Як не заснути за кермом?
“Я водій із п’ятнадцятирічним стажем. Але нещодавно, сидячи за кермом свого автомобіля, ледь не заснув… Перед самою поїздкою був бадьорий, добре виспався, тож дивуюся, як це могло зі мною трапитися. Якими страшними могли бути наслідки такої їзди! Скажіть, будь ласка, що робити, коли за кермом хилить на сон?”
Григорій Зоркін, м. Борислав
Леся Король, лікар-терапевт:
– Сонний водій так само небезпечний, як і п’яний. Найпопулярнішим та найвідомішим засобом проти сну є міцна кава. Перед далекою дорогою не бажано наїдатися, варто трішки відчинити вікно, щоб у салон потрапляло свіже повітря. Раджу слухати музику, але не монотонну, а наприклад, увімкнути радіо, щоби звучали різні пісні, рекламні вставки, слова диктора. Найкраще, якщо й самі голосно підспівуватимете. Якщо ж маєте пасажира, розпочніть з ним жваву бесіду. А коли відчуєте, що вас все ж таки хилить на сон, зупиніться, вмийтеся прохолодною водою, походіть, зробіть кілька фізичних вправ, навіть трохи поспіть.
Категорично відмовтеся від рекламованих енергетичних напоїв – незважаючи на те, що у їх складі міститься діюча речовина кофеїн, яка збуджує нервову систему після того як закінчиться її дія, захочете спати ще більше.
Якою є ідеальна висота каблука?
“До недавнього часу я дуже любила носити взуття на високих підборах. Маю з різною висотою каблука – чотири, десять, навіть дванадцять сантиметрів. Проте останнім часом почала відчувати біль і втому – не лише у ногах, а й у спині. Скажіть, будь ласка, якою має бути ідеальна висота каблука, щоб це не шкодило здоров’ю?”
Жанна Зарічна, м. Львів
Олександр Ладний, ортопед-травматолог клінічної лікарні Львівської залізниці:
– Зовсім відмовлятися від підборів жінкам не варто, але висота каблука має бути відповідною. Ідеальним для жінки є три- або чотирисантиметровий. Перед тим як купувати взуття, потрібно добре його приміряти, а не вибирати наосліп. Головне, щоб воно відповідало розміру, було зручним та якісним, зі стійкими супінаторами, літнє – з відкритими носками. Найнебезпечніші підбори-шпильки. Набагато зручнішим є взуття зі стійкими широкими каблуками.
Коли жінка щодня носить чоботи, туфлі чи босоніжки на високих підборах, через нерівномірне навантаження страждають стопи та колінні суглоби, утворюються мозолі, набряки, так звані “шишки” біля великих пальців. Крім того, часте носіння такого взуття провокує варикозне розширення вен. А через постійно напружені м’язи в зоні ризику перебуває поперековий відділ хребта. Тож якщо не хочете мати перелічених проблем, одягайте високі підбори тільки на банкети та вечірки, і то не довше ніж на чотири години!
Коли варто відмовитися від дитячих підгузків?
“Я щаслива мама однорічної доньки. Вона у мене розумничка, сама ходить, а ось сідати на горщик відмовляється. У квартирі з цим ще якось боремося і підгузків не одягаємо, а ось на вулицю доводиться. Проте не за горами літо, надворі стане спекотно, і мені не дуже хочеться, аби донька носила ті підгузки, бо вважаю, що через це можуть виникнути проблеми зі шкірою. Порадьте, будь ласка, до якого віку дитина може ходити в підгузках?”
Ольга Карась, м. Дрогобич
Зоряна Гульчій, лікар-педіатр вищої категорії:
– Однозначно сказати, до якого віку варто одягати малюкам підгузки, вам не зможе ніхто, бо все залежить від дитини. Але що швидше відмовитеся від них, то краще. Адже постійне перебування в підгузку негативно впливає на шкіру – призводить до випрівання, а у хлопчиків – до перегрівання зовнішніх статевих залоз, через що в дорослому віці у них можуть виникнути проблеми з дітонародженням.
Шкіра повинна дихати, особливо в спекотну пору, тож на однорічну дитину варто щораз рідше одягати підгузки. А якщо це неможливо, пам’ятайте, що через часте сечовипускання малюка такого віку їх треба змінювати частіше – через дві-три години. Коли дитина доросліша, цей інтервал можна збільшити до чотирьох годин.
Чому корисно їсти кашу?
“Моя дружина на сніданок завжди з’їдає тарілку каші: позавчора варила гречану, вчора вівсяну, нині рисову. Переконує мене і доньку, що це не лише смачно, а й корисно. Каже, що стала почуватися здоровішою, бадьорішою. Чи й справді каші такі корисні?”
Іван Красько, м. Львів
Ольга Бідюк, головний гастроентеролог Львова:
– Після того як поснідаєте кашею, надовго почуватиметеся ситими, не навантажите шлунково-кишковий тракт, привчите організм до режиму харчування і не матимете потреби щось перекусити перед обідом. Каші добре очищають організм від токсинів. Уже за три дні їх споживання відбувається виведення шлаків, особливо зі шлунка та кишківника, покращується травлення, а шкіра зберігає молодість і красу. Каші з різних круп багаті на клітковину, вітаміни (особливо групи В), рослинний білок, вуглеводи і при цьому є низькокалорійними.
До речі, крупи використовують не лише для приготування каш, але й супів, котлет, пирогів, запіканок. Аби підвищити біологічну цінність каші, можна додати до неї фруктів, овочів, ягід чи зварити на молоці.