Дивна зелена груша з кісточкою всередині... Нині авокадо щораз частіше можна бачити у магазинах та супермаркетах, однак ще чимало українців дивується: що ж воно таке, з чим його їсти?
Авокадо – дуже дивний плід! За хімічним складом, зовнішнім виглядом і смаком він є овочем, але pосте на деpеві, як фрукт, що дуже часто збиває з пантелику, проте не досвідчених кухарів. І доки вчені сперечаються, овоч це чи фрукт, багато хто готує з авокадо і салати, і моpозиво…
Чим корисний
Корисні властивості авокадо обумовлені його високою калорійністю та великим вмістом вітамінів – A, B6, C, E, D, H, PP, K, а також мікроелементів – міді, калію (значно більше, ніж у бананах), кальцію, фолієвої кислоти, фосфору, натрію.
За енергетичною цінністю (у 100 г – майже 200 ккал) цей плід перевершує яйця і м’ясо, що робить його унікальним дієтичним продуктом. Незважаючи на високу калорійність, авокадо не містить цукрів, а от жирів – майже 30%, проте вони нешкідливі. Ба навіть більше, мононенасичені жирні кислоти людський організм перетворює на енергію, а кислоти омега-3 прискорюють процес худнення, при цьому людина не відчуває голоду.
Авокадо корисне для всього організму, особливо для судин, серця, шлунково-кишкового тракту. Цей плід підвищує працездатність і запобігає розвиткові онкологічних недуг, покращує настрій та захищає печінку від токсичних і отруйних речовин. Споживати авокадо варто й тим, хто має надмірну вагу та підвищений рівень холестерину в крові.
Через значний вміст фолієвої кислоти авокадо радять їсти вагітним на ранніх термінах. Його можна давати навіть немовлятам на початку пригодовування.
Але надто захоплюватися авокадо не варто – без шкоди для організму можна їсти не більш ніж 3 – 4 плоди на тиждень.
Цілющі властивості авокадо дозволяють використовувати його і в косметології для приготування різних масок. Якщо це маска на обличчя, то до кашки з авокадо додають оливкової олії або сирого яєчного жовтка, а якщо для волосся, то ще й коньяку або меду.
Як вибрати
Аби відчути справжній смак авокадо, потрібно вміти його вибирати. Дозрілий плід – щільний, але не твердий. У перезрілого при натисканні залишається вм’ятина (такий плід краще не брати!). На шкірці не повинно бути тріщинок і темних плям. Вона може мати різний колір: від світлого до темно-зеленого (майже чорного), бути гладкою або ж нерівною (все залежить від сорту, а їх більш ніж 400).
Якщо ж плід нестиглий, то цілком здатен дозріти в хатніх умовах. Для цього авокадо потрібно покласти у темний паперовий мішечок і залишити на кілька днів у темному місці при кімнатній температурі. Якщо ж у той мішечок покласти кілька бананів, авокадо дозріє ще швидше.
Вимитий плід належить розрізати навпіл по колу до самої кісточки гострим ножем. Далі взяти обидві половинки і повернути в протилежні боки: одну частину вниз, другу вгору, і лише після цього вийняти кісточку. М’якоть стиглого авокадо має ніжну консистенцію (як масло) і тонкий смак з… горіховим присмаком. На повітрі м’якоть швидко темніє, тож під час приготування страв її варто скропити соком лимона або лайма.
Найкраще їсти авокадо сирим. Воно чудово підходить для сніданку. А от мексиканці, до прикладу, готують із нього соус гуакамоле.
ДО ТЕМИ
Як виростити авокадо з кісточки
Авокадо як хатня рослина також дуже корисне. І хоч нечасто плодоносить, чудово очищає повітря, активно поглинаючи вуглекислоту і виділяючи кисень. Вирощувати деревце авокадо з кісточки можна кількома способами, та важливо купити дуже стиглий плід.
Спосіб 1. Вийміть кісточку. Обберіть її від верхньої шкірки (так кісточка проросте швидше). Вcтроміть широкою нижньою частиною в землю на 2-3 см. Не забувайте поливати і чекайте появи пагінця.
Спосіб 2. Вставте в боки кісточки кілька зубочисток. На них (як на опори) підвісьте кісточку над склянкою з водою, зануривши кінчик кісточки у воду. Пильнуйте за рівнем води, щоразу доливаючи її. Через три тижні мають з’явитися корінці, після чого витягніть зубочистки і посадіть кісточку в землю, закопуючи корінець і частинку кісточки. Над поверхнею повинна залишитися верхня частинка кісточки (приблизно 3 см).
Спосіб 3. Покладіть кісточку на вологу марлю, постійно змочуйте її водою і чекайте, доки кісточка розпадеться надвоє. Після цього її можна садити в землю.
Грунтосуміш повинна складатися з трьох частин землі, торфу і піску. Раз на місяць треба вносити комплексне добриво. Варто подбати, аби ґрунт і повітря були вологими.
Догляд. Авокадо не любить прямих сонячних променів, зате дуже теплолюбне: температура 12 градусів для нього критична, при ній деревце гине.
Салат “Філадельфія”
Складники: авокадо, яйце, куряче філе, 100 г твердого сиру, 200 г шинки, 2 помідори, олія, гірчиця.
Куряче філе і яйце зварити, дати вистигнути. Яйце натерти на грубій тертці. Філе дрібно порізати. Авокадо і помідори накраяти на маленькі кубики, шинку – на брусочки. Висипати все у миску і добре вимішати. Заправити олією, змішаною з гірчицею, або майонезом.
Салат із авокадо та шампанським
Складники: головка зеленого салату, грейпфрут, авокадо, 100 г підсмажених волоських горіхів.
Для заправки знадобляться: 50 г шампанського, 2-3 ст. л. оливкової олії, 2 ст. л. лимонного соку, щіпка солі та чорного перцю. Обібраний грейпфрут (від шкірки та плівок) і м’якоть авокадо накраяти на кубики, додати посічених горіхів. Посолити і поперчити. Додати листя салату (порвати його руками на великі шматки), полити соком з лимона і шампанським. А вже перед подаванням на стіл заправити оливковою олією.
Триколірний гуакамоле
Складники: 2 авокадо, помідор або півсклянки зернят граната, середня цибулина, сік з половини лайма або лимона, подрібнений або мелений чилі, сіль.
М’якоть авокадо розім’яти виделкою на пюре (але щоб відчувалися окремі шматочки). Вичавити сік з лимона. Додати дрібно порізану цибулю, накраяний на кубики помідор або ж зерна граната. Посолити, посипати чилі до смаку. Можна додати ложку оливкової олії. Вимішати і прикрасити кружальцем лимона.
Йогуртова заправка з авокадо
Складники: авокадо, 400 мл йогурту, 2 ст. л. лимонного соку, 200 мл оливкової олії, 1 ч. л. солі, 1 ч. л. цукру, 100 г кунжуту, прянощі.
До йогурту додати оливкової олії та добре вимішати. М’якоть авокадо розім’яти виделкою, скропити лимонним соком і змішати з йогуртом. Приправити до смаку сіллю, пряними травами і цукром. Обсмажити на олії зернятка кунжуту, вистудити і також додати до йогурту. Злегка збити й охолодити. Ця заправка добре смакує з м’ясними та овочевими салатами.
Салат з авокадо і кедрових горішків
Складники: авокадо, 6-7 листків салату, жменя кедрових горішків, зубець часнику, сіль, щіпка меленого чорного перцю, сік з одного лимона, 1 ст. л.
оливкової олії.
Листки салату промити, висушити, порвати на великі шматки та розкласти на тарілці. Ледь прогріті кедрові горішки змішати з м’якоттю авокадо і викласти на листя. Скропити заправкою (зубчик часнику розтерти з сіллю, додати перцю, соку з лимона та оливкової олії).
Сендвіч з авокадо
Складники: авокадо, 4 шматки хліба, 2 помідори, 150 г шинки або вудженого м’яса, 70 г твердого сиру, майонез до смаку.
Окрайці хліба змастити майонезом. Авокадо і помідори накраяти тонкими шматочками. Покласти на хліб м’ясо, авокадо, помідори, посипати зверху тертим твердим сиром. Поставити сендвічі в духовку на п’ять хвилин – доки не підрум’яниться сир.