“Війна” за дітей, яких можна усиновити

Володимир Лис, начальник служби у справах дітей Львівської ОДА, про усиновлення дітей іноземцями, скасування опікунських рад та покинутих за кордоном немовлят

Володимир Лис, начальник служби у справах дітей Львівської ОДА, про усиновлення дітей іноземцями, скасування опікунських рад та покинутих за кордоном немовлят

internat_mark4.jpg

Редакція отримала листа від французької родини, яка кіль­ка років тому усиновила маленького українця Сергійка, забравши його з сиротинця однієї з областей України. Прийомним батькам відомо, що у Сергійка є брати, котрих також всиновили іноземці: одного італійці, іншого - американці.

"Ми хочемо, аби брати спіл­кувалися між собою. Всі офі­ційні українські інстанції від­мовляються надати будь-яку інформацію щодо італійської та американської родин, " - пишуть прийомні батьки Сергія. 

Цей лист і спонукав "Пошту" звернутися за порадою до  начальника служби у справах дітей Львівської ОДА Володимира Лиса й водночас  розпитати про підводні течії усиновлення українських дітей іноземними громадянами.

- Пане Володимире, що робити французькій родині? Чи можна щось вдіяти, аби  троє братів могли спілкуватися між собою?

- Це, власне, той драматичний випадок, який руйнує людські долі. Ми всіма силами намагаємося цьому проти­стояти. Виникає запитання: звідки ця пара дізналася про братів дитини, яку вона усиновила, і про те, куди їх усиновили, адже в державі є таємниця усиновлення? Чи давав дозвіл орган опіки та піклування на роз'єднання дітей з однієї сім'ї, якщо давав, то чим керувався? Чи повідомляли вищеназваним парам про інших дітей з цієї сім'ї?

Після  того, як братів усиновили громадяни різних країн, нема правового механізму, який би уможливив спілкування дітей. Тому що діє таємниця усиновлення. І найменше її порушення може призвести до кримінальної відповідальності. Італійські й американські прийомні батьки мають повне право подати в суд на українські інстанції вже хоча б за те, що французькій родині повідомили про обставини справи. Тепер три брати  можуть ніколи вже не побачитися. У Львівській області за останні два роки не було жодного випадку, коли рідних братів  чи  сестер було роз'єднано без поважної причини. Бо в таких випадках є загроза, що вони вже можуть ніколи не зустрітися.

- А що ж тоді є тією поважною причиною?

- Важка  хвороба когось із дітей, якщо є надія на те, що за кордоном дитину  можуть вилікувати. Рішення про роз'єднання  можуть прийняти тільки в інтересах дитини. У будь-якому випадку воно повинно бути дуже виваженим.

- Хто його приймає?

- Приймає суд, беручи до уваги висновок органу опіки та піклування. 

- Скільки дітей в області чекають на усиновлення?

- Два роки тому з понад 2000 справ на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які передали службам у справах дітей, понад половину не укомплектували. Нині створений єдиний електронний банк даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і про громадян, які бажають взяти їх на виховання, а також  Єдиний електронний банк даних про дітей, які опинилися в складних життєвих умовах.

Нині майже 500 дітей можуть бути усиновлені у Львів­ській області. Загалом маємо 2669 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них  2031 дитина перебуває під опікою та піклуванням, 152 проживають у при­йомних сім'ях та дитячих будинках сімейного типу.

- Якою  є офіційна процедура усиновлення українських дітей іноземцями?

- Два роки тому створено Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини й усиновлення українських дітей іноземцями відбувається тільки через нього. Постановою КМУ №905 від 8 жовтня цього року, яка набуває чинності з 1 грудня 2008 року, зініційовано суттєві зімни у процедурі усиновлення. Загалом в Україні маємо до тридцяти тисяч дітлахів, які можуть бути усиновленими. Проте 92 відсотки з них  мають різні від­хилення  і тільки 8 відсотків - в основному здорові діти. Ді­ти з серйозними вадами розвитку є відкритими для іноземних усиновлювачів, проте їх майже не всиновлюють. Здорових дітей віком до шести ро­ків , яких би могли усиновити іноземці, немає, бо таких дітей всиновлюють українці. За  статистикою, в Україні є близько мільйона безплідних пар.

- Скільки дітей Львівщини усиновили в інші країни за останні два роки?

-  Чотирнадцять. Сім  у  минулому році й сім цьогоріч.  Що­­до національного усиновлення, то на Львівщині є 43 кан­дидати на усиновлювачів, для яких зараз підбирають дітей, з них 42 кандидати поставлено на облік у 2008 році. Цього року вже усиновили 52 дитини, 10 справ ще знаходяться  в судах. Загалом на Львів­щині за останні три роки відбулося 197 усиновлень, з них 18 - іноземними громадянами.

За два роки розігнали ту чергу, яка існувала роками. Ми зробили усиновлення доступним процесом. Але нам доводиться воювати за кожну дитину, що перебуває на обліку для  усиновлення, бо заклади, де діти перебувають, не віддають їх. Є випадки, коли при влаштуванні дітей в сім'ю не підтверджуються діагнози, з якими вони перебували у закладах.

- Чи вдається відстежувати подальшу долю дитини, яку всиновили іноземці?

- Цим безпосередньо займається Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини.

- Але чи можете Ви запевнити, що з цими сімома дітлахами, яких всиновили минулого року, все гаразд?

- Наша служба безпосередньо не займається такою перевіркою. Але цим  займаються консульські установи за місцем перебування дітей, до того, як їм виповниться 18 років. За останні роки в області не було жодного випадку, коли зі всиновленою дитиною за кордоном трапилося щось погане.

- Відомо, що іноземців час­то супроводжують посередники...

- Закон забороняє діяльність будь-яких посередників. Проте, такі "діячі" справді є, до прикладу, під виглядом перекладачів. Якщо  іноземні громадяни приходять до мене разом з перекладачем,  який фактично "веде тему", то я відразу пропоную увімкнути диктофон і спілкуватися під запис.

- Чи траплялися випадки, коли пара після всиновлення повертала дитину назад?

- За останні три роки випадків скасування рішень суду  про усиновлення дітей у Львів­ській області  не було. Але є  значно більша кількість зловживань зі сторони опікунів. Зараз ми активно перевіряємо всі такі сім'ї.  Імовірно, що декому з опікунів дитина була потрібна тільки для того, аби отримувати на неї державну допомогу. Тому всі опікунські сім'ї , а також неблагополучні, ми ретельно перевіримо на предмет невиконання ними  обов'язків щодо виховання та утримання дітей.

- Знаю, що були випадки, коли Вам доводилося забирати з-за кордону  українських немовлят, яких відразу після пологів залишали матері. Скільки було таких випадків? І де зараз ці діти?

- Протягом трьох років було два таких випадки. Дітей всиновили родичі  породіль.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5059 / 1.61MB / SQL:{query_count}