кордон дитину не пустять!
Дозволити виїзд без нотаріально засвідченої згоди другого з батьків можуть у випадках:
якщо другий із батьків є іноземцем або особою без громадянства (ці дані містяться у свідоцтві про народження); у разі подання наступних документів або їх нотаріально засвідчених копій – свідоцтва про смерть другого з батьків, рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків, рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім, рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним, рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; довідки про народження дитини, в якій зазначено, що її виховує одинока матір.
До речі, з початку року через відсутність доручень батьків у випадку, якщо дитину супроводжує лише хтось один із них, недійсні документи для закордонних поїздок, підроблені довіреності, відсутність фото дітей у документах батьків, закінчення терміну дії паспорта тощо співробітникам Львівського прикордонного загону довелося відмовити у пропуску більш як 100 дітям.
Світлана Мірошниченко, головний спеціаліст сектору з організаційно-аналітичної роботи та зв’язків
із громадськістю Державної міграційної служби України у Львівській області:
– При виїзді за кордон батькам варто внести дані дитини у свій закордонний паспорт. Якщо батько чи мати щойно виробляють паспорт для виїзду за кордон, ця процедура буде безкоштовною – треба тільки принести фото дитини (для дітей віком 5 – 18 років потрібні фотокартки розміром 35х45 мм), свідоцтво про народження і заяву відповідного зразка. Якщо ж паспорт для виїзду за кордон у людини вже є, а треба лише внести дані дитини, то така процедура вже буде платною. Вартість послуг – 18,63 грн (у випадку, якщо відомості вносять у звичайному режимі) та 37,26 грн (у разі термінового оформлення впродовж 10 робочих днів).
Проїзний документ дитини видається терміном на три роки і має чотири сторінки для проставляння віз та відміток при перетині кордону. Фотографії вклеюють у документ незалежно від віку дитини в обов’язковому порядку.
Окрім заяви про видачу проїзного документа дитини, фото дитини, її свідоцтва про народження, квитанцій про сплату держмита та послуг, варто подати ще й нотаріально засвідчену згоду обох батьків про видачу документа. Оплата проїзного документа дитини складається з вартості послуг (30,35 грн) та вартості бланка (24 грн). У разі термінового (протягом 10 днів) оформлення вартість послуг становитиме – 60,70 грн і бланка – 24 грн.
Якщо ж дитина подорожуватиме світом без батьків, їй знадобиться проїзний документ, а якщо з батьками, варто внести її дані у свої паспорти (можна зробити і те, і те).