Як правильно вийти з посту

У християн триває останній тиждень найсуворішого посту. На Великдень можна частуватися різними наїдками, але лікарі радять робити це дуже обережно…

У християн триває останній тиждень найсуворішого посту. На Великдень можна частуватися різними наїдками, але лікарі радять робити це дуже обережно…

Наближається Великдень, і багато господинь уже складають святкове меню, шукаючи нові переписи пасок, салатів, м’ясних і рибних страв. Тим, хто довгі тижні утримувався від їх споживання, варто замислитися, як без шкоди для здоров’я перейти від пісного до скоромного. Бо ж надмірне споживання тваринної їжі, яка буде на святкових столах  більшості українських родин, разом зі спиртним може спричинити різке погіршення здоров’я, загострення хронічних недуг. Навіть у здорових людей можуть виникнути розлади в роботі організму через різку зміну раціону. Саме тому помірне, поступове розширення переліку продуктів та їх кількості необхідне всім без винятку.
Їжте невеликими порціями
Зі слів головного діє­толога Міністерства охорони здоров’я України Олега Швеця, що довшим є період обмеження в їжі, то тривалішим повинен бути так званий перехідний період.
“З посту потрібно виходити поступово. У перші дні свят варто й далі споживати рослинну їжу, додаючи потроху білкової. Не напихати шлунок смаженими стравами, яйцями, пасками та вуджениною. Лікарі радять не накидатися на надто жирні, солодкі й солоні продукти. Харчування має бути роздільним. Їсти треба кілька разів на день – тільки тоді матимете відчуття ситості”, – зазначив “Пошті” Олег Швець.
А ось рідини має бути більше – від літра до двох чи навіть двох із половиною. Віддавайте перевагу чистій воді, вона краще смакуватиме, якщо вичавите до неї трішки лимонного соку. Можна вкинути й меду – глюкоза додасть енергії мозку та м’язам. Не варто відмовлятися від кави та чаю, але, знову ж таки, треба знати міру. А ось солодкі та спиртні напої, навпаки, лише зашкодять.
Різкий перехід від одного виду харчування до іншого може призвести до прикрих наслідків. Зловживання тваринною їжею та алкоголем здатне спричинити скрут кишок, розлади в роботі шлунково-кишкового тракту, захворювання печінки. Особливо пильними мають бути люди з хронічними недугами серцево-судинної, дихальної, травної та ендокринної систем, виникнення і перебіг яких мають безсумнівний зв’язок із харчуванням. Якщо ж у вас діагностували хворобу системи кровообігу, а ви почнете зловживати соленою та жирною їжею, то, зі слів Олега Швеця, це може загрожувати навіть життю.
Ідеальне великоднє меню
Після повернення з літургії насолодіться лише смаком свяченого яйця. А коли за столом збереться вся родина, скуштуйте всього потроху – паски, ковбаски, шинки, масла. До святкового столу можна подати рибу – варену, приготовлену на парі, але не смажену або солону. 
“Головне правило – не переїдати, бо резерви людського організму небезмежні. Тим паче що деякі продукти є важкостравними. Ідеальне м’ясо для пасхального столу – курятина, телятина і пісна свинина (не у вигляді шашлика, а варена чи запечена у фользі). Гусятина, індичина, баранина, як і жирна свинина, нехай зачекають зо два тижні, – радить лікар-гастроентеролог Лідія Горошко. – Все це можна доповнити овочевими стравами: вареними бурячками, зеленню або ж простими дво- чи чотирикомпонентними салатами, присмаченими сумішшю соку з цитрусових та оливкової олії або із горіховою заправкою. Саме овочі напов­нять шлунок та втамують голод”. 
Чимало людей вважають, що починати великодню трапезу варто зі салатів, мовляв, вони не надто калорійні, тож якщо ними напов­нити шлунок, то для іншої їжі залишиться мало місця. Це не так, стверджує гастроентеролог. Великодній сніданок варто розпочинати з білкової їжі. Найкраще з м’ясних  та рибних страв. Проте не бажано змішувати різні білки, тобто не можна їсти одночасно курятину і рибу. Важливим моментом є споживання сумісних продуктів. Наприклад, м’ясні страви краще їсти з овочами і салатами, а не з хлібом. Борошняні вироби і м’ясні заважають одні одним перетравлюватися, внаслідок чого виникає дискомфорт, неприємні відчуття, навіть біль у животі.
Що стосується спиртних напоїв, то найкращим варіантом буде неповний келих червоного сухого вина. Можна приготувати й лимонад або узвар. Від газованих вод слід відмовитися.

До теми:

Перша допомога при переїданні
•Якщо ж ви все-таки переїли, відчуваєте дискомфорт у шлунку, скористайтеся перевіреним засобом – випийте кілька пігулок активованого вугілля.
• Переїдання може спричинити й печію. Подолати її допоможуть пляшка мінеральної води або те ж активоване вугілля. Категорично заборонено розводити водою харчову соду чи оцет! Реагуючи із соляною кислотою шлунка, сода сприяє утворенню вуглекислого газу, який подразнює слизову оболонку, призводячи до посиленого утворення шлункового соку та повторної печії. 
• Перетравити їжу здоровій людині допоможуть ферментні препарати, які варто заживати під час споживання страв. 
• Дуже важливо робити перерву між застіллями. Встати з-за столу, вийти на свіже повітря, пройтися вулицею чи парком, поводити гаївки коло церкви,
якщо є така можливість. 
• Якщо після виходу з посту людина має проблеми з травленням, варто узяти собі за звичку випивати на ніч склянку кефіру чи ряжанки, що сприятиме покращенню роботи шлунково-кишкового тракту.

що можна приготувати впродовж страсного тижня

Овочева солянка
Складники: 4 картоплини, 5 квашених огірків, 3 цибулини, морквина, 0,5 банки чорних маслин, 0,5 лимона, 3 ст. л. томатного соусу, 1,5 л
води, 1 ст. л. цукру, зелень кропу і петрушки, сіль, перець, олія.
Огірки накраяти соломкою, цибулю – дрібними кубиками, картоплю – більшими кубиками. Моркву натерти на грубій тертці. Воду довести до кипіння, покласти туди картоплю і варити впродовж 10 хвилин, додати тушкованих овочів, цукру, солі та перцю. Варити до готовності. Подавати, посипавши подрібненою зеленню. Прикрасити страву кружальцем лимона і кількома маслинами.
Картопляний суп із часником
Складники: головка часнику, 4 картоплини, 1,75 л овочевого бульйону, сіль, чорний мелений перець, петрушка.
Духовку розігріти до 190 градусів. Покласти на деко необібраний часник і запікати його 30 хв., доки не стане м’яким. Картоплю зварити до напівготовності. Закип’ятити бульйон і додати до нього картоплі. Вичавити туди ж обібраний часник. Варити ще 15 хв. і подавати, прикрасивши зеленню петрушки.
Пісний паштет
Складники: склянка квасолі або гороху,
2 ст. л. насіння льону, 2 ст. л. горіхів, цибулина, середня морквина, олія.
Горох або квасолю замочити на ніч. Окремо у 1/2 склянки води замочити на ніч насіння льону. Наступного дня квасолю (або горох) варити доти, доки не почне розварюватися. Вистудити. Стушкувати цибулю з морквою під кришкою до м’якості. В блендері змішати всі складники –  горіхи, насіння льону, тушковані цибулю і моркву, бобові. Поставити в холодне місце. Намастити цією сумішшю тости з висівкового хліба, прикрасити квашеним огірком і зеленню.
Медовий пиріг з горіхами
Складники: склянка кип’яченої води,
1/2 склянки цукру, 1/2 склянки меду, 2 ч. л. розпушувача,  склянка горіхів, 1/2 склянки олії, 1,5 склянки борошна, 1/4 ч. л. кориці, 1/4 ч. л. мускатного горіха, 1/4 ч. л. солі.
Змішати цукор, воду та олію і трохи підігріти. Додати меду і знову мішати до повного розчинення. Окремо змішати розпушувач, борошно, сіль, прянощі та додати в рідку суміш. Все ретельно вимішати, щоб не було грудочок, всипати горіхів і борошна з розпушувачем. Тісто за консистенцією має бути як густа сметана. Пекти пиріг в розігрітій до 200 градусів духовці 40 хв. Вистудити і подавати до столу з чаєм.
Гриби, тушковані з рисом 
Складники: 300 г солених або 50 г сушених грибів, 2 склянки рису, 60 мл олії, 2 цибулини,
1 ст. л.  томатної пасти, сіль, петрушка.
Нарізані на шматочки гриби і цибулю обсмажити в олії. Потім насипати промитого рису і влити дві склянки гарячої води. Тушкувати, доки рис не стане м’яким. Наприкінці додати томатної пасти і посолити.
Корисний і смачний напій 
Складники: 2 ст. л. пшеничних висівок,
150 г (жменя) кураги, лимон, 1 ст. л. меду.
Висівки і курагу залити двома літрами окропу, варити на слабкому вогні 20 хв. Зняти з вогню. Додати лимона, нарізаного тонкими кружальцями. Вистудити, вкинути меду. Перед вживанням процідити.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4399 / 1.62MB / SQL:{query_count}