В останні два місяці вагітності після запитання про самопочуття наступними, які мені ставили рідні, знайомі, навіть малознайомі люди, обов’язково були такі: де буду народжувати, у кого, чи вже домовилася з лікарем і скільки тепер коштують пологи. (Де, в кого та скільки – саме ці питання залишилися на перших позиціях в рейтингу і після пологів).
А оскільки я з самого початку вирішила: коли настане мій час, поїду у пологовий до чергового лікаря, мої відповіді викликали щонайменше здивування, недовіру, а іноді навіть докори і настанови – як так можна, це ж дитинка, а як щось станеться, а чи все буде добре, а чи на мене і дитину хтось подивиться, чи турбуватимуться про нас...
Плата чи вдячність
Колись давно під час першої вагітності мене вів лікар-араб, який навчався у Львові і саме завершував свою інтернатуру. Він дав на все життя установку: вагітність і пологи – це не хвороба. Для жінки це так само природно, як їсти, спати, виконувати хатню роботу (звичайно, не йдеться про випадки ускладнень чи патологій перебігу вагітності).
У них, на Близькому Сході, усвідомлення цього ще збереглося, тому жінки народжують набагато легше, адже головний ворог жінки під час пологів – страх. Переконання, що все це природно, нормально, а також довіра до лікаря-акушера значно пришвидшують та полегшують процес пологів. У нас же вкоренилася така думка: пришвидшити і полегшити процес, а також гарантувати безпеку матері та дитини може лише певна кругленька сума. Про неї найкраще заздалегідь домовитися з рекомендованим “досвідченими” людьми лікарем. Якщо навіть не про суму, то просто домовитися з лікарем точно необхідно.
Тож мої заяви про те, що ні з ким домовлятися не буду, часом призводили до звинувачень у безвідповідальності. Пробувала пояснити: лікарі також люди, у них також є дружини, діти, матері, і не всі вони дивляться на пацієнта крізь купюри. Зрештою (навіть якщо взяти за основу, що все вирішують гроші, і застосувати логіку) жоден лікар, яким би хапугою він не був, не зацікавлений у тому, щоб нашкодити своїм пацієнтам. Адже у разі якогось прикрого випадку, аби “відмазатися”, треба буде віддати більшу суму, аніж та винагорода, якої він очікує за свою роботу. Люди погоджувалися, хитали головами і казали: “А все ж…”. Одного разу навіть мала дискусію з поважним богословом про те, у що чи кого ми віруємо – у гроші чи в Бога, який нас чує і любить. Все також звелося до “однак”.
Звичайно, я розумію, що є людське бажання віддячити, однак переконана: вдячність не завжди вимірюється у грошовому еквіваленті. Вона, як і пожертва, є відносною. Згадаймо про дві вдовині лепти. А ще часом вдячність може бути у полиску очей, теплій усмішці, щирій молитві. Не кожен може заплатити встановлену кругленьку суму.
Розвінчання міфів
Коли ж настав час Х, серед ночі викликали з чоловіком таксі, попрощалися зі старшими дітьми і о 3.45 вирушили у пологовий на Раппопорта, 6. Чому саме туди? По-перше, за традицією, до нього належить наша поліклініка, по-друге, колись працювала там консультантом “Тедді-клубу” (просвітницько-рекламна програма).
Кілька хвилин по четвертій були у приймальному відділенні пологового. На стіні – знайоме оголошення про те, що в лікарні діє гаряча лінія “Стоп корупції”. Згадала, як на одному з виїздів нам презентували цю новацію міського управління охорони здоров’я. Чергова акушерка запитала, до кого з лікарів ми приїхали. Відповідь: “Не домовлялися, до чергового” її не здивувала. Покликала. Познайомилися. Оглядова. Заповнення документів. Звичні процедури. Десь по п’ятій прийшли у пологовий зал. Індивідуальний, світлий, сучасний, затишний, якщо так можна сказати про пологовий зал. Хоча якщо порівняти з тим, що бачила під час перших пологів 17 років тому, навіть дуже затишний. Привітна акушерка та санітарки. Уточнили, що з необхідного у мене є, а що треба докупити. Збігали в аптеку. Набір для пологів обійшовся у 146 грн. Принесли решту.
Завдяки мудрому веденню процесу лікарем та акушеркою вже о 5.45 я тримала свою донечку. Неонатолог оглянула її, акушерка одягнула і приклала мені до грудей. З того часу ми з дитинкою не розлучалися. Нас перевели у світлу чистеньку палату, яку ми ділили із жінкою з Яворівщини. У сусідніх палатах також було по двоє породіль із дітьми.
Дитяча медсестра сказала, що необхідно мати. Це коштувало ще 70 грн. Разом із попередніми витратами – 216 грн (плюс необхідне, що мала з собою, – ще на гривень 60). Саме у таку суму обійшлося мені перебування в пологовому.
Трошки про побут
Палати чисті, мили двічі-тричі на день. Медсестри і санітарки приходили за потреби на допомогу – заспокоїти дитину чи, якщо, наприклад, треба було вибігти з палати до рідних, пригледіти за нею. Сусідка по палаті не могла ніяк прикласти дитинку до грудей, переживала, як даватиме собі раду, – акушерка Таня приклала, навчила, запхані в кишеню гроші принесла зі словами: “Не ображайте мене. Хочете, щоб я гріх мала”. Потім ще кілька разів заходила показати що та як.
Харчування, хоч і бідненьке (розумію, що коштів на це виділяється небагато), але цілком прийнятне. Вранці – молочне, хліб із маслом та ячмінна кава з молоком; на обід – борщ чи суп (як на лікарняні, доволі їстівні) та гречка з підливою з курятини або картопля з тушкованою рибою, білий-чорний хліб; вечеря – молочне. Якщо мати що поїсти ввечері (вечерю дають о п’ятій-шостій, а поки діти заснуть (та й чи заснуть), мине ще багато часу), наприклад, печиво до чаю (чайник є на посту, холодильник – в коридорі, мікрохвильовка – в їдальні), то можна обійтися і без передач із дому. Це для тих, хто живе далеко.
Подяка
Неонатолог щодня оглядала дитинку, щодня заходив і лікар, що приймав пологи. Ставилися привітно, чуйно. Отримавши виписку та рекомендації, спробувала “подякувати” лікарю невеликим пакунком (скажу чесно, робити цього не вмію) – відмовився, побажав доброго здоров’я мені та дитинці. Для чистоти експерименту до отримання виписок не підходила і до неонатолога. Коли ж отримала довідки, її вже не було – після нічної зміни вона поїхала додому. По нас приїхали – солодкий презент для медсестри і санітарки, які провели нас у виписну кімнату. Зустріч із рідними. Поїхали додому.
Сьогодні, на завершення свого репортажу з пологового, хочу щиро подякувати їм усім: акушеру-гінекологу Михайлові Лисому, акушерці Мар’яні (на жаль, не пам’ятаю прізвища), неонатологу Оксані Маланчак, усім медсестрам і санітаркам за чуйне ставлення та професійну допомогу. Окрема подяка завідувачу відділення Олегові Данкову за злагоджену роботу персоналу.
P.S. Якщо або ви маєте цілком протилежний досвід, надсилайте свою історію на адресу “Пошти”. Єдина вимога до тексту – обов’язково вкажіть реальні імена та прізвища головних героїв (ваші та лікарів), а також назву закладу.